W jaki sposób uzyskać receptę na medyczną marihuanę?
Pacjentom, którzy kwalifikują się do leczenia konopiami, może być wystawiona recepta na medyczną marihuanę. Można ją otrzymać nie tylko w placówce stacjonarnej, ale również po konsultacjach zdalnych z lekarzem, co jest ułatwieniem dla pacjentów mających ograniczoną mobilność. Kto może e-receptę wystawić i kiedy można ją otrzymać?
Marihuana na receptę – legalność
Niektórym marihuana wciąż kojarzy się wyłącznie z substancją uznawaną za narkotyk, która w Polsce jest nielegalna. Tymczasem już od 2017 roku w naszym kraju można korzystać z marihuany medycznej, która sprzedawana jest w aptekach w postaci leku. Nie wystarczy jednak pójść do apteki, by móc ten produkt zakupić legalnie – niezbędna będzie wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę. Ta w szczególnych przypadkach może być wystawiona również zdalnie, co może być ułatwieniem dla pacjentów, którzy mają utrudniony dostęp do specjalistów przyjmujących stacjonarnie.
Nie należy uznawać za tożsame pojęć „marihuana nielegalna” i „medyczna marihuana”. THC, CBD i inne związki aktywne w marihuanie leczniczej mają kontrolowany i ściśle określony stan jakościowy i ilościowy, ponieważ pozyskiwane one są z kontrolowanych upraw konopi. Nie można natomiast powiedzieć tego o konopiach, które trafiają na czarny rynek – te niejednokrotnie pochodzą z niepewnego źródła i nie są pozbawione groźnych domieszek.
Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?
Marihuana na receptę może być przepisana pacjentowi przez każdego lekarza z uprawnieniami do wystawiania recept RPW, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Konopia lecznicza może być przepisana pacjentowi również zdalnie, po wcześniejszych konsultacjach z lekarzem specjalistą. W obecnych czasach recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona przez Internet np. na centrummarihuany.pl. Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę? Przede wszystkim należy zakwalifikować się na terapię z wykorzystaniem medycznej marihuany – decyzję o kwalifikacji pacjenta do leczenia konopią leczniczą podejmuje lekarz.
Jeśli w ocenie lekarza pacjent kwalifikuje się do leczenia z wykorzystaniem medycznej marihuany, będzie mogła być mu wystawiona recepta na konopie. E-recepta na konopię leczniczą może być wystawiona pacjentowi na podstawie wcześniejszej kwalifikacji oraz ustalonego schematu leczenia.
Konopia lecznicza – na jakie choroby można używać?
Recepta na medyczną marihuanę wystawiona będzie pacjentowi, który pomyślnie przejdzie proces kwalifikacji do terapii z użyciem konopi. Nie istnieje ściśle określona grupa schorzeń, w przypadku których zastosowanie medycznej marihuany jest dopuszczalne, aczkolwiek istnieją pewne obszary, gdzie szczególnie medyczna marihuana może pomóc. Mowa tu m.in. o dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia, schorzeniach onkologicznych, chorobach psychicznych, a także dolegliwościach innego typu. Zastosowanie medycznej marihuany jest bardzo szerokie, więc może być ona pomocna również przy wielu innych chorobach – każdorazowo decyzję podejmie lekarz przy kwalifikacji do terapii.
Decydując się na terapię konopiami, należy mieć świadomość tego, ile kosztuje medyczna marihuana w aptece, a także jakie są koszty dodatkowe terapii, które musi ponieść pacjent. Mowa tutaj o zakupie niezbędnego sprzętu do stosowania konopi, a także o kosztach ewentualnych konsultacji prywatnych z lekarzem, jeśli na nie zdecyduje się pacjent. Jednocześnie należy pamiętać, by nosić przy sobie kopię wystawionej przez lekarza recepty, by w razie kontroli móc okazać, że z konopi pacjent korzysta legalnie.
artykuł sponsorowany