Co to jest lampa owadobójcza?

Sposób na muchy i komary

Muchy i komary oraz inne insekty towarzyszą nam przez całe lato i nie jest to najbardziej upragnione towarzystwo. Zwykle dokuczają na zewnątrz, chociaż małe muszki w mieszkaniu, takie jak drozofile czy ziemiórki, też mogą uprzykrzyć życie.

Istnieje wiele domowych sposobów na insekty. Wymagają one jednak poświęcenia trochę czasu i energii. Tymczasem muszki i komary ciągle mogą wlatywać do domu z zewnątrz. Dlatego potrzebne są bardziej całościowe rozwiązania. Niektórzy stosują siatki na okna. Mają one jednak swoje minusy. Bardzo drobna siatka ogranicza widoczność i przepływ powietrza. W upalne dni jest to szczególnie dokuczliwe. Do pewnego stopnia może pomóc substancja lub mikstura odstraszająca. Istnieją pewne kompozycje zapachowe, których muchy nie znoszą. Przeciw komarom można też zastosować ultradźwięki, wytwarzane przez urządzenie podłączane do gniazdka. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące wpływu ultradźwięków na zdrowie człowieka. Dlatego alternatywą będzie lampka na ultrafiolet. Niektórzy uważają, że energia elektryczna przeciw insektom będzie lepiej wykorzystana dzięki lampie niż przy stosowaniu ultradźwięków.

Lampy LED i promienie UV

Tak naprawdę na rynku dostępne są trzy rodzaje lamp na owady. Każda lampa owadobójcza działa na podobnej zasadzie – przyciąga muchy i komary, a następnie je likwiduje. Jednak w zależności od zastosowanej technologii przebiega to różnie. Może nas skusić niższa cena niektórych lamp, ale najważniejsze to zrozumieć jak działają i kupić taką, która najlepiej przyda się w naszej sytuacji.

Na początek przypomnijmy jakie technologie kryją się za skrótami LED i UV.

LED to lampy używające diod elektroluminescencyjnych. Mogą one emitować światło o różnej długości promieni (również ultrafioletowe – UV). Lampy owadobójcze używają promieni UV-A. Jest to światło o krótkich falach. Opinie są dość zgodne, że nie stanowi ono zagrożenia poza obszarem oddziaływania. Promienie ultrafioletowe w tego typu lampach są zwykle emitowane na bezpiecznym dla człowieka poziomie 365 nm. Jednocześnie światło o tej długości promieni przyciąga owady latające.

Jak działają lampy owadobójcze

Podstawowe rodzaje lamp i ich działanie

Przyjrzyjmy się teraz dokładnie technologiom zastosowanym w lampach przeciw owadom. Jak wspomnieliśmy, istnieją trzy podstawowe techniki wykorzystywane przez lampy owadobójcze. W sklepach kupimy takie lampy jak:

Rażąca lub elektryczna – zabija owady, rażąc je prądem. Elementem likwidującym owady jest tu siatka pod napięciem, nazywana też rusztem. Przylatujące do światła owady są rażone i spadają do specjalnego pojemnika. W zależności od siły rażenia i wielkości siatki może być stosowana na komary i małe muszki w domu lub większe insekty. Dobrze nadaje się do lokali, domów i użytku na zewnątrz (ogrody, altany).

Lepowa – ta lampa owadobójcza wabi muchy i inne insekty do lepu umieszczonego w środku. Cena jest zależna od wielkości urządzenia. Trzeba też pamiętać o wymianie lepu, więc nie jest to najtańsze rozwiązanie. Za to na pewno jest skuteczne.

Wiatrakowa – owady są zasysane do specjalnego pojemnika. Lampka wiatrakowa może być nawet bardzo niewielka. Na rynku są dostępne małe lampki zasilane przez USB. Te świetnie nadadzą się na biurko, jak i do ogrodu. Mała lampka emituje ultrafiolet i przyciąga owady, a wiatrak zasysający zwykle znajduje się pod lampką.

Każda z lamp może się okazać skuteczna w naszym przypadku, chociaż opinie są podzielone i każda technologia ma swoich zwolenników.

Niezależnie od naszego wyboru każda z lamp LED jest lepszym urządzeniem niż wtyczka odstraszająca owady. Ta ostatnia wykorzystuje substancje lub emituje ultradźwięki, które po dłuższym stosowaniu mogą nie być dla nas obojętne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat najbardziej uciążliwych owadach domowych.

Lampa owadobójcza – lep, ruszt czy wiatrak?

Nawet jeśli wiemy co mamy do wyboru, wcale nie jest łatwiej wybrać najwłaściwszą opcję. Tym bardziej że to wydatek od 100 nawet do kilkuset złotych. Zastanówmy się więc jakie są korzyści w przypadku każdego rodzaju lamp i do jakiego użytku najlepiej się nadają.

Elektryczna lampa owadobójcza jest skuteczna. Można jej używać w domu, w lokalu lub na zewnątrz. Nie każdy model wymaga podłączenia do sieci. W sklepach z gospodarstwem domowym i akcesoriami ogrodniczymi dostępne są rażące lampy owadobójcze na baterie lub akumulatory. Niektórych może odstraszać fakt, że działa rażąc prądem. Jest to niezbyt humanitarne rozwiązanie w stosunku do owadów. Poza tym części owadów mogą wypadać poza lampę, więc nie można jej stosować w pomieszczeniach, gdzie przygotowuje się lub przechowuje żywność. Natomiast napięcie likwidujące insekty nie jest niebezpieczne dla człowieka.

Wiele osób wyraża pozytywne opinie o lampie wiatrakowej. Nie musi ona być zbyt duża, żeby spełniła swoje działanie. Dzięki temu jest przenośna. Jak wspomniano wcześniej, dostaniemy nawet lampę na USB. To dobre rozwiązanie przeciw meszkom i komarom w ogrodzie lub na kempingu. Cena takiej małej lampki jest dużo niższa niż lampy rażącej. Ale też zasięg jej działania jest o wiele mniejszy. Dlatego jest to urządzenie lepsze do użytku prywatnego.

Dość skutecznym urządzeniem na muchy jest lampa lepowa lub klejowa. To rozwiązanie jest stosowane tam, gdzie lampa rażąca mogłaby wywołać pożar. Dlatego lampy lepowe poleca się do restauracji i sklepów spożywczych. Wadą jest natomiast to, że trzeba wymieniać wkłady z klejem.

Lampa owadobójcza na światło UV, a także sposoby działania lamp owadobójczych różnego rodzaju
Jak działa lampa owadobójcza oraz zastosowanie i rodzaje i sposób działania lamp na owady

Podsumowując powyższe informacje – zakup odpowiedniej lampy jest uzależniony od tego, w jaki sposób i gdzie chcemy jej używać. Osobnym zagadnieniem jest wybór konkretnych modeli lamp, w zależności od ich skuteczności i ceny.

Ceny i opinie

Lampy owadobójcze – koszt a działanie

Na rynku dostępne jest wiele produktów pod wspólnym hasłem lampy owadobójcze. Niezależnie od technologii możemy trafić na bardzo tanie i bardzo drogie. Kupując konkretny model lampy przeciw owadom, musimy zwrócić uwagę, czy to się opłaca.

Najtańsza lampa owadobójcza kosztuje nawet 25-30 zł. Jest to małe przenośne urządzenie, które wciąga muchy i komary, wykorzystując zasysanie za pomocą wiatraka. Dzięki złączu USB można ją podłączyć do komputera czy tabletu. Z pewnością przyciąga przede wszystkim cena. Biorąc pod uwagę, że są lampy i za 300 zł, ta niewielka lampka pomoże nam sporo zaoszczędzić. Oczywiście pod warunkiem, że potrzebujemy czegoś do pracy przy komputerze czy podczas podwieczorku w ogrodzie. Jej działanie jest dużo słabsze niż profesjonalnych lamp, a ultrafiolet z niewielkiej diody ma bardzo mały zasięg.

Urządzenia trwałe i skuteczne, które można stosować w domu i na zewnątrz zaczynają się od 100 do 150 zł. Opinie na temat konkretnych modeli mogą być różne, ale warto zwrócić uwagę na zasięg działania i żywotność takiej lampki.

Czy lampa owadobójcza to najlepsze wyjście?

Jak można się domyślać, istnieje wiele sposobów na pozbycie się owadów. Wiele z nich można wytępić lub przepędzić prostymi domowymi sposobami. Jest też wiele tanich preparatów i prostych pułapek, które kupimy w granicach 10 zł za sztukę. Dlatego pojawia się pytanie, czy warto inwestować w specjalny sprzęt, jeśli i bez niego sobie poradzimy.

Dużo zależy od tego, jak bardzo i jak często dokuczają nam latające insekty. Nie bez powodu lampy owadobójcze są stosowane przede wszystkim w sklepach, restauracjach czy magazynach. Cena przekraczająca 100-200 zł nie jest problemem, jeżeli firma na tym długofalowo skorzysta. Osoba prywatna musi mieć natomiast dobry powód, żeby wydać takie pieniądze na urządzenie przeciw owadom. Opinie są zgodne co do tego, że lampa owadobójcza jest bardziej ekologiczna niż substancje np. na bazie permytryny. Jednak likwiduje głównie muchy, komary i latające owady. Nie pomoże przeciw karaluchom czy szkodnikom produktów zbożowych. Może się natomiast okazać błogosławieństwem w domach i ogrodach położonych blisko podmokłych i leśnych terenów. Dzięki nieinwazyjnemu działaniu lampy możemy spać spokojnie, nie martwiąc się, że szkodzimy własnemu zdrowiu czy środowisku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny