Najlepsze domowe sposoby na usuwanie kamienia w kuchni i łazience

Na wystąpienie kamienia narażone są przede wszystkim dwa pomieszczenia, w których eksploatuje się wodę, czyli kuchnia i łazienka. Nieestetyczne zacieki i osad z kamienia sprawiają, że armatura traci swoją dawną świetność. Na szczęście istnieją skuteczne metody na to, jak usunąć kamień z czajnika czy też z kabiny prysznicowej. Wszystko rozbija się o dobór odpowiednich środków, czyli przede wszystkim sody oczyszczonej i octu, ale nie tylko. Na początek skupmy się na kuchni.

Z kamieniem najczęściej spotykamy się w czajniku – zarówno gazowym, jak i elektrycznym. Stosowanie chemicznych preparatów może i jest skuteczne, ale z całą pewnością nieekologiczne. Zamiast tego lepiej sięgnąć po domowe sposoby, jak na przykład ten z kawskiem cytrynowym

Jak usunąć kamień z czajnika przy użyciu kwasku cytrynowego? Nic prostszego! Wystarczy, że czajnik napełnimy wodą i dodamy do niego 5 łyżek kasku cytrynowego. Ważne, by poziom wody zakrywał w całości miejsce występowania kamienia, czyli najlepiej zalać go do pełna. Wodę gotujemy i wylewamy, a następnie jeszcze dwukrotnie gotujemy i wylewamy już samą czystą wodę, by pozbyć się posmaku kwasku. Dla lepszego efektu wodę z kwaskiem przed zagotowaniem można pozostawić na dłuższy czas w czajniku, na przykład na całą noc. Zamiast kwasku można z powodzeniem użyć soku z cytryny (szklanka), sody oczyszczonej (dwie łyżki na czajnik) lub octu (proporcje pół na pół).

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej i elementów w łazience?

Usuwanie kamienia z baterii i zlewu w kuchni można przeprowadzić przy użyciu tego samego domowego preparatu, co do usuwania kamienia w łazience. Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej i innych elementów? Jeśli nagromadziło się go już bardzo dużo, z pomocą przyjdzie okład z octu. Miksturę przygotowujemy w proporcjach pół na pół, w roztworze moczymy waciki kosmetyczna i przykładamy w miejscach, gdzie osadził się kamień. Taki okład pozostawiamy na minimum 2-3 godziny (a najlepiej na całą noc). Po upływie tego czasu kamień po prostu sam zacznie odchodzić od powierzchni. W tej samej mieszance możemy zanurzyć rączkę od prysznica, jeśli w otworkach zalega kamień, uniemożliwiający swobodny przepływ wody.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Do naprawdę trudnych zabrudzeń przyda się działanie dwufazowe. Najpierw spryskaj powierzchnię znanym już roztworem wody z octem, a następnie wyczyść gąbką zanurzoną w sodzie oczyszczonej. Soda to także doskonały składnik w walce z kamieniem, także w muszli klozetowej.

Jeśli nieestetyczne ślady kamienia widać we wnętrzu wc, wsypujemy do jej wnętrza pół szklanki sody, a następnie czyścimy szczotką jak zazwyczaj. Warto wspomnieć, że soda oczyszczona nie tylko świetnie usuwa kamień, ale także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Do czego jeszcze nadaje się ten biały proszek? Jest niezastąpiony w czyszczeniu fug, zwłaszcza tych, w których osadził się kamień, czyli w okolicy umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej. Do sody oczyszczonej dodajemy nieco wody, by powstała swego rodzaju papka. Mieszankę nakładamy grubo na przestrzenie między płytkami, a po kilkudziesięciu minutach czyścimy szczotką i spłukujemy wodą.

To tylko niektóre domowe sposoby na usuwanie kamienia. Jeśli szukasz więcej porad, znajdziesz je w licznie zebranych na tej stronie artykułach.