Na czym polega warkocz dobierany

Warkocz dobierany

Istnieje kilka sposobów na splatanie włosów. Najbardziej popularny warkocz klasyczny umieją zrobić wszyscy. Jest bardzo intuicyjny, dlatego nawet małe dzieci potrafią uczesać włosy w ten sposób. Jednak warkocz dobierany wymaga już pewnej zwinności i doświadczenia.

Żeby zapleść zwykły warkocz wystarczy wziąć wszystkie włosy i podzielić je na trzy pasma. Z tych pasm, jak ze sznurków, wstążek czy wikliny wyplatamy fryzurę. Taka fryzura ma dużo zalet. Robi się ją szybko, nadaje się do każdego rodzaju długich włosów. Jej wadą jest to, że źle zawiązana może się szybko rozwalić.

Warkocz dobierany jest przede wszystkim trwalszy. Ponieważ każde kolejne pasmo włosów jest dobierane osobno, to nie wymykają się one tak szybko ze splotu. Ważną zaletą warkocza dobieranego jest to, że wygląda bardzo estetycznie. Sam w sobie jest ozdobny i nadaje się do ozdabiania dodatkowymi akcesoriami.

Warkocz dobierany od góry

Warkocze można zapleść w dowolnym miejscu głowy. Jednak najbardziej eleganckie i klasyczne zaczyna się od czubka głowy. Warkocz francuski to typowy warkocz dobierany od góry. Podobnie jak holenderski. Jeżeli zrobimy go w tej klasycznej wersji, to będzie się bardzo dostojnie prezentował na głowie.

Dokładnie zebrane włosy od samego czubka głowy wyglądają schludnie, a fryzura trzyma się dłużej. Dlatego fryzury z warkoczem francuskim lub holenderskim są dobre na długie imprezy. Nawet panna młoda, tańcząc podczas wesela, nie zrujnuje pięknej fryzury. To również dobry wybór na studniówkę lub noc sylwestrową.

Z warkoczem dobieranym od góry można wykonywać długie podróże, zwłaszcza biznesowe. Dzięki jego trwałości nie trzeba się martwić o wygląd włosów.

Na pewno potraficie pomyśleć o wielu innych sytuacjach, w których przydaje się trwała, elegancka fryzura. Nie trzeba udowadniać, że warto umieć zapleść taki warkocz. Najwyższy czas powiedzieć, jak się robi francuza krok po kroku.

Warkocz francuski krok po kroku

Jak zrobić warkocz francuski?

Żeby zrobić ten rodzaj warkocza dobieranego trzeba mieć umyte i dobrze rozczesane włosy. Najlepiej udaje się zapleść gładkie, proste włosy. Jeżeli masz włosy kręcone to zacznij od lekkiego rozprostowania i nawilżenia. Oto jak zrobić warkocz francuski krok po kroku:

  • Włosy zaczesać do tyłu, wydzielić pasmo na czubku głowy.
  • Rozdzielić na trzy równe pasma i przewlec pasmo z jednej strony nad środkowym.
  • Przewlec pasmo z drugiej strony (tak, jakbyś zaczynała normalny warkocz).
  • Do następnego kawałka z boku dobrać pasmo z włosów znajdujących się najbliżej. Przełożyć połączone pasma nad środkowym. Czynność powtórzyć dla kolejnych pasm.
  • Gdy nie będzie już włosów do dobrania, zakończyć, zaplatając warkocz klasyczny.
Piękny warkocz francuski, czyli francuz oraz porady, jak zrobić warkocz francuski
Porady, jak zrobić warkocz francuski krok po kroku, czyli warkoccz francuski w domu

Jeżeli nigdy nie robiłaś warkocza dobieranego od góry, to najlepiej zacznij ćwicząc na innych. Możesz też spróbować zaplatać na lalkach lub specjalnym manekinie fryzjerskim. Najlepiej uczesać kogoś i dokładnie obserwować, jak układają się włosy.

Jak zapleść francuza samodzielnie

Warkocz francuski i inne rodzaje warkocza dobieranego od góry są dość trudne do samodzielnego wykonania. Najczęściej do zrobienia takich fryzur zatrudnia się drugą osobę. Jednak trochę ćwiczeń pomoże ci uczesać w końcu klasycznego francuza na własnej głowie.

Jeżeli już wiesz, jak zrobić warkocz francuski krok po kroku, to możesz zacząć praktykowanie. Najlepiej pierwszy warkocz na własnej głowie zrobić z boku. Możesz np. zacząć od skroni i zaplatać przy uchu, do tyłu głowy. Możesz też spróbować zrobić niewielkie dobierane warkoczyki po bokach głowy. Zasada jest zawsze ta sama: zaczynasz od podstawowego splotu i potem dobierasz włosy, które znajdują się najbliżej.

Kiedy już wyrobisz sobie ręce i będziesz lepiej wiedzieć jak twoje włosy reagują na taką fryzurę możesz zacząć robić warkocz dobierany od góry.

Najlepiej jest mieć lustra z przodu i z tyłu głowy. W niewielkim pomieszczeniu np. małej łazience, nie powinno to być problemem. Jeżeli zaplatasz włosy w pokoju lub na werandzie to dobrze jest stanąć przed lustrem, a na stoliku lub półce z tyłu po prostu postawić średniej wielkości lusterko. Jeżeli będziesz miała cały czas kontrolę nad kształtowaniem fryzury, to lepiej się jej nauczysz. Po pewnym czasie może się okazać, że nie potrzebujesz już żadnego lustra.

Francuz jako baza ozdobnych fryzur

Istnieje wiele fryzur z warkoczem francuskim, które mogą być dobrym przystrojeniem głowy na specjalne okazje. Oto kilka propozycji fryzur:

  1. Warkocz nad czołem – zaplatasz warkocz francuski z boku, ale zamiast prowadzić go do ucha po tej samej stronie głowy przeprowadzasz go nad czołem. To właściwie fryzura, która może być wstępem do tzw. korony. Jednak nie oplatasz włosów wokół głowy, ale przeprowadzasz je do ucha po przeciwnej stronie i spinasz lub wiążesz z tyłu.
  2. Warkocze dobierane spięte w kok – zaplatasz francuskie warkoczyki po obu bokach głowy, prowadzisz je do tyłu głowy i splatasz z resztą włosów w kok nad karkiem.
  3. Warkocze spięte z tyłu – warkocze doprowadzasz za ucho po obu stronach głowy. Spinasz je spinką lub gumką. Resztę włosów puszczasz luzem.
  4. Warkocz od dołu do góry – pleciesz go tak samo jak francuza, ale zaczynasz przy karku i prowadzisz fryzurę do góry. Na czubku głowy możesz zwinąć warkocz do kok.

Jak widać nie będzie problemu, żeby wymyślić fryzury z warkoczem francuskim. Możesz wykorzystać powyższe porady, żeby ćwiczyć zaplatanie klasycznego warkocza. Możesz też po prostu korzystać z różnych pomysłów, żeby zrobić ciekawe fryzury na dowolną okazję.

Wiedza o tym jak zrobić warkocz francuski przydaje się osobom, które mają długie włosy. Jest też dobrym urozmaiceniem dla wszystkich, którzy i które czeszą innych. Chcesz zrobić wyjątkową fryzurę córce, siostrze, przyjaciółce? Na pewno warto zaproponować warkocz dobierany lub fryzury na bazie francuza.

ikona podziel się Przekaż dalej