Jak usunąć naklejkę z mebli, a jak odkleić naklejkę z szyby – porady

Usuwanie naklejek, zwłaszcza z mebli wiąże się z ryzykiem uszkodzenia powierzchni. Trzeba zatem zachować przy tej czynności szczególną ostrożność. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć naklejkę z mebli, można zrobić to na kilka sposobów. Jedne wykorzystują domowe patenty, a inne gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach.

Co kupić, by skutecznie usunąć naklejkę z mebli? Na ratunek przychodzi na przykład rozpuszczalnik marki Strawax. Produkt ten służy do rozpuszczania kleju, który następnie jest łatwiejszy do usunięcia przy zastosowaniu na przykład ostrzejszej strony gąbki. Nadaje się nie tylko do usuwania naklejek z mebli, ale do wielu innych powierzchni, gdyż jest to rozpuszczalnik uniwersalny. Zanim jednak zdecydujesz się na chemiczne środki, warto wypróbować domowe sposoby na to, jak zedrzeć naklejki z mebli.

Klej nie lubi tłuszczu, dlatego warto przy odklejaniu naklejek zastosować oliwkę czy nawet zwykły olej spożywczy. Wystarczy nanieść go na naklejkę i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie można delikatnie podważać rysunek, na przykład przy użyciu skrobaczki do szyb. Uwaga! Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić powierzchni mebli. Metoda ta nadaje się do mebli lakierowanych i z okleinami, gdyż na „surowym” drewnie mogłyby pozostać trwałe tłuste plamy.

Jak usunąć resztki kleju? Tutaj niezastąpiony będzie zmywacz do paznokci. Jednak zanim go użyjesz, przeprowadź próbę w niewidocznym miejscu na meblach, by nie uszkodzić ich widocznej powierzchni. Podobnie postępuj przed zastosowaniem także polecanych w tym przypadku benzyny ekstrakcyjnej czy terpentyny.

Jak odkleić naklejkę z szyby? Sposoby na naklejki rejestracyjne

Prawo nakłada na nowych właścicieli używanych samochodów konieczność ich rejestracji, a co się z tym wiąże, także tablic rejestracyjnych. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że numery muszą znaleźć się także na przedniej szybie w postaci naklejki. Jest ona tak przygotowana, by jej odklejenie nie przychodziło z łatwością, bo przecież ma zapewniać trwałość. Zmieniając samochód, trzeba zatem zmierzyć się z tym trudnym pytaniem, jak odkleić naklejkę z szyby.

Naklejka rejestracyjna posiada niestety bardzo mocny klej, dlatego wiele osób porywa się na radykalne metody usuwania naklejki przy użyciu skrobaka do szyb, żyletki czy cienkiego nożyka. Oczywiście można próbować stopniowego podważania naklejki, kawałek po kawałku, ale w przypadku ostrych narzędzi nietrudno o skaleczenie, a też trudno będzie usunąć naklejkę tak, by nie pozostały ślady kleju. Z pomocą przychodzi tutaj pewien patent z wykorzystaniem suszarki do włosów.

Szybkę należy podgrzewać od wewnętrznej strony w miejscu, gdzie znajduje się naklejka, kierując na nią strumień ciepłego powietrza w taki sposób, by nie koncentrować go w jednym miejscu, gdyż w skrajnym przypadku może to doprowadzić do pęknięcia szyby. Warto także zachować ostrożność i wybrać średnią temperaturę, nie najwyższą możliwą w urządzeniu. Dzięki temu podważenie naklejki i jej odklejenie będzie znacznie ułatwione. Najczęściej udaje się usunąć naklejkę rejestracyjną w całości, wraz z klejem. Gdyby jednak jego resztki pozostały na szybie, możesz je usunąć przy użyciu zwykłego zmywacza do paznokci. Więcej porad na temat usuwania naklejek z różnych powierzchni znajdziesz w artykułach zgromadzonych na tej stronie.