Warkocz dobierany krok po kroku - praktyczny poradnik
Warkocz dobierany to klasyczne uczesanie, które można na różne sposoby modyfikować. Rozróżniamy kilka rodzajów tego warkocza. Najbardziej popularny jest warkocz francuski. Chętnie wykorzystuje się go do ozdobnych fryzur. Z niniejszego poradnika dowiesz się, jak zrobić warkocz dobierany na wiele sposobów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o włosach.

Warkocz pleciony a dobierany
Klasyczny warkocz pleciony
Klasyczna forma warkocza jest prosta do samodzielnego przygotowania. Już małe dzieci potrafią uczesać włosy w warkocz pleciony. Ten sposób zaplatania jest znany na całym świecie. Szczególnie w krajach słowiańskich, ale był też używany przez Indian Ameryki Północnej.
Typowo indiańska wersja warkocza plecionego, to dwa lub więcej warkoczy po bokach lub zaczesanych do tyłu. Nosili je mężczyźni i kobiety. Współcześni potomkowie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej chętnie wracają do tej tradycji.
W krajach słowiańskich warkocze nosiły przede wszystkim niezamężne dziewczyny. Obcięcie warkoczy było częścią rytuału przygotowującego do zaślubin. Oprócz dwóch warkoczy lub jednego z tyłu głowy, Słowianki zaplatały też warkocz z boku głowy.
Z ciekawostek można dodać, że warkoczem plecionym ozdabiali swoje brody Wikingowie. W ten sposób ujarzmiali długie i zmierzwione włosy wokół ust. Przydawało się to szczególnie w czasie bitew. Wtedy bujne brody nie przeszkadzały w walce z przeciwnikiem.
Dziś warkocze kojarzą się przede wszystkim z romantyczną fryzurą damską. Nawet mężczyźni mający długie włosy wybierają raczej zaplatanie ich na głowie niż na brodzie.
Jak zrobić dobieranego warkocza?
Warkocz dobierany wymaga trochę więcej pracy, ale jest naprawdę piękny i wytrzymały.
Na początek powiedzmy sobie jak zrobić dobieranego klasycznego krok po kroku:
- Zbierz włosy na czubku głowy, żeby po każdej stronie była mniej więcej symetryczna ilość.
- Najlepiej uczesać lekko pozostałe, żeby dobrze się układały.
- Podziel włosy na czubku na trzy pasma i zacznij zaplatanie (pasmo z boku przekładasz nad pasmem środkowym i to samo robisz z przeciwległym pasmem).
- Po pierwszej kolejce do każdego przekładanego pasma dobieraj trochę włosów z pozostałej części głowy.
- Kiedy dojdziesz do końca głowy, zakończ zwykłym warkoczem plecionym.
Klasyczny warkocz dobierany najlepiej zaczynać od czubka głowy. Niektórzy zaczynają mniej więcej za środkiem głowy. Wówczas warkocz jest nieco mniej dekoracyjny, ale równie mocny. Ta niższa wersja jest dobra szczególnie dla początkujących. Jeżeli nie masz siły zaplatać włosów od czubka głowy, to zaczynasz trochę niżej i praktykujesz samo dobieranie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić warkocze różnego rodzaju.
Jak inaczej uczesać warkocz dobierany
Warkocz z boku głowy
Ciekawą odmianą warkocza dobieranego jest warkocz z boku głowy. Jego wykonanie jest podobne do warkocza francuskiego. Można też zrobić wersję na bazie warkocza holenderskiego (patrz niżej). Oto jak zrobić dobieranego z boku głowy krok po kroku:
- Włosy uczesz na bok, wydzielając wyraźny przedziałek z jednej strony.
- Po stronie, po której jest więcej włosów wydziel garść. Mniej więcej na poziomie ucha. Z tej części powstanie warkocz.
- Resztę włosów najlepiej spiąć lub spleść gumką.
- Zacznij robić warkocz dobierany wydzielając włosy tuż przy przedziałku.
- Prowadź splot w stronę ucha.
- Doprowadź do miejsca, gdzie wykorzysta się wszystkie wydzielone włosy i zapleć resztę w warkocz pleciony.
- Dołącz do reszty włosów za pomocą gumki.
Warto dodać, że ten rodzaj warkocza lepiej wygląda w wersji holenderskiej. Subtelny splot warkocza francuskiego sprawia, że może on być słabo widoczny z boku głowy.

Chociaż warkocz z boku wygląda bardziej dekoracyjnie, to jest dość prostą fryzurą. Jeżeli uczysz się jak zrobić warkocz dobierany, to najlepiej zacząć od zaplatania z boku głowy.
Pozostałą część włosów można zapleść w drugi warkocz. Jeżeli użyjesz gumki w kolorze włosów, albo nawet ze splecionych włosów, to będzie wyglądało jak jednolita fryzura.
Holenderski warkocz od czubka głowy
Jak zrobić dobieranego holenderskiego? Podstawowa zasada jest bardzo prosta. Zamiast przekładać kosmyki boczne nad środkowym, przekładamy je pod środkowym. Poza tym zaczynamy od czubka głowy, tak jak w przypadku warkocza francuskiego i prowadzimy tak samo wzdłuż przedziałka.
Zaletą holenderskiego w porównaniu z francuskim jest jego wyrazistość. Doskonale uwypukla fryzurę, nadaje się do wszelkiego rodzaju ozdób. Warkocz holenderski z boku głowy może wspaniale sprawdzić się w fryzurach ślubnych.
Dla osób, które do tej pory pracowały tylko z warkoczem plecionym, zaplatanie pod środkowym kosmykiem może być trochę antyintuicyjne. Dlatego warto zacząć od ćwiczenia krok po kroku warkocza z boku głowy. Kiedy nasze palce nauczą się, że włosy można dobierać inaczej niż od góry, możemy przejść do samodzielnego zaplatania od czubka głowy.
Dla jakich włosów warkocz dobierany
Wiedza jak zrobić warkocz to nie tylko umiejętność zaplecenia włosów w ten czy inny sposób. Dobrze jest wiedzieć jak przygotować włosy i do których najlepiej pasuje dana fryzura.
Warkocz dobierany najlepiej sprawdzi się przy włosach długich i prostych. Najlepiej zaplatać go z czystych, lekko wilgotnych włosów. Wtedy mają mniejszą tendencję do splatania się i elektryzowania. Lakier stosujemy już po upleceniu fryzury, ale można go też wcale nie używać.
Żeby włosy dobrze się układały warto o nie zadbać. Szczególnie odżywki z jedwabiem sprawią, że nasze włosy będą się lepiej nadawały do warkocza francuskiego i holenderskiego. Dotyczy to szczególnie włosów kręconych, które po jednym, dwu dniach od mycia są trudne do uporządkowania.
Jeżeli wiesz, jak zrobić warkocz dobierany, to opanowałaś cenną umiejętność. Takie warkocze są nie tylko modne, ale bardzo poprawiają wygląd. Jeżeli chcesz dobrze się zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej, ważnym egzaminie czy podczas ważnej uroczystości, to warto znać sekret tej uniwersalnej fryzury.
Warkocz dobierany najlepiej robi się u drugiej osoby. Wtedy widzimy układ włosów i nie musimy trzymać rąk w niewygodnej pozycji, więc łatwiej zaplatać kosmyki. Dlatego nawet osoby, które potrafią zrobić taki warkocz w przypadku uczesania do ślubu czy na inną ważną okazję proszą o pomoc kogoś innego lub idą do fryzjera.