Wazektomia - na czym polega zabieg?

Zabieg z Wazektomia Łódź https://wazektomia.org.pl/oferta/lodz/ polega na przecięciu nasieniowodów. Istnieją dwie metody przeprowadzania tego zabiegu. Jedna z nich jest z wykorzystaniem skalpela a druga bez jego użycia. W przypadku stosowania skalpela chirurg przecina skórę pacjenta w okolicy pachwin - na wysokości nasieniowodów. Druga metoda bez zastosowania skalpela to tak zwane rozwarstwienie skóry. Zabieg ten nosi nazwę WBS, czyli wazektomia bez skalpela. W dzisiejszych czasach częściej stosowana jest metoda WBS. Jest ona mało inwazyjna i co bardzo ważne nie pozostawia dużych śladów po zabiegu a jedynie niewielkich rozmiarów blizny. Jest to zabieg mikrochirurgiczny. Wazektomia to zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa on od 30 do 60 minut. Po odsłonięciu nasieniowodów, zadaniem lekarza jest zamknięcie światła nasieniowodów i ich przecięcie. Następnie zamyka oba końce nasieniowodów. Może dokonać tego za pomocą koagulacji. W momencie, kiedy wszystko zostało już wykonane i nasieniowody są zabezpieczone, chirurg zakłada pacjentowi szwy lub aplikuje klej tkankowy, jeżeli zabieg wykonany był metodą WBS.Pacjent tego samego dnia wraca do domu. Niezbędna jest jednak krótka obserwacja po zabiegu.

Wazektomia - skutki zabiegu

Podstawową konsekwencją tego zabiegu jest niezdolność dostawania się plemników do spermy. Dzieje się tak na skutek zamknięcia nasieniowodów. Warto podkreślić, że wykonanie wazektomii nie wpływa na spadek libido. Wazektomia nie ma również wpływu na przebieg stosunku, jego intensywność, długość erekcji.  Nie ma również żadnych zmian w ejakulacie za wyjątkiem tego, że nie zawiera on już plemników. Wazektomia nie powoduje również żadnych zmian hormonalnych. Spowodowane jest to tym, że zabieg ten nie ingeruje w funkcje wydzielnicze i hormonalne narządów. Wazektomia nie powoduje również zaburzeń psychicznych, zmian głosu czy owłosienia na ciele.

Należy jednak pamiętać, iż wazektomia jest metodą męskiej antykoncepcji jednak nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.  W tym celu nadal należy stosować prezerwatywy.

Decyzja o podjęciu się zabiegu wazektomii powinna być dokładnie przemyślana przez mężczyznę. Powinna być to indywidualna decyzja każdego mężczyzny. Nie może być ona podjęta pod wpływem innych osób. Warto jednak przedyskutować tą ważną decyzję z partnerką. Można porozmawiać również z psychologiem czy seksuologiem który pomoże podjąć decyzję. Należy pamiętać, że istnieje możliwość poddania się rewazektomi. Zabieg ten jest bardzo drogi i nie zawsze przynosi pożądany rezultat. Dlatego decyzja ta powinna być szczególnie przemyślana przez młodych mężczyzn, którzy nie mają jeszcze potomstwa a myślą o posiadaniu dzieci w przyszłości.

Wazektomia - powikłania

Zabieg wazektomi jest bezpieczny i mało inwazyjny. Jednak jak po każdej ingerencji chirurgicznej mogą wystąpić powikłania. Należy uważnie obserwować swój organizm i zgłaszać lekarzowi najszybciej jak to możliwe pojawienie się niepokojących objawów.  Aby uniknąć powikłań należy stosować się do zaleceń lekarza. Po zabiegu należy szczególnie dbać o higienę i pielęgnacji rany. Możliwe powikłania po wazektomii to:

  • vasitis nodosa - to wyczuwalne pod skórą zgrubienia. Powstają one w miejscu przecięcia nasieniowodów. Są niezłośliwe. Powikłanie to występuje bardzo często po zabiegu wazektomii. Nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.
  • powikłania po zabiegu - ból moszny, małe krwiaki, zasinienia i siniaki w miejscach zabiegu. Dolegliwościami tymi nie należy się martwić jeżeli ustępują samoczynnie, jeżeli zaś nie znikają należy skontaktować się z lekarzem. Po zabiegu warto zaplanować sobie czas na odpoczynek. Nie należy też zabiegu tego planować przed wyjazdem.
  • infekcje rany po zabiegu - pojawiają się bardzo często jeżeli pacjent nie utrzymuje odpowiedniej higieny rany.
  • rekanalizacja nasieniowodów - jego wystąpienie świadczy o tym, że zabieg się nie udał. Pacjent wymaga wtedy ponownego zespolenia nasieniowodów. Powikłanie to zdiagnozować można za pomocą badania USG oraz poprzez badanie składu ejakulatu. Jeżeli zawiera on plemniki świadczy o niepowodzeniu zabiegu.

Po zabiegu należy obserwować swój organizm. Należy szybko reagować jeżeli wydarzy się coś niepokojącego. Warto wtedy skontaktować się z lekarzem.

Wazektomia - legalność

Wielu mężczyzn zastanawia się czy zabieg wazektomii jest legalny w naszym kraju. Otóż zabieg ten jest całkowicie legalny.

W kodeksie karnym znaleźć można zapis, który mówi o tym, że osoby, które powodują u kogoś uszczerbek na zdrowiu, w tym ubezpładniają je, podlegają karze pozbawienia wolności. Interpretatorzy prawa jednak nie odnoszą tego zapisu do zabiegu wazektomii. Dzieje się tak z tego powodu, gdyż wazektomia w praktyce i w teorii jest odwracalna. Dlatego wazektomia jest legalna w Polsce. Zarówno osoba przeprowadzająca ten zabieg jak i pacjent nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Wazektomia - odwrócenie skutków zabiegu

Odwrócenie skutków zabiegu wazektomii określane jest jako rewazektomia. Zabieg ten może nosić również nazwę odtworzenia ciągłości nasieniowodów. Zabieg ten jest bardzo skomplikowany. Jest o wiele trudniejszy niż zabieg wazektomii polegający na przecięciu nasieniowodów i zamknięciu ich światła. Kolejną różnicą jest konieczność hospitalizacji pacjenta po zabiegu. Po odbyciu rewazektomii pacjent musi pozostać w szpitalu przez kilka dni, zazwyczaj są to około dwie doby.

Podczas zabiegu, specjalista wykonuje nacięcie na mosznie. Wykonuje je w celu wydobycia nasieniowodów. Kolejnym zadaniem jest usunięcie zamkniętych końcówek nasieniowodów oraz ich przepłukanie. Płukanie wykonywane jest w celu sprawdzenia drożności nasieniowodów. Następnie końce nasieniowodów zostają zespolone. Następnie wykonywane są otwory operacyjne. Na sam koniec lekarz zakłada pacjentowi szwy.

Skuteczność tego zabiegu szacowana jest na około 70/80%. Należy pamiętać, że powrót do płodności może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zależne jest to od wieku pacjenta, jego stylu i trybu życia, długości ubezpłodnienia, stanu zdrowia i schorzeń pacjenta. Po zabiegu rewazektomii pacjent musi zgłaszać się na regularne kontrole zgodnie z zaleceniami lekarza. Wykonuje je się, aby skontrolować czy rany goją się w prawidłowy sposób  oraz w celu kontroli ejakulatu i nasieniowodów.

Mężczyzna, który decyduje się na ten zabieg powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Niewątpliwą zaletą wazektomii jest kontrola nad antykoncepcją.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej