Udany sernik – sekrety szefa kuchni

Jak piec sernik tradycyjny

Tradycyjny sernik jest bardzo delikatny i puszysty. Ubite na pianę masło i żółtka zostały zmieszane ze zmielonym serem i ubitymi białkami. Powinno się zadbać o to, żeby zachował puszystość po włożeniu i wyjęciu z piekarnika. Głównym zagrożeniem dla sernika jest to, że powierzchnia może popękać. Dzieje się tak kiedy pieczemy w zbyt wysokiej temperaturze. Inaczej niż jabłecznik lub inne ciasto z owocami nie wymaga on szybkiego zapieczenia.

Jeżeli chcemy, żeby taki sernik był udany, to najlepiej ustawić piekarnik na temperaturę pieczenia nie wyższą niż 180 stopni. Taka jest ogólna zasada. Przepisy mogą się nieznacznie różnić między sobą, bo pieczenie tradycyjnego sernika ma kilka wersji, w zależności od regionu i autora przepisu.

Raczej unika się pieczenia z termoobiegiem, ponieważ wysusza ono ciasto. Tymczasem sernik lepiej piec w niższej temperaturze, a nawet w parze wodnej. Jak to zrobić? Zwykle to tzw. pieczenie w kąpieli wodnej polega na zanurzeniu formy z sernikiem w naczyniu do połowy napełnionym wodą. Można też upiec wkładając formę do piekarnika, a półkę niżej kładąc naczynie z wodą. Niektóre porady zalecają nawet okładanie formy mokrymi gazetami, ale to jest dość czasochłonne i trudne zadanie. Zwykle wystarczy zwykła kąpiel wodna.

Jak ustawić piekarnik

Nasz sernik musi być ogrzany równomiernie, dlatego piekarnik ustawiamy najlepiej na grzanie góra dół. Pozwoli to uzyskać odpowiednie zarumienienie górnej części sernika. Jednocześnie nie będzie on surowy ani za bardzo wysuszony w środku.

Jak wspomniano wyżej pieczemy raczej nie z termoobiegiem. Żeby móc się pochwalić przed gośćmi udanym, tradycyjnym sernikiem nie powinniśmy dopuścić do jego popękania lub wysuszenia. Tak pieczemy zwykle ciasto w formach o standardowych wymiarach. Niektórzy zastanawiają się jednak czy tak samo da się upiec większą porcję sernika.

Zasada jest taka, że na sam proces pieczenia w większej formie poświęca się trochę więcej czasu. Jeżeli na formę okrągłą o średnicy 26 cm poświęcamy około 1 godziny, to dużą formę kwadratową zostawiamy w piekarniku jeszcze na 5-10 minut. Podniesienie temperatury pieczenia przy większej formie nie zawsze działa jak powinno. Masa znajdująca się w formie nadal jest narażona na popękanie. Najlepiej więc piec długo w tej samej temperaturze niż zwiększać ją o 10-20 stopni.

W jakiej temperaturze piec sernik?

Temperatura pieczenia z termoobiegiem

W zasadzie nie powinno się piec z termoobiegiem. Jeżeli jednak już się na to decydujemy, to ustawiamy temperaturę na 150-160 stopni. Jeżeli chcemy ustawić piekarnik na tryb termoobiegu, to zawsze pamiętajmy, że grzanie jest wówczas bardziej skuteczne. To znaczy temperatura działa na ciasto jakby była wyższa niż ustawiona.

Kiedy zamiast sernika chcemy zrobić przekąski na imprezę z jabłecznika lub innego ciasta owocowego, to termoobieg pozwoli nieco podsuszyć ciasto. Zwłaszcza ciasto na kruchym spodzie może na tym skorzystać. Wysuszony sernik nie jest po prostu tak smaczny.

Termoobiegu można spróbować przy serniku królewskim. Charakterystyką tradycyjnego sernika królewskiego jest to, że robiony jest z zamrożonych wcześniej składników, z dużą ilością tłuszczu. Z piekarnika wyjmujemy ciasto o nieco bardziej zwartej konsystencji. Przy pieczeniu dobrego sernika królewskiego temperatura początkowa powinna być wyższa, a dopiero po 20 minutach nieco obniżona. Te pierwsze 20 minut można spróbować piec z termoobiegiem. Warto poświęcić trochę czasu na eksperymentowanie z różnymi rodzajami sernika. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na ciasta.

Sernik w piekarniku i temperatura pieczenia, czyli w jakiej temperaturze piec sernik
Temperatuta pieczenia sernika, czyli w jakiej temperaturze piec sernik w piekarniku

Różnice między tradycyjnym i niekonwencjonalnym sernikiem

Serniki o bardziej zwartej masie potrzebują dłuższego czasu lub temperatury pieczenia. Przywołany wcześniej sernik królewski piecze się 1 godzinę i 45 minut. W jakiej temperaturze piec sernik dwuskładnikowy i ile czasu? Seromakowiec, ciasto często podawane na Boże Narodzenie, piecze się co prawda 60 minut, ale wymaga ono nieco wyższej temperatury.

Porady dotyczące pieczenia różnych rodzajów sernika

Nazwa sernika

Charakterystyka ciasta

Zalecana temperatura pieczenia

Zalecany czas pieczenia

Tradycyjny polski

Puszysty, białka i żółtka, ubijane, dodawane osobno

170 stopni

1 godzina

Wiedeński

Jednolita masa, bez spodu, dominującym składnikiem są ser i jajka

180 stopni

1 godzina

Królewski

Zwarty, słodki, pokryty startym ciastem

180 stopni (20 minut)

160 stopni (60 minut)

1 godzina 20 minut

Francuski

Puszysty, słodki, z dodatkiem owoców, pokryty karmelem

210 stopni (12 minut)

100 stopni (55 minut)

1 godzina 10 minut

Jak widać tak naprawdę to w jakiej temperaturze piec sernik zależy od przepisu. Niezależnie od tego czy sernik ma być atrakcją przyjęcia czy jedną z przekąsek na imprezę warto najpierw wybrać najlepiej pasujący przepis. Kiedy wiemy już co chcemy upiec dostosowujemy się do porad dotyczących danego ciasta.

Dodatkowe porady dotyczące pieczenia sernika

Czas i temperatura pieczenia to nie wszystko. Tajemnicą udanego sernika jest też umiejętne studzenie. Większość ciast nie lubi szybkiego wyjmowania z piekarnika. Ciasta kruche czy proste ciasta owocowe zostawia się na jakiś czas do przestudzenia w piecyku. Nawet bardziej niż jabłecznika czy ucieranej zebry dotyczy to sernika.

Po zakończeniu pieczenia powinno się ustawić piekarnik na zero i zostawić ciasto na 10 minut przy zamkniętych drzwiczkach. Dobrym pomysłem będzie też kolejne kilkanaście minut potrzymać sernik w piekarniku z otwartymi drzwiczkami. Ile to może trwać? Cały proces potrwa około pół godziny. To nie jest długo, biorąc pod uwagę jakość sernika. Warto jednak przygotować sobie zapas czasu. Jeżeli sernik ma dołączyć do przekąsek na imprezę, to najlepiej upiec go najpóźniej godzinę przed imprezą.

Przygotowując sernik korzystajmy z dobrych i sprawdzonych przepisów. Jeżeli jest to nasz pierwszy wypiek tego typu, to najlepiej trzymać się porad bardziej sprawdzonych kucharzy i kucharek. Kiedy zrozumiemy ogólne zasady możemy eksperymentować na własną rękę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny