Jak usunąć plamy z wosku?

Jak zmyć wosk z ubrania lub z obrusu?

Zmycie wosku z ubrań nie jest trudne pod warunkiem, że będziesz przestrzegać pewnych zasad. Czego pod żadnym pozorem nie możesz robić, aby sprać wosk na ubraniu czy obrusie?

 • Nie zdrapuj na siłę ciepłego wosku albo plam z parafiny!
 • Nie wcieraj plam w ubrania albo w skórę!
 • Nie prasuj kolorowego wosku – wówczas pozostaną tłuste plamy!

Zatem właściwie jak sprać wosk? Prostym i niezwykle skutecznym sposobem jest włożenie poplamionego ubrania bądź obrusu do… zamrażarki – najlepiej w foliowej torbie. Dzięki temu wosk stwardnieje i będziesz mógł go połamać, a następnie ostrożnie oderwać od ubrania – pomagając sobie np. łyżką. Co zrobić, gdy już zdrapiesz plamę z wosku czy ze stearyny?

 1. Pod plamę oraz bezpośrednio na nią połóż papier pakowy.
 2. Przyciśnij do plamy z wosku gorące żelazko i poczekaj aż ślad zniknie.
 3. Wypierz tkaninę tak, jak zawsze.
 4. Czasami trzeba powtórzyć zabieg poprzez zmienianie bibuły, tak by plama całkowicie zniknęła.

Nie masz miejsca w zamrażarce? Równie dobrze możesz położyć na plamę… kostki lodu! Najlepiej, gdy włożysz je do foliowego woreczka. Metoda ta jest dobra również na plamy z krwi! A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu plam z długopisu?

Zastanawiasz się, jak sprać plamy z obrusu? Zazwyczaj bez większego problemu można zrobić to poprzez wrzucenie go do pralki i wypranie w temperaturze minimum 60 stopni. Oczywiście, dotyczy to materiałów, które można prać w wysokiej temperaturze. Możesz również usunąć wosk poprzez przyłożenie do obrusu tamponu nasączonego np. olejkiem terpentynowym. Nie możesz zeskrobać resztki wosku z ubrań? W tym przypadku również możesz posłużyć się tamponem, jednak nasączonym wodą kolońską – ewentualnie spirytusem.

Wosk na ubraniu – jak jeszcze można go usunąć?

Wiele zależy od rodzaju posiadanego ubrania:

 • sztuczne materiały – możesz w prosty sposób sprać je… szarym mydłem (np. Biały Jeleń, cena ok. 4 zł / 150 g). Tłuste plamy po wosku możesz również wywabić poprzez użycie mydła żółciowego (np. Najmar, cena ok. 17 zł / 1000 ml). Jeżeli ślady z parafiny są nadal widoczne, możesz pokusić się o użycie pasty stworzonej z krochmalu, talku z płynem do czyszczenia oraz… skrobi kukurydzianej! Taką mieszankę wystarczy wetrzeć w tkaninę, zostawić do wyschnięcia i delikatnie usunąć pozostałości. Sztuczne włókna można także przemywać ścierką zwilżoną w utlenionej wodzie.
 • wełna i tkaniny delikatne – przyda się wacik nasączony wodą kolońską bądź spirytusem mineralnym (w szczególności przy tkaninach o gęstym splocie). Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu plam z czerwonego wina.
Pranie ręczne jako sposób na plamy z wosku na obrusie oraz usuwanie plam z wosku i wywabianie plam z wosku z ubrań
Usuwanie plam z wosku krok po kroku – poradnik praktyczny

Wywabianie plam z wosku

Meble – czyszczenie z wosku

Wiesz już, jak zmyć wosk z ubrania czy obrusu. Co jednak zrobić, kiedy plamy z parafiny pojawią się na meblach, gdy np. właśnie tam stała świeca? Zrobisz to w zaledwie kilku krokach:

 1. Wyczyść meble, kiedy plama ze stearyny czy wosku będzie już zaschnięta i twarda.
 2. Obłóż plamę workiem z kostkami lodu (ok. 5 minut) w celu przyspieszenia jej zastygnięcia. To dobra metoda zwłaszcza przy meblach tapicerskich.
 3. Delikatnie zeskrob wosk nożem, owiniętym w np. ścierkę. Uważaj przy tym, aby nie wetrzeć plamy w meble!
 4. Zetrzyj tłuste ślady (np. za pomocą bibuły lub serwetki), a później wcieraj szare mydło aż do momentu całkowitego zniknięcia plamy.

Usuwanie plam z wosku na dywanie

Nie wiesz, jak sprać wosk z ulubionego dywanu? Plamy z wosku możesz zebrać… łyżeczką. Oczywiście, taka parafina musi być miękka i świeża. Co zrobić z pozostałą częścią zabrudzonego dywanu?

 1. Połóż folię na zastygłą plamę wosku.
 2. Obłóż ją kostkami lody i zeskrob tępą stron noża.
 3. Połóż na resztkach wosku bibułkę albo papier pakowy (mogą być też stare gazety), a następnie przeprasuj całość rozgrzanym żelazkiem.
 4. Wymieniaj papier do momentu, aż plamy z wosku znikną.

Pamiętaj też o sprawdzeniu jakości farby drukarskiej – słaby tusz może bowiem roztopić się i zniszczyć dywan! Bibuła zaś z całą pewnością wchłonie tłuszcz po wosku – równie dobrze zadziałać może zatem na… plamy z krwi.

Wywabianie plam z wosku – o czym pamiętać?

 1. Zawsze sprawdzaj działanie detergentu w niewidocznym miejscu np. na materiale – w innym przypadku możesz zniszczyć ulubione ubranie czy obrus!
 2. Nie zapomnij o czytaniu metek! Niestety, ale niektóre tkaniny mogą źle zareagować na kontakt z rozgrzanym żelazkiem.
 3. Wosk był barwiony? Niestety, ale na materiale może wówczas pozostać kolorowa… plama. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapranie jej wówczas szarym mydłem i wypranie w pralce.
 4. Tłustą plamę po wosku możesz usunąć za pomocą… płynu do naczyń.
 5. Boisz się zniszczenia ulubionej części garderoby bądź świątecznego obrusu? Zawsze możesz oddać zabrudzone materiały do profesjonalnej pralni chemicznej – tam na pewno poradzą sobie z problemem!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny