W lodówce zbiera się woda – zatkany odpływ

Powodów, przez które w lodówce stoi woda albo zbiera się lód jest bardzo wiele. To typowe dla starszych, mniej wydajnych lodówek, jednak w przypadku tych nowych także może pojawić się taki problem.

Jednym z nich jest zatkany odpływ (czyli tak zwany skraplacz) albo, co gorsza, rurka odpływowa. Lodówki mają specjalne otwory, do których kieruje się skroplona woda. Ich zadaniem jest sprawienie, by w komorze chłodzącej nie namnażał się lód. Jeśli odpływ zostanie zatkany, woda będzie się utrzymywała. Łatwo to zauważyć, ponieważ wokół niego tworzy się niewielka kałuża.

W tym wypadku należy przetkać zatkany odpływ. Możesz potrzebować do tego cieniutkiego drucika. Jeśli to nie pomoże i problem utrzymuje się dalej, może okazać się, że zatkana jest rurka odpływowa. W takim wypadku często trzeba ją wymienić. Cieknąca lodówka to nie lada problem i nie można tego lekceważyć, dlatego w takim wypadku lodówkę należy oddać do naprawy. Sprawdź także ten artykuł o lodówkach Liebherr, jeśli szukasz inspiracji przed zakupem.

Woda w lodówce – za wysoka temperatura wewnątrz

Czasami przyczyną zbierania się wody w lodówce jest zbyt wysoka temperatura wewnątrz. Być może przyczyną jest to, że sprzęt jest zbyt bardzo wyładowany produktami spożywczymi i ustawienia temperatury nie są do tego dopasowane. Czasami jednak przyczyny mogą być inne – do lodówki dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz.

Jest to możliwe, jeśli uszczelka jest niedopasowana albo obluzowała się. Jak sprawdzić, czy uszczelka nie trzyma? Należy włożyć między drzwiczki lodówki kartkę i zatrzasnąć je. Jeśli papier się wysunie, oznacza, że uszczelka jest do wymiany. W starszych typach lodówek jest to bezproblemowe, w tych nowszych jednak uszczelka jest często integralną częścią drzwi. W tym wypadku należy je całe wymienić.

Jeśli w lodówce cieknie woda na tylnej ścianie lodówki w dużej ilości, może okazać się, że problemem jest sam system sterowania temperaturą. To poważniejszy problem, który może wymagać natychmiastowej naprawy przez specjalistę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lodówkach Polar?

Cieknąca lodówka, czyli co zrobić, kiedy w lodówce pojawia się woda: sposoby, przyczyny, rozwiązania problemu
Woda wypływająca z lodówki

Cieknąca lodówka – niedobór czynnika chłodzącego

Woda w lodówce czasami zbiera się także z innego powodu. Jeśli zauważasz cieknące kropelki nie tylko w komorze chłodzącej, na dole lodówki czy na tylnej ścianie, lecz także na zewnątrz, jest duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest niedobór czynnika chłodzącego. Chłodzidło to najczęściej płyn nowej generacji. Kiedy lodówka przestaje chłodzić, prawdopodobnie na zewnątrz znajdziesz przeciek.

Cieknąca lodówka oznacza, że płyn chłodzący zaczął wyciekać. Przez to system nie może utrzymać odpowiednio niskiej temperatury wewnątrz sprzętu AGD. To sprawia, że z lodówki cały czas cieknie, temperatura jest niska i trudno ją utrzymać na stałym poziomie.

W lodówce zbiera się lód

Czasami zdarza się, że problemem nie jest woda, a lód. Najczęściej oszroniona jest tylna ściana lodówki. W tym wypadku nie musi oznaczać to nic groźnego. Jeśli kropelki wody zamarzają, problemem może być zbyt niska temperatura i nieodpowiedni sposób odprowadzania wilgoci z lodówki.

Jeśli w lodówce zbiera się lód zamiast wody, oznacza to najczęściej, że sprzęt jest nieprawidłowo użytkowany. Może okazać się, że lód pojawił się, ponieważ zostawiłeś w lodówce mokre owoce i warzywa, z których wyparowały krople wody. Być może problemem jest także nieszczelna uszczelka – wpadające do środka ciepłe powietrze paruje i zamarza. Rozmrożenie lodówki, odpowiednie ustawienie temperatury i uważniejsze rozkładanie produktów spożywczych na półkach może sprawić, że problem zamarzającej tylnej ściany już się nie powtórzy.

Woda w lodówce bezszronowej

Ostatnio na rynku pojawiły się modele bezszronowe, wyposażone w technologię No Frost, jak na przykład lodówka Amica Idesit. Są one wyposażone w skraplacz, którego zadaniem jest odprowadzanie całej wilgoci, by wewnątrz lodówki nie pojawił się żaden szron.

Czasami jednak zdarza się, że lodówka staje się oszroniona. W tego typu lodówkach jak Amica Indesit najczęściej nie pojawią się kałuże czy małe strużki wody, ale właśnie odrobina szronu. To niepokojący objaw, warto dokładnie przyjrzeć się lodówce i poszukać przyczyny. Być może po rozmnożeniu i umyciu problem zniknie, ale może okazać się, że przyczyna leży w którymś z wymienionych wcześniej powodów.

ikona podziel się Przekaż dalej