Wągry - przyczyny, usuwanie, zapobieganie, polecane kosmetyki

Skóra twarzy zmaga się z wieloma zagrożeniami. Jest wystawiana na promieniowanie UV. Zbiera kurz i inne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Często też musi sobie radzić z warstwami makijażu. Zatem warto codziennie oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń. Brak właściwej pielęgnacji sprawi, że pojawią się wągry. Czym właściwie są? Jak pozbyć się tych wykwitów? Te tematy rozwijamy w tym i innych naszych artykułach.

Brzydkie kropki na nosie

Wągry, znane też, jako zaskórniki, są nieestetycznymi wypryskami tworzącymi się na skórze. Zazwyczaj występują w obrębie twarzy, najliczniej na nosie. Zdarza się, że pokrywają plecy i klatkę piersiową. Wyróżnia się dwie główne przyczyny ich powstawania. Zbyt duża produkcja sebum(wydzieliny łojowej) oraz nieprawidłowe złuszczanie naskórka. Łój miesza się ze zrogowaciałym naskórkiem zatykając ujścia mieszków włosowych. Innymi słowy dochodzi do zablokowania porów skóry. To prowadzi do powstania czarnych lub białych punktów na brodzie i nosie. Mają one tendencję do nadkażeń bakteryjnych zmieniających się w pryszcze.

Na powstawanie zaskórników wypływa także spożywanie tłustych potraw i czekolady. Ryzyko podnosi również zaniedbanie codziennej higieny. Interesujące nas wykwity dzielą się na dwie odmiany. W pierwszej wersji przybierają postać czarnych punktów. Są to zaskórniki otwarte zawierające masę rogowo-łojową. Natomiast drugim rodzajem jest biały wągier zamknięty. Znajduje się pod skórą i zawiera charakterystyczną kaszkę. Jest trudniejszy do zlikwidowania niż pierwszy z wymienionych. Zanim opiszemy usuwanie wągrów z twarzy zajmiemy się zapobieganiem. Jak zminimalizować ryzyko ich powstania?

Najważniejszą czynnością jest codzienne higiena. Skórę twarzy należy dokładnie oczyścić używając toniku lub mydła antybakteryjnego. Usuwa się wszelkie zanieczyszczenia z nosa i całego obszaru twarzy. Stosowane kosmetyki muszą być dopasowane do rodzaju cery. W przeciwnym wypadku mogą tylko pogorszyć problem. Osoby noszące makijaż powinny przeprowadzać demakijaż przed snem. Skuteczny jest także peeling wykonywany dwa razy w tygodniu. Profilaktyka nie jest, zatem specjalnie skomplikowana. Bardziej szczegółowe informacje o wągrach zostały opublikowane na naszej stronie.

Pozbywanie się zaskórników z twarzy

Pozbycie się czarnych wągrów z nosa i inny części twarzy wymaga trochę wysiłku. Można to zrobić w domu i to na kilka sposobów. Na przykład codziennie, rano i wieczorem, przemywając skórę. Żelami i tonikami do cery tłustej i trądzikowej. Dzięki nim dochodzi do odblokowania porów. Skutecznie działają także plastry na wągry. Są nasączone substancjami aktywnymi i w całości likwidują wykwity. Stosowanie maseczek wspomaga pozbywanie się zaskórników. Maseczkę można przygotować z miodu zmieszanego z sodą oczyszczoną. Ciekawe są napary z szałwii, rumianku lub lipy. Twarz omiata para zmiękczając i złuszczając naskórek.

Usuwanie wągrów w domu nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Na przykład wtedy, gdy jest ich bardzo dużo na brodzie czy nosie. W takiej sytuacji warto udać się do salonu kosmetycznego. Profesjonalna placówka ma do zaoferowania kilka zabiegów. Takich jak chociażby peeling, nakładanie środka rozpulchniającego a następnie oczyszczanie manualne. Kolejna metoda na pozbycie się zaskórników to peeling kawitacyjny. Polega na odtykaniu porów ultradźwiękami. W salonach kosmetycznych przeprowadzana jest też zyskująca popularność jonoforeza a także czyszczenie laserowe.

Zaskórniki rozsiane po całej twarzy są sporym problemem. Co zrobić, jeśli nie uda pozbyć się ich w domu i u kosmetyczki? W takiej sytuacji trzeba udać się do dermatologa. W gabinecie każdy wągier zostanie dokładnie obejrzany. Następnie lekarz może zastosować mikrodermabrazję. Jest to ścieranie zewnętrznych warstw naskórka. Skutecznie działa także złuszczanie przy pomocy specjalnych kwasów. Na przykład migdałowego. To rzecz jasna tylko pobieżny opis sposobów walki z wągrami. Na naszej stronie znajduje się więcej informacji na ich temat. Przedstawiamy też kilka polecanych metod usuwania zaskórników.