Najlepsze sposoby na usuwanie plam z odzieży krok po kroku

Plamy zdarzają się każdemu, jednak nie da się ukryć, że najbardziej na nie są narażone dzieci. Usuwanie plam z czekolady czy z atramentu to nie lada wyzwanie, ale na szczęście istnieją na to skuteczne sposoby. Zanim jednak przejdzie do wskazówek, jak wywabić plamy dopiero co powstałe oraz jak wywabić stare plamy, podamy ogólne wskazówki na temat odplamiania.

Jeśli chodzi o usuwanie plam z ubrań, istnieje jedna złota zasada: im szybciej, tym lepiej. Zapranie odzieży od razu zwiększa szansę na usunięcie zabrudzenia z uwagi na fakt, że substancje barwiące nie zdążą jeszcze wniknąć trwale we włókna. Sposoby na to, jak wywabić stare plamy, zdecydowanie zmniejszają szanse na powodzenie. Oczywiście wszystko jednak zależy od rodzaju plam, gdyż z różną łatwością usuwa się na przykład plamy z czekolady, z atramentu czy też plamy ze smaru.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego, jak przeprowadzić usuwanie plam w sposób właściwy? Po wstępnym zapraniu warto ubranie wyprać w całości w pralce zgodnie z zaleceniami na metce. Samo wywabienie zabrudzenia może po wyschnięciu spowodować nieestetyczne odbarwienie i zagniecenia. Pranie zniweluje ten efekt.

Ostatnie zalecenie dotyczące tego, jak wywabić plamy, dotyczy prasowania. Po wypraniu należy jeszcze raz dokładnie sprawdzić, czy zabrudzenia zniknęły. Warto w tym miejscu wspomnieć, że lepiej nie wkładać ubrań do pralki bez wcześniejszego ręcznego zaprania plam, gdyż po wyjęciu ich z bębna, może okazać się, że samo pranie nie było wystarczające. Wracając jednak do prasowania – jeśli tak się zdarzy, że plam nie udało się usunąć za pierwszym razem, w żadnym wypadku nie należy takich ubrań prasować, gdyż gorące żelazko jedynie utrwali zabrudzenia. W takiej sytuacji należy wypróbować kolejne sposoby na trwałe plamy.

Jak usunąć trudne plamy? Najlepsze sposoby

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów na usuwanie powszechnych plam. Więcej porad w tym temacie zostało zgromadzonych na tej stronie, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Usuwanie plam z czekolady – zanim sięgniemy po odplamiacz, warto wypróbować sposób z zastosowaniem naturalnego środka z gliceryny. Smarujemy nią plamę z obu stron ubrania i usuwamy zabrudzenie przy zastosowaniu bibułek. Po każdym dociśnięciu i zebraniu czekolady bibułkę wymieniamy na świeżą aż do momentu całkowitego oczyszczenia. Inny sposób na oporniejsze plamy to mieszkanka z żółtka jajka i z gliceryny. Po połączeniu składników, należy ją nałożyć na zabrudzone miejsce i pozostawić na kilka minut. Następnie mieszankę spłukujemy letnią wodą.

Jak usunąć trudne plamy z atramentu – choć widok atramentu, zwłaszcza na jasnych ubraniach, może przyprawić o zawrót głowy, na szczęście istnieje na to skuteczny sposób. Antidotum na plamy z atramentu jest mleko. Na naturalnych tkaninach, jak na przykład bawełna, świetnie sprawdzi się nałożenie na zabrudzenie zsiadłego mleka i pozostawienie na około godzinę. Po tym czasie pierzemy ubranie jak zwykle. Z kolei sztuczne materiały wystarczy zalać zwykłym letnim mlekiem i po kwadransie wybrać zgodnie z zaleceniami na metce.

Plamy ze smaru – na smar najlepszy jest tłuszcz, dlatego też na smar na tkaninie należy nałożyć masło i pozostawić na około kwadrans. Po tym czasie niezbędne okaże się płukanie w wodzie z płynem do naczyń, by skutecznie usunąć tłuszcz. Po tym zabiegu z kolei ubranie pierzemy jak zazwyczaj.