Funkcja wody w żelazku

Dawne żelazka nie posiadały zbiorniczka na wodę. Dziś większość tego typu sprzętów to żelazka z funkcją pary. W związku z tym, aby para mogła się wytworzyć, potrzebna jest woda. Okazuje się jednak, że woda a woda to spora różnica. Częstym problemem żelazek jest osadzający się w ich wnętrzu kamień.

To ewidentnie wina twardej wody z kranu, po którą najczęściej spontanicznie sięgamy. Zwykle korzystamy z pierwszej lepszej wody z pośpiechu. Zgodnie ze słynnym przysłowiem: „pośpiech jest złym doradcą”. Sentencja ta sprawdza się tutaj w 100%. Na dodatek, gdy po zakończeniu prasowania w żelazku zostanie choć trochę twardej wody, więcej niż pewne, że wytrąci się kamień.

Tak więc, wlewając „miarkę” twardej wody, jesteśmy zmuszeni wykorzystać ją w zupełności. W przeciwnym razie jeszcze bardziej zaszkodzimy urządzeniu. Zatkane przez kamień otworki na stopie żelazka, uniemożliwiają prawidłowy wyrzut pary. Co więcej, często wraz z parą wylatują drobinki osadu, który brudzi ubranie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić stopę żelazka.

Woda do prasowania – rodzaje

Na pozór mogłoby się wydawać, że woda do żelazka to prosty zakup. Otóż niezupełnie. Prócz popularnej „kranówki” na półkach sklepowych można znaleźć różne wody, przeznaczone specjalnie do żelazka. Jedną z nich jest zalecana przez wielu producentów woda destylowana za kilka złotych. Tego typu woda nie zawiera soli mineralnych oraz innych substancji zanieczyszczających.

Innym rodzajem jest woda demineralizowana. Jest to kilkukrotnie przefiltrowana woda, która celowo została pozbawiona wszelkich minerałów. Dzięki temu nie wytrąca się z niej żaden osad. Koszt produktu jest zbliżony do ceny wody destylowanej. Niektóre wody do żelazka wyposażone są także w aromaty zapachowe. Wszystko po to, by umilić prasowanie.

Jest bardzo wiele rodzajów wody do żelazka. Świetnie sprawdza się woda zapachowa, ale poiwnno się używać wody destylowanej.
Woda do żelazka - jak wybrać odpowiednią wodę destylowaną do prasowania?

Woda zapachowa do żelazka cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów, jednak dodatek w postaci aromatu sprawia, że pachnąca woda jest często droższa niż ta tradycyjna. Jej cena kształtuje się zwykle w granicach od kilku do nawet kilkunastu złotych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odkamienianiu żelazka?

Jaka woda do żelazka będzie najlepsza?

Warto zadać sobie pytanie, czy pomimo dostępnego wyboru, wszystkie powyżej wymienione produkty należycie spełnią swoją funkcję? Okazuje się, że nie. Na przykład zwykła woda z kranu lub woda zapachowa mogą przyczynić się do powstania plam na ubraniu podczas prasowania.

Dlaczego? Ponieważ popularna kranówka oraz pachnąca woda posiadają w swoim składzie związki organiczne, które nie tylko mogą utworzyć plamę, lecz także zniszczyć żelazko. W trosce o bezpieczeństwo urządzenia, zalecana jest więc woda demineralizowana oraz destylowana.

Przed zakupem wody do żelazka, warto się zastanowić. Niektórzy producenci zamieszczają również w instrukcji obsługi żelazka informację dotyczącą sugerowanej wody. Pamiętajmy też, że zapachowa woda do żelazka niekoniecznie będzie dobrym wyborem.

ikona podziel się Przekaż dalej