Pranie ręczników w pralce – jaki program?

Zanim przystąpimy do prania w pralce, najpierw należy oddzielić ręczniki od reszty ubrań. Powinny być prane osobno. Dlaczego? Ponieważ zmieszanie ręczników z innymi tkaninami może spowodować, że utracą puszystość oraz wydzielającym się z nich pyłem pobrudzą odzież.

Pranie ręczników w pralce automatycznej powinno odbywać się na programie przeznaczonym do konkretnego rodzaju materiału. I tak na przykład przy praniu ręczników frotte, zaleca się wybrać program „bawełna”. Zasada prania polega na wyborze długiego programu.

Najlepiej zerknąć na informacje od producenta. Symbole zamieszczone na metce ręcznika z pewnością podpowiedzą, jaka powinna być temperatura prania ręczników. Dzięki tym danym łatwiej dopasujemy odpowiedni program prania. Jeśli zainteresował cię ten temat,sprawdź także w tym miejscu więcej porad na temat prania.

Temperatura do prania ręczników powinna być podana na metce. Ręczniki pierze się w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza
W ilu stopniach prać ręczniki? Na jakim programie? Poradnik praktyczny

Optymalna temperatura prania ręczników

No dobrze, a jeśli na metce nie ma temperatury bądź mamy problem z jej odczytaniem? To w ilu stopniach prać ręczniki? Wówczas przyjmuje się optymalny przedział temperaturowy. Ręczniki należy prać w temperaturze od 40 do 60 stopni. Zalecane jest pranie ręczników w 60 stopniach, ponieważ taka temperatura zabija większość bakterii i wirusów, zapewniając higienę.

W warunkach domowych nie powinno się stosować wyższej temperatury prania niż w 60 stopniach, ponieważ może ona uszkodzić ręczniki. Przez nieuwagę bardzo łatwo jest skrócić okres użytkowania ręcznika. Dlatego pamiętajmy, aby zwracać szczególną uwagę na metki.

Czasem praktykuje się też gotowanie ręczników. Nie zaleca się jednak wykonywania tej czynności w domu. Jest to zupełnie niepotrzebne. Chyba że mamy małe dziecko, wówczas można raz na jakiś czas pokusić się o tę czynność. Gotowanie ręczników praktykowane jest jedynie w szpitalach oraz w hotelach, by utrzymać sterylne warunki.

Pranie ręczników z mikrofibry może potrzebować zastosowania niższej temperatury i płynu do prania lub proszku i płynu do płukania.
W ilu stopniach prać ręczniki? Na jakim programie? Poradnik praktyczny

Jak prać ręczniki z mikrofibry?

W przypadku ręczników wykonanych z mikrofibry, przed praniem należy dokładnie zapoznać się z oznaczeniami na metce. Tylko w ten sposób ręczniki zostaną odpowiednio wyprane. Nie powinno się także używać jakichkolwiek środków zmiękczających, ponieważ mogą one przyczynić się do utraty chłonności ręcznika.

W ilu stopniach prać ręczniki z mikrofibry? W tej sytuacji temperatura powinna być nieco niższa niż w przypadku zwykłych ręczników. Zaleca się pranie w maksymalnie 30 – 40 stopniach. Warto pamiętać, że nie wolno suszyć mikrofibry na grzejniku, ani na słońcu. Tego typu ręczników się nie prasuje.

Pranie ręczników w pralce wydaje się na pozór banalną sprawą, jednak nie do końca to prawda. Nieodpowiednio dobrana temperatura prania oraz zmieszanie ręczników z innymi ubraniami to jedne z najczęściej popełnianych błędów. Warto więc zapamiętać powyższe zasady i cieszyć się puszystymi ręcznikami.

ikona podziel się Przekaż dalej