Pranie ręczników w pralce – jaki program?

Zanim przystąpimy do prania w pralce, najpierw należy oddzielić ręczniki od reszty ubrań. Powinny być prane osobno. Dlaczego? Ponieważ zmieszanie ręczników z innymi tkaninami może spowodować, że utracą puszystość oraz wydzielającym się z nich pyłem pobrudzą odzież.

Pranie ręczników w pralce automatycznej powinno odbywać się na programie przeznaczonym do konkretnego rodzaju materiału. I tak na przykład przy praniu ręczników frotte, zaleca się wybrać program „bawełna”. Zasada prania polega na wyborze długiego programu.

Najlepiej zerknąć na informacje od producenta. Symbole zamieszczone na metce ręcznika z pewnością podpowiedzą, jaka powinna być temperatura prania ręczników. Dzięki tym danym łatwiej dopasujemy odpowiedni program prania. Jeśli zainteresował cię ten temat,sprawdź także w tym miejscu więcej porad na temat prania.

Temperatura do prania ręczników powinna być podana na metce. Ręczniki pierze się w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza
W ilu stopniach prać ręczniki? Na jakim programie? Poradnik praktyczny

Optymalna temperatura prania ręczników

No dobrze, a jeśli na metce nie ma temperatury bądź mamy problem z jej odczytaniem? To w ilu stopniach prać ręczniki? Wówczas przyjmuje się optymalny przedział temperaturowy. Ręczniki należy prać w temperaturze od 40 do 60 stopni. Zalecane jest pranie ręczników w 60 stopniach, ponieważ taka temperatura zabija większość bakterii i wirusów, zapewniając higienę.

W warunkach domowych nie powinno się stosować wyższej temperatury prania niż w 60 stopniach, ponieważ może ona uszkodzić ręczniki. Przez nieuwagę bardzo łatwo jest skrócić okres użytkowania ręcznika. Dlatego pamiętajmy, aby zwracać szczególną uwagę na metki.

Polecane produkty do prania - sprawdź ceny!

Czasem praktykuje się też gotowanie ręczników. Nie zaleca się jednak wykonywania tej czynności w domu. Jest to zupełnie niepotrzebne. Chyba że mamy małe dziecko, wówczas można raz na jakiś czas pokusić się o tę czynność. Gotowanie ręczników praktykowane jest jedynie w szpitalach oraz w hotelach, by utrzymać sterylne warunki.

Pranie ręczników z mikrofibry może potrzebować zastosowania niższej temperatury i płynu do prania lub proszku i płynu do płukania.
W ilu stopniach prać ręczniki? Na jakim programie? Poradnik praktyczny

Jak prać ręczniki z mikrofibry?

W przypadku ręczników wykonanych z mikrofibry, przed praniem należy dokładnie zapoznać się z oznaczeniami na metce. Tylko w ten sposób ręczniki zostaną odpowiednio wyprane. Nie powinno się także używać jakichkolwiek środków zmiękczających, ponieważ mogą one przyczynić się do utraty chłonności ręcznika.

W ilu stopniach prać ręczniki z mikrofibry? W tej sytuacji temperatura powinna być nieco niższa niż w przypadku zwykłych ręczników. Zaleca się pranie w maksymalnie 30 – 40 stopniach. Warto pamiętać, że nie wolno suszyć mikrofibry na grzejniku, ani na słońcu. Tego typu ręczników się nie prasuje.

Pranie ręczników w pralce wydaje się na pozór banalną sprawą, jednak nie do końca to prawda. Nieodpowiednio dobrana temperatura prania oraz zmieszanie ręczników z innymi ubraniami to jedne z najczęściej popełnianych błędów. Warto więc zapamiętać powyższe zasady i cieszyć się puszystymi ręcznikami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny