Pieprzyki na ciele – przyczyny i rodzaje

Przyczyny powstawania pieprzyków

Pieprzyki pojawiają się w wyniku akumulacji komórek zwanych melanocytami. Lekarze dermatolodzy określają je mianem zmian barwnikowych. Melanocyty produkują bowiem melaninę. Jest to pigment powstający m.in. pod wpływem promieniowania UV. Z podobnych powodów u ludzi o jasnej skórze powstają piegi, a u osób śniadych opalenizna. Pieprzyki pojawiają się u osób o ciemnej i jasnej karnacji.

Z reguły nie są szkodliwe, ale mogą wyglądać nieestetycznie. Zwłaszcza jeżeli pojawią się na nosie lub w okolicach ust. Wówczas dobrze jest się ich pozbyć.

Zanim cokolwiek zrobisz z pieprzykiem na nosie lub policzku upewnij się, że nie jest to chorobowa zmiana skórna. Jeżeli pieprzyk masz od urodzenia albo pojawił się między 20 a 30 rokiem życia, to go obserwuj. Znamię nie powinno się zmieniać przez dłuższy czas. Jeżeli odczuwasz świąd, masz zaczerwienienie czy owrzodzenie wokół znamienia, to najlepiej udaj się do dermatologa.

Płaski czy wypukły?

Pieprzyk możemy kojarzyć z płaskim zaciemnieniem na skórze. Przypomina wtedy ciemniejszy i nieco większy pieg. Niektórych przeraża pojawianie się wystających pieprzyków. Nie powinniśmy się ich jednak bać bardziej niż płaskich. Jeżeli nie rozrastają się i nie dają objawów opisanych wcześniej, to możemy założyć, że są niegroźne.
Pieprzyki pojawiają się już u dzieci. Czasami są to znamiona przekazane genetycznie. Mogą też pojawić się po okresie dojrzewania u tzw. młodych dorosłych. Znamiona, które mamy od dzieciństwa powiększają objętość na ciele dorosłego. Jeżeli nie jest to szybki przyrost, nie powinien być powodem do niepokoju.

Usuwanie pieprzyków na twarzy lub w innych miejscach ciała zwykle dotyczy tych wypukłych. W przypadku płaskich można domowymi sposobami zlikwidować przebarwienie. Na wycięcie pieprzyka decydują się osoby, którym wyraźnie taki wypukły „ozdobnik” przeszkadza.

Wycinanie nie jest zabiegiem zdrowotnym. Jeżeli uważasz, że wyglądasz seksownie lub w ogóle nie obchodzi cię to znamię, to możesz je zostawić na ciele. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami z poradami, jak usunąć wąsik kobiecy.

Usuwanie pieprzyków na twarzy i ciele

Poniżej znajdziecie sposoby na naturalne pozbycie się pieprzyków. Można je stosować tylko jeśli mamy pewność, że nie są to inne zmiany skórne. Większość naturalnych składników działa przede wszystkim na melanocyty. Są jednak takie, które pozwalają na usunięcie wystających pieprzyków bez wycinania.

Sposób 1 smarowanie olejem rycynowym

Olej rycynowy doskonale nadaje się do usuwania pieprzyków płaskich i wypukłych, a także brodawek i podobnych zmian barwnikowych. Nacieramy pieprzyk olejem na noc i pozostawiamy do rana. Tę czynność powtarzamy codziennie do skutku. Usunięcie wypukłego pieprzyka może zająć około miesiąca. Jeżeli okażesz trochę cierpliwości, to obejdzie się bez wycięcia pieprzyka.

Olej rycynowy jest bezpieczny. Należy do naturalnych metod. Można go stosować również u dzieci.

Niektórzy dla lepszego efektu dodają do oleju rozdrobnioną aspirynę lub sodę oczyszczoną. Z tym nie można przesadzać, żeby nie podrażniło skóry.

Sposób 2 namaczanie octem jabłkowym

Ta metoda też należy do naturalnych, ale bardziej drażniących skórę. Dla niektórych ocet jabłkowy może być zbyt mocny. Trzeba uważać ze stosowaniem go u dzieci. Ocet jabłkowy najlepiej sprawdzi się przy płaskich zmianach barwnikowych. Jego główne działanie to rozjaśnianie przebarwień.

Nasączamy octem wacik i przykładamy na godzinę do pieprzyka. Powtarzamy codziennie do uzyskania pożądanego efektu.

Sposób 3 pasta z cebuli

Cebula podrażnia skórę, dlatego trzeba ją stosować ostrożnie. Najlepiej unikać kontaktu z innymi fragmentami skóry, a zwłaszcza z oczami.

Cebulę kroimy i miksujemy za pomocą blendera. Powstanie pasta z dużą ilością soku. Taką miksturę należy nakładać na pieprzyk i zostawiać na kilka godzin. Powtarzać regularnie przez 3 tygodnie do miesiąca.

Istnieje jeszcze wiele wariantów powyższych metod. Ogólna zasada jest zwykle taka, że stosujemy substancje wpływające na nasze komórki wytwarzające pigment.

Usuwanie pieprzyka na szyi
3 najlepsze metody na usuwanie pieprzyków krok po kroku, czyli jak usunąć pieprzyki w domu i w gabinecie u dermatologa

Usuwanie pieprzyków na twarzy powyższymi metodami pozwala uniknąć skalpela. Nie każdy jednak ma ochotę eksperymentować z własną skórą. Dla takich osób najlepszym wyjściem jest wizyta u specjalisty.

Wycinanie wystających pieprzyków

Do usunięcia pieprzyka można doprowadzić za pomocą lasera lub zwykłego skalpela. Oczywiście rodzaj usługi wpływa na jej cenę. Koszt usuwania znamion jest też uzależniony od ich wielkości i dostępności na ciele. Inaczej będzie z małym wypukłym pieprzykiem na nosie, inaczej z dużym przebarwieniem w trudno dostępnym miejscu. Orientacyjnie można powiedzieć, że wycinanie chirurg może wykonać za około 150 zł. Natomiast koszt laserowego usuwania pieprzyka zaczyna się zwykle od 200 zł. To nie są stałe ceny, dlatego warto zorientować się co do ceny w konkretnym miejscu.

Nie powinniśmy się obawiać wycięcia pieprzyka. Wykonane w profesjonalnym gabinecie będzie dużo bezpieczniejsze niż najlepsze metody domowe.

Zwykle laserowe usuwanie znamion uważa się za bezpieczne i mniej uciążliwe. Jeżeli jednak dermatolog stwierdzi zmiany nowotworowe, to tradycyjny zabieg chirurgiczny będzie lepszym wyjściem. Dlatego zawsze dobrze jest pójść wcześniej na konsultację. Jeżeli chcemy się pozbyć wystających pieprzyków.

Jak widać usuwanie pieprzyków na twarzy i na całym ciele jest prostym i bezpiecznym zabiegiem. W przypadku substancji podrażniających skórę trzeba tylko dokładnie obserwować czy nie pojawiają się niepożądane zmiany. Wybierz metodę, która będzie najlepsza i najbardziej bezpieczna w twoim przypadku. Możesz w ten sposób pozbyć się uciążliwego znamienia albo zmiany chorobowej.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej