Gdzie najczęściej gromadzą się roztocza?

Roztocze kurzu domowego to maleńkie pajęczaki, które wczepiają się we włókna tkanin. Dzięki haczykom na odnóżach ich przyczepność jest bardzo silna. Pożywieniem roztoczy jest ludzki naskórek. Dlatego najczęstszym oraz najbardziej licznym siedliskiem pajęczaków jest materac, na którym śpimy. Roztocza w łóżku rozwijają się błyskawicznie, ponieważ wilgoć i ciepło mocno im sprzyja.

Jednak to nie jedyne miejsce, w którym gromadzą się nieproszeni goście. Równie częstym zjawiskiem są roztocza w pościeli oraz na poduszce. Ich odnóża i odchody, których może być tysiące, a nawet miliony, dla wielu z nas posiadają właściwości alergenne.

Roztocza kurzu domowego gnieżdżą się także w dywanach, pluszowych zabawkach, tapicerkach meblowych oraz na zasłonach. A więc mamy z nimi nieustanną styczność. Rozwojowi roztoczy sprzyja temperatura od 17 do ok. 30 stopni. Są jednak tak mikroskopijne, że nie sposób zobaczyć ich gołym okiem. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.

Ile wynosi temperatura, w której giną roztocza?

Walcząc z uciążliwym kurzem i roztoczami warto wiedzieć, w jakiej temperaturze giną roztocza kurzu domowego. Podstawową zasadą jest pranie w wysokich temperaturach. Roztocza w pościeli czy na poduszce można więc zwalczyć, piorąc je w temperaturze 60 stopni.

Jeśli natomiast będziemy prać pościel w niższej temperaturze, pozbędziemy się jedynie alergenów. Roztocza natomiast nie zostaną wyeliminowane. Pranie pościeli warto wykonywać co około pół roku. Z kolei co rok powinno się wymieniać poduszki i kołdry.

Ważny jest też materiał, z którego wykonana jest pościel. Zaleca się wybierać poduszki z bawełny lub z pierza, ponieważ w materiałach syntetycznych gromadzi się znacznie więcej roztoczy. Oczywiście konieczne jest także częste wietrzenie pościeli. Ale nie tylko. Wietrzenie pomieszczeń pomaga także eliminować roztocza w łóżku.

Roztocza giną w wysokiej temperaturze. Roztocza kurzu domowego to jeden z najbardziej problematycznych alergeów w naszych domach.
W jakiej temperaturze giną roztocza kurzu domowego? Jak się ich pozbyć?

Jak się pozbyć roztoczy kurzu domowego?

Rady na pozbycie się roztoczy z łóżka i pościeli są bardzo proste. Opierają się przede wszystkim na regularnym sprzątaniu oraz pielęgnacji materaca czy łóżka. Przynajmniej raz na miesiąc należy go porządnie odkurzyć i uprać. Konieczne jest także wietrzenie. Specjalne pokrowce na materac także będą przeciwdziałać roztoczom.

Na pytanie, jak się pozbyć roztoczy z pościeli, odpowiedź również jest prosta – wietrzenie. To najlepsza metoda na eliminację pajęczaków. Wietrzona pościel będzie uwolniona od roztoczy, zwłaszcza w zimie (w temperaturze poniżej 00C roztocza giną). Ponadto pomieszczenie należy wietrzyć kilka razy w ciągu dnia oraz codziennie na kilka minut przed snem.

Powyższe wskazówki pozwalają nam niewielkim nakładem sił uchronić się przed alergennymi roztoczami. Dlatego między innymi to, w jakiej temperaturze giną roztocza kurzu domowego, powinno zostać dokładnie zapamiętane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny