W jakim wieku pojawiają się pierwsze objawy menopauzy? Wyjaśniamy
Menopauza to naturalny proces. Przechodzi go każda kobieta, która w pewnym wieku przestaje być płodna. Wiek, w którym zaczyna się klimakterium, oznacza, że wraz z zaburzeniami hormonalnymi pojawią się nieprzyjemne symptomy. Menopauzy nie należy się bać, mimo że dla niektórych kobiet jest to okres nieprzyjemnych uderzeń gorąca, zalewania potem czy obniżenia nastroju. Jednak do menopauzy można się przygotować, aby uniknąć związanych z nią powikłań. Dlatego też wyjaśniamy, w jakim wieku mogą pojawić się pierwsze objawy menopauzy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.

Co to jest menopauza
Na czym polega klimakterium
Menopauza czy klimakterium to okres, w którym kobieta przechodzi z okresu płodnego w niepłodny. Przekwitanie trwa najczęściej kilka lat i jest okresem wiążącym się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Proces ten jest całkowicie naturalny, jednak objawy menopauzy mogą być dla niektórych kobiet bardzo uciążliwe.
W czasie menopauzy ustaje menstruacja i kobieta nie może mieć więcej dzieci, gdyż nie produkuje już komórek jajowych. Menopauza oznacza ostatnią miesiączkę, czyli okres, gdy kobieta przestaje być płodna. Moment ten jest jednak dość trudny do ustalenia. Lekarze najczęściej orzekają menopauzę wtedy, gdy kobieta nie miesiączkuje od 12 miesięcy. Natomiast początkowym okresem, kiedy to pojawiają się pierwsze objawy, jest premenopauza. Po okresie menopauzy kobieta przechodzi w okres postmenopauzy, kiedy to jajniki całkowicie przestają wytwarzania jajeczek.
Objawy menopauzy
Objawy menopauzy to nie tylko znane wszystkim uderzenia gorąca. Dolegliwości związanych z menopauzą jest wiele, zaś ich występowanie lub nie u różnych osób jest kwestią indywidualną.
Najczęściej występujące objawy menopauzy:
- nieregularne miesiączki,
- plamienia między miesiączkami,
- krótsze i mniej obfite miesiączki niż wcześniej lub przeciwnie dłuższe i bardzo obfite,
- uderzenia gorąca i pocenie się,
- mrowienie palców rąk i nóg,
- drętwienie kończyn,
- zawroty głowy,
- wiotczenie i starzenie się skóry,
- zmęczenie,
- trudności z zasypianiem i budzenie się w środku nocy,
- wczesne budzenie się,
- bóle głowy i mięśni,
- kołatanie serca,
- nietrzymanie moczu,
- większa częstotliwość oddawania moczu,
- problemy emocjonalne, jak: niepokój, depresja, rozdrażnienie,
- świąd pochwy,
- ból podczas seksu,
- zaburzenia koncentracji.
Jeśli jeszcze nie podejrzewasz u siebie menopauzy, może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak przyspieszyć okres?
Co to jest premenopauza i w jakim wieku może się pojawić
Płodność u kobiet zaczyna zanikać już kilka, a nawet 10 lat, przed menopauzą. Premenopauza to okres poprzedzający menopauzę. W tym czasie jajniki zaczynają hamować produkcję estrogenu, którego poziom stopniowo zanika. W okresie premenopauzy coraz częściej zdarzają się cykle bezowulacyjne. Następuje zmniejszenie poziomu progesteronu.
Pierwsze objawy, które sygnalizują, że zbliża się przekwitanie, to nieregularne miesiączki. W tym okresie miesiączki mogą trwać dłużej lub krócej niż wcześniej. Miesiączki mogą również stać się bardzo obfite, lub też znacznie mniej obfite niż wcześniej. Pomiędzy miesiączkami mogą pojawić się plamienia lub upławy.
Stopniowo zaczynają się również pojawiać symptomy menopauzy jak uderzenia gorąca, które trwają od kilkunastu sekund do około 1 minuty. W tym czasie zaczyna się również nadpotliwość, zaczerwienienie i drżenie ciała. Najbardziej nieprzyjemne symptomy związane są z ogólnym samopoczuciem. Kobiety zauważają obniżenie się libido, depresję, zmiany nastroju i trudności z koncentracją. Zaburzenia hormonalne mogą objawiać się zarówno obniżeniem nastroju i zdołowaniem, jak również okresami euforii.
W jakim wieku zaczyna się menopauza
W jakim wieku najczęściej kobieta przechodzi przekwitanie
Początek i czas trwania klimakterium jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może przebiegać różnie. Wiek, w którym mogą pojawić się pierwsze objawy menopauzy to 45 lat. U kobiet pojawiają się pierwsze objawy w wieku od 45 do 55 lat, jednak statystycznie najczęściej w wieku 51 lat.

Premenopauza może zacząć się już, gdy kobieta osiąga wiek 35 lat, gdyż w tym czasie organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do ustania produkcji jajeczek i płodności.
U kobiet, które przeszły chirurgiczne usunięcie macicy, menopauza może zacząć się wcześniej niż w wieku 45 lat. Jeśli zaś symptomy menopauzy pojawią się przed 40 rokiem życia, może to oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Przedwczesna menopauza może może dotyczyć również kobiet, które palą papierosy, cierpią na zaburzenia hormonalne lub mają choroby autoimmunologiczne.
Jak przygotować się do menopauzy i jak ją leczyć
W tym okresie mogą również zacząć się takie choroby jak osteoporoza, cysty na jajnikach czy w piersiach. Efektem klimakterium są również zmiany w organizmie, które mogą objawiać się zwiększeniem ciśnienia krwi, zwiększeniem poziomu cholesterolu we krwi czy też większą łamliwością kości. Wraz ze zmniejszeniem się ilości hormonów żeńskich, zwiększa się stężenie hormonów męskich. Dlatego też u niektórych kobiet może pojawić się niewielki wąsik na górnej wardze lub owłosienie na brodzie, jak również łysienie.
Aby zapobiec powikłaniom związanym z menopauzą, warto się do niej przygotować:
- rzucić palenie,
- przyjmować witaminę D3,
- zwiększyć aktywność fizyczną, która wzmocni kości,
- przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu,
- mierzyć regularnie ciśnienie i badać poziom cholesterolu.
Menopauza nie jest chorobą i nie trzeba jej leczyć, jednak u niektórych kobiet objawy menopauzy są tak dokuczliwe, że utrudniają życie. Przykre objawy premenopauzy można łagodzić środkami przepisanymi przez ginekologa. W niektórych przypadkach kobiety decydują się na hormonalną terapię zastępczą. Już od około 35 roku życia zaleca się przyjmowanie fitoestrogenów, czyli estrogenów pochodzenia roślinnego.
Kobietom, których dolegliwości związane z menopauzą nie są duże, zaleca się ograniczenie lub rezygnację z kofeiny. Warto również tak zaplanować sobie stroje, aby nie przeziębić się wskutek nadmiernego pocenia.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!