Pranie pościeli satynowej

Najpopularniejszym materiałem pościelowym jest bawełna, czyli tkanina naturalna o bardzo dobrej wentylacji. Występuje ona w różnych rodzajach. W sklepach można dostać przeróżne tkaniny. Jedną z nich jest pościel satynowa. Innymi słowy, to satyna bawełniana lub bawełna satynowa. Pościel jest niezwykle przewiewna oraz wykonana w 100% z naturalnego materiału. W dotyku często przyjemna i śliska. Ale jak prać satynę?

Zabierając się za pranie pościeli satynowej, najpierw należy wywrócić ją na lewą stronę (z każdym rodzajem postępujemy w ten sam sposób). Dzięki temu kolorowa pościel nie straci intensywnej barwy. Oczywiście wszelkie guziki czy suwaki powinny być zapięte. Przeważnie na metkach podana jest temperatura prania. Dla pościeli satynowej jest to zwykle 40 – 60 stopni.

Nie zaleca się wirowania ani używania wybielaczy. Ważne jest też, aby przy pierwszym praniu nowo zakupionej pościeli ściśle stosować się do zaleceń producenta.  Dzięki temu nadmiar barwnika w materiale zostanie wypłukany, a w dodatku zginie specyficzny zapach „nowości”. Wypraną pościel powinno się prasować w temperaturze 150 stopni. Sprawdź także porady, jak usunąć plamy z herbaty.

Jak prać pościel? Wszystko zależy od jej rodzaju. Pościel z kory jest łatwa do prania, nie wymaga maglowania ani prasowania.
W jakiej temperaturze prać pościel? Przegląd materiałów

Jak prać pościel z kory?

Pościel z kory jest również bardzo popularna. Ma charakterystyczną chropowatą strukturę. Jej ogromną zaletą jest niezwykła łatwość w użytkowaniu. Z tego powodu polecana jest szczególnie wszystkim tym, którzy nie dysponują czasem na wykonywanie obowiązków domowych, jak pranie czy prasowanie.

Jak w każdym przypadku, najpierw metka. Tam zwykle pojawia się dopuszczalna temperatura prania w pralce maksymalnie 40 stopni. Jednak ten materiał dobrze znosi także pranie w nieco wyższej temperaturze równej 60 stopni. Należy pamiętać także, iż kora źle reaguje na krochmalenie. Taki zabieg znacznie skróciłby jej żywotność.

Co ważne, pościel z kory nie powinna być odwirowywana. Mało tego, nawet niezalecane jest jej prasowanie. To dopiero ułatwienie. Jednym słowem pościel z kory nie dość, że jest ciepła, to w dodatku ogranicza domowe obowiązki, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić trochę czasu.

Pościel z dżerseju i bawełny jest mało odpornana gniecenie i można ją prać w temperautrze 60 stopni Celsjusza. To maksymalna temperautra.
W jakiej temperaturze prać pościel? Przegląd materiałów

W jakiej temperaturze prać pościel z dżerseju i bawełny renforce?

Pościel z dżerseju to nic innego jak tkany wełniany materiał, często z dodatkiem bawełnianych włókien. Tkanina jest bardzo miła i delikatna w dotyku. Jako pościel jest bardzo praktyczna. Pościel z dżerseju należy prać w maksymalnej temperaturze 60 stopni bez wybielaczy. Można natomiast suszyć ją w suszarce bębnowej. Po wyschnięciu zaleca się prasowanie w temperaturze 200 stopni.

Bardzo dobry gatunek pościeli to bawełna renforce. Materiał jest odporny na gniecenie, przez co bardzo praktyczny. Pościel jest w dodatku antyalergiczna i nie wymaga prasowania. W ilu stopniach prać pościel z bawełny renforce? Zwykle jest to maksymalnie 60 stopni. Wytrzymała tkanina oraz dobra struktura to doskonały podkład do wszelkiego rodzaju nadruków. Sprawdź także sposoby na usunięcie plam z krwi.

Wiemy już, w jakiej temperaturze prać pościel różnego rodzaju. Należy szczególnie uważać na te z nadrukami. Kolorowa pościel może szybko stracić intensywność barwy, jeśli będziemy ją nieodpowiednio prać. Krochmalenie także w niektórych przypadkach jest wskazane. Dzięki niemu tkanina jest „zakonserwowana”, przez co wchłania znacznie mniej kurzu i wilgoci.

Bawełna satynowa, bawełna renforce, kora czy dżersej to zaledwie kilka rodzajów pościeli. Decydując się więc na zakup, warto prześledzić właściwości tkanin oraz skonfrontować je z naszymi oczekiwaniami. Tu liczy się głównie komfort naszego snu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny