Najczęstsze błędy w praniu – zobacz, czego lepiej unikać!

1. Niesortowanie ciuchów

Kto ma dziś czas na sortowanie ciuchów? Większość z nas nie patrzy, która tkanina jest kolorowa, a która biała bądź czarna. Nie dzielimy też tkanin na delikatne i trwałe, co czasem doprowadzić może do katastrofalnego stanu ciuchów po wyjęciu ich z pralki. Farbujące ubrania to klasyk – właśnie dlatego segregowanie ciuchów jest tak bardzo ważne. Jedyne słuszne rozwiązanie to segregowanie ciuchów kolorami.

Jeżeli nie masz pewności co do mieszania w pralce wybranych elementów odzieży, zawsze warto będzie posortować ubrania według temperatury prania. Osobno w pralce powinny wobec tego wylądować: bielizna, odzież biała i kolorowa, ręczniki i pościel, odzież sportowa, swetry – ostatnie należy prać ręcznie, zwłaszcza jeśli swetry są z wełny. W celu poprawnego posortowania odzieży zawsze warto posłużyć się wszytymi w nie metkami.

2. Wkładanie do pralki zbyt wielu ubrań

Bardzo często chcemy wyprać ciuchów tyle, ile jest w stanie pomieścić bęben pralki. Niekiedy dopychamy ubrania, byle tylko zrobić całe pranie za jednym zamachem. Niestety, to podstawowy błąd, który popełniamy w praniu. Przeładowanie pralki wcale nie służy odzieży. Wiele z nas liczy na oszczędność zarówno energii, jak i czasu podczas prania. Ciuchy po wyjęciu z pralki okazują się jednak niedoprane, więc cykl trzeba z reguły powtarzać.

Wymieszane kolory prania w pralce, a także jakie błędy najczęściej popełniamy podczas prania w pralce
Błędy, które najczęściej popełniamy w czasie prania w pralce, czyli jak prawidłowo prać ubrania

Wypełnienie bębna pralki po brzegi to błąd, którego należy unikać. W przeładowanej pralce woda i środek do prania nie będą bowiem mogły przechodzić swobodnie przez włókna materiału ciuchów, a więc odzież wciąż będzie brudna, a pranie zrobione na darmo.

3. Nieczytanie metek

Niewiele osób zadaje sobie trud, aby przeczytać, co znajduje się na metce. Podobnie, jak w przypadku instrukcji niektórych sprzętów, Polacy nie czytają metek na ubraniach. Szkoda, ponieważ ignorowanie informacji znajdujących się na metkach to błąd. Zawarte są tam bardzo ważne parametry, które wskazują na to, jakiego traktowania potrzebuje dany element odzieży. Mamy więc np.:

Metka na sweterku, a także informacje, jakie błędy najczęściej popełniamy w praniu ubrań
Błędy podczas prania, które popełniane są najczęściej, czyli problemy w czasie robienia prania
  • Miskę z wodą wskazującą na to, w jakiej temperaturze prać dany ciuch.
  • Miskę podkreśloną dwiema liniami pokazującą, że tkanina jest delikatna.
  • Miskę podkreśloną jedną linią wskazującą na to, że trzeba ograniczyć wirowane.
  • Dłoń w misce oznaczającą ręczne pranie.
  • Przekreślone żelazko, które pokazuje, że nie można prasować ciucha.
  • Przekreślony trójkąt oznaczający zakaz chlorowania lub wybielania.
  • Pusty trójkąt pozwalający na skorzystanie z wybielacza.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o oznaczeniach prania na metkach.

Te błędy najczęściej popełniamy w praniu

4. Za dużo proszku do prania

Większość z nas myśli, że użycie dużej ilości proszku do prania jest słuszne, bo ciuchy dzięki temu lepiej się dopiorą. Nic bardziej mylnego! Użycie zbyt dużej ilości środka piorącego wcale nie zagwarantuje idealnie czystej odzieży. Będzie zupełnie odwrotnie – nadmiar wytworzonej piany może spowodować, że na ciuchach rozwinie się pleśń bądź odzież zacznie brzydko pachnieć. Pozostać mogą też na niej nieestetyczne ślady i zacieki, które dodatkowo mogą podrażnić skórę.

Dawkowanie proszku miarką, a także jakie błędy najczęściej popełniamy w czasie prania ubrań w pralce
Najczęstsze błędy przy praniu ubrań, czyli jakie błędy robimy w czasie prania w pralce

Zanim zaczniesz wsypywać proszek do pralki, koniecznie zapoznaj się wcześniej z zaleceniami producenta danego detergentu. Zauważyłeś, że na odzieży pozostał biały osad? Oznaczać to może, że wsypałeś zbyt dużo środka piorącego. Unikaj przesadzania z detergentami, aby całkowicie nie zniszczyć swoich ciuchów.

5. Nieprawidłowe pranie wstępne

Pranie wstępne, które będzie wykonane zbyt energicznie, wcale nie wpłynie dobrze na stan ciuchów. Jest to jeden z podstawowych błędów, które popełniamy w praniu ubrań. Jeśli takie pranie wstępne zastosujesz na delikatnych i cienkich materiałach, istnieje prawdopodobieństwo, że nadruki na koszulkach całkiem się zniszczą, a w ciuchach zrobią się dziury. W celu usunięcia zabrudzenia z delikatnej tkaniny lepiej zrobić to ręcznie niż potraktować odzież agresywnym proszkiem do prania. Dopiero później można wrzucić ciuch do pralki, nastawiając urządzenie na normalny, przeznaczony do prania delikatnej odzieży program.

Kobieta nastawiająca program prania, a także informacje, jakie błędy najczęściej są popełniane podczas prania ubrań
Błędy w praniu, które popełniamy najczęściej, czyli jakich błędów w czasie prania należy sie wystrzegać

A skoro już jesteśmy przy programach, zawsze warto dopasowywać je do konkretnego rodzaju materiałów. Koniecznie wczytaj się w instrukcję obsługi swojej pralki, aby móc poprawnie dobierać program prania do posiadanej odzieży.

6. Brak konserwacji pralki

Nie chodzi tu o dokręcanie śrub czy wymianę bębna, a raczej o systematyczne czyszczenie pralki. Należy wyjmować szufladkę przeznaczoną na proszek bądź żel, ponieważ w jej zakamarkach bardzo często znajdują się brudy, które mogą zniszczyć urządzenie. Tak samo po zakończeniu cyklu prania, warto zostawić bęben otwarty po to, aby pralka mogła swobodnie wyschnąć. Aby zabezpieczyć rządzenie przed zepsuciem, warto też raz w roku nastawić pustą pralkę z wlanym do środka octem, ustawiając program z wysoką temperaturą.

Wbrew pozorom czyszczenie pralki to bardzo ważna rzecz. Błędem jest nierobienie tego. Brud może bowiem stać się przyczyną przykrego zapachu, a także niezadowalających efektów prania. W niewietrzonym urządzeniu może również rozwinąć się grzyb, który na pewno źle wpłynie na strukturę nawet najlepszych jakościowo ciuchów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny