Usuwanie farby olejnej z drzwi cykliną

Stolarze i osoby zajmujące się renowacją mebli najczęściej do usuwania starych powłok farby olejnej wykorzystują cyklinę. Jest to narzędzie stolarskie, którym w łatwy sposób możesz zedrzeć warstwę farby wykonując ruchy góra-dół. Ten sposób ma taką zaletę, że nie musisz traktować drewna chemicznymi środkami. Jednakże nie zawsze sprawdza się w przypadku początkujących osób.

Ostra krawędź cykliny może łatwo uszkodzić drewno. Czyszczenie drewna z farby olejnej tym sposobem lepiej zarezerwować na stare i mało reprezentacyjne drzwi. Delikatniejsze meble, które chcesz wyeksponować lepiej wyczyścić innym sposobem, by zniwelować ryzyko uszkodzenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o usuwaniu farby olejnej ze ściany.

Opalanie farby olejnej

Kolejny sposób polecany przez specjalistów to opalanie farby olejnej. Do tego jednak jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, czyli opalarka. Pod wpływem wysokiej temperatury farba zaczyna się topić i łuszczyć. Później zostaje tylko oderwać stopioną ciecz od podłoża małą szpachelką. Potem wystarczy usunąć resztki drobnoziarnistym papierem ściernym. Taki sposób nadaje się także do ściągania starych powłok farby.

To metoda na usuwanie farby olejnej z drewna litego. Meble i drzwi z drewna fornirowanego mogą zostać uszkodzone po zastosowaniu strumienia gorącego powietrza, ponieważ wysoka temperatura wysusza klej trzymający fornir. Opalanie farby olejnej nie sprawdzi się także, jeśli później zamierzasz pomalować drewno lakierem.

Najlepszy preparat do usuwania starej farby

Na rynku jest mnóstwo środków, dzięki którym usuwanie farby z drewna ma być o wiele łatwiejsze. Ich skuteczność jest różna, ale zasada działania taka sama. Preparat w formie żelu należy nałożyć na całe drewno i pozostawić aż do wyschnięcia, czyli na kilka godzin. Środek sprawia, że warstwa farby zaczyna puchnąć i odrywać się od mebla czy drzwi.

Usuwanie farby olejnej z drewna
Usuwanie farby olejnej z drewna krok po kroku - preparaty, sposób postępowania, porady

To sprawia, że o wiele łatwiej usuniesz kolor za pomocą szpachelki. Niektóre specyfiki mają nieco mniej skuteczne działanie, w takim wypadku możesz potrzebować także drucianej szczotki, którą efektywniej usuniesz resztki farby. Usuwanie farby olejnej z drzwi za pomocą preparatu może być niebezpieczne dla twojej skóry i układu oddechowego. Opary i bezpośredni kontakt mają działanie drażniące, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Po usunięciu całej farby należy dokładnie umyć powierzchnię letnią wodą i wytrzeć do sucha. Usuwanie farby z drewna za pomocą środków chemicznych jest niemożliwe w przypadku miękkich gatunków drzew, na przykład sosny lub świerku. A może zainteresuje cię także artykuł o mydle malarskim?

Środek, który najbardziej zasługuje na uwagę ze względu na skuteczność i cenę, to Usuwacz do farb marki Bondex. Warto także wypróbować preparat marki Syntilor, Środek do usuwania powłok z drewna. Specyfik świetnie sprawdza się także w przypadku starych i wyschniętych warstw farby.

Dokładne czyszczenie drewna z farby olejnej

Samo usunięcie warstw farby nie wystarczy. To tylko pierwszy krok do tego, żeby móc ponownie wykorzystać drewno. Obojętnie, którą metodę na usuwanie farby z drewna wykorzystasz, zawsze później musisz je dokładnie wyszlifować. Jeśli zastosujesz chemię, koniecznie musisz poczekać, aż meble czy drzwi będą suche po umyciu.

Dopiero wtedy możesz przystąpić do czyszczenia i docierania. Wszystkie nierówności i zaschnięte resztki czy stare oleje usuniesz drobnoziarnistym papierem ściernym. To może być nieco czaso- i pracochłonne, jednakże warto, ponieważ uzyskasz idealnie gładką powierzchnię, która będzie dobrze przygotowana na przyjęcia kolejnych warstw farby, oleju czy lakieru. W trudniej dostępnych miejscach (na przykład w okolicy ornamentów i rzeźbionych zdobień) zastosuj metalową szczotkę lub gąbkę ścierną.

ikona podziel się Przekaż dalej