Co pomoże na spuchniętą stopę

Opuchlizna stopy - przyczyny, objawy

Opuchnięte stopy trapią zarówno starsze osoby jak i młode. Dolegliwość jest nieprzyjemna, trudno jest chodzić, siedzieć i założyć buty. Najczęściej występującą przyczyną opuchniętych stóp u osób starszych jest niewydolność krążenie. Natomiast u osób młodych mogą występować wahania hormonalne, na przykład w wyniku zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Obrzęk stóp powstaje w wyniku nagromadzenia się płynów, które w naturalny sposób gromadzą się w niskich partiach ciała, czyli w stopach. Płyn gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych. Obrzęk dotyczy stóp, kostek i podudzi. W większości przypadków jest to wynik zaburzenia w proporcjach płynów występujących w nogach i w reszcie organizmu. Przepływ krwi jest utrudniony, w rezultacie czego zostaje ona wypchnięta poza komórki i dochodzi do zastoin. Powrót krwi do krążenia dzięki komórkom chłonnym jest utrudniony. Z reguły najbardziej nasilone objawy występują wieczorem po całym dniu stania lub siedzenia. Objawy ustępują w nocy, gdy trzymamy nogi wysoko, lecz powracają następnego dnia.

Jeśli obrzęk stóp występuje wieczorem, zwykle wystarczy odpocząć z nogami uniesionymi i opartymi na czymś. Kiedy należy się zaniepokoić i skonsultować z lekarzem? Należy szybko szukać pomocy lekarskiej jeśli opuchlizna dotyczy tylko jednej stopy lub łydki. Ponadto niepokojące są takie objawy, jak zaczerwienienie, ból i gorączka. Mogą one oznaczać objawy zakrzepicy żylnej. Również niepokojące są duszności, ból w klatce piersiowej i szybkie męczenie się, które towarzyszą opuchnięciu stóp. W takich przypadkach należy szybko szukać konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć groźne choroby.

Puchnięcie stóp występuje także w ciąży, w chorobach tarczycy, chorobach serca, wątroby lub nerek. Może to być również efektem ubocznym zażywania niektórych leków.

Co pomoże na opuchniętą stopę - leczenie, okłady, smarowanie

Leczenie opuchniętych stóp zależy od przyczyny problemu. Najważniejsze jest wykluczenie zakrzepicy żył głębokich. Zwykle obrzęk stóp bez wyraźniej przyczyny spowodowany jest niewydolnością żylną. Jeśli tak choroba została wykluczona, konieczne są dalsze badania w celu poszukiwania choroby ogólnoustrojowej.

Czy istnieje jakiś prosty domowy sposób, który pomoże złagodzić obrzęk stóp i przyniesie ulgę? Zazwyczaj wystarczy odpocząć z nogami uniesionymi w górze. Pamiętajmy jednak, aby całą nogę oprzeć na jakiejś powierzchni. Nie należy opierać tylko stóp lub pięt. Jeśli to nie wystarczy, mamy do dyspozycji takie naturalne, domowe sposoby, jak:

  • okłady,
  • moczenie,
  • żele i maści,
  • napary ziołowe do picia,
  • preparaty ziołowe,
  • pończochy przeciwobrzękowe.

W czym moczyć spuchniętą stopę - dobry domowy sposób na opuchliznę

Okłady i moczenie stóp, aby złagodzić opuchliznę

Wracając do domu z pracy z opuchniętymi nogami zastanawiamy się w czym moczyć opuchniętą stopę. Wystarczy w tym przypadku zimna woda, ale nie lodowata. Wodę nalewamy do miski, taka by wygodnie zamoczyć nogi do wysokości ponad kostki. Stopy moczymy co najmniej 15 minut. Innym, dobrym sposobem są okłady z lodu, kompresy z zimną wodą lub zimne kompresy żelowe. Zimne okłady stosujemy na wierzchnie strony stóp. Możemy również zastosować żele i maści z heparyną.

Mało kto wie, że na opuchnięte stopy i nogi pomagają zwykłe ziemniaki. Jednym z prostych sposobów jest umieszczenie na stopach plastrów umytych ziemniaków. Plastry ziemniaków trzymamy około 15 - 20 minut, a następnie przemywamy nogi zimną wodą. Innym sposobem jest wyciśnięcie soku z ziemniaków i nasączenie nim gazy. Okłady z soku z ziemniaków trzymamy około 25 minut. Po tym czasie gazę wyrzucamy, a nogi myjemy zimną wodą. Prostym, choć bardziej pracochłonnym, sposobem jest również nałożenie na stopy i nogi papki z utartych ziemniaków na około 15 minut. Sprawdź także ten artykuł: Jak działa soda na popękane pięty? Domowe sposoby na pękające pięty.

Jak jeszcze można sobie pomóc w przypadku opuchniętych stóp

W przypadku problemu opuchniętych stóp, warto poprawić dietę i włączyć więcej warzyw i owoców. Ważne jest również ograniczenie soli, słodyczy i potraw tłustych w diecie. Dietę warto wzbogacić w produkty zawierające potas, rutynę i krzem.

W pracy dobrze jest robić przerwy, zaś po pracy wprowadzić do trybu życia lekką aktywność fizyczną. Jeśli wykonujemy siedzącą pracę, należy starać się często prostować nogi. Jeśli możemy, warto wstać i wykonać kilka przysiadów.

Warto również obserwować siebie, po jakim dniu i po jakich czynnościach mamy opuchnięte stopy. Dobrym pomysłem będzie dobranie wygodnych butów na płaskim obcasie i nie uciskających skarpetek. Unikamy również obcisłej odzieży, z wyjątkiem specjalnych pończoch przeciwobrzękowych.

Możemy również przyjmować preparaty bez recepty z flawonoidami roślinnymi, które mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Na opuchnięte stopy dobrze działają preparaty z żywokostem lekarskim.

Ponieważ przyczyną puchnących stóp jest zbierający się płyn, możemy pomyśleć o ziołach moczopędnych, jak:

  • pokrzywa,
  • skrzyp polny,
  • mniszek lekarski,
  • liść brzozy.

Warto jednak być w tym przypadku ostrożnym. Należy pić tego typu zioła tylko po konsultacji z lekarzem, aby sobie nie zaszkodzić. Pamiętajmy, że niektóre zioła mogą wchodzić w reakcje z lekami.

W przypadku obrzęków, może się wydawać, że powinniśmy mniej pić. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać o piciu przynajmniej 1,5 litra wody niegazowanej dziennie. Nie zastępujemy jej sokami, herbatą czy kawą.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny