Wołki zbożowe – wygląd i rozmnażanie

Jak wygląda wołek zbożowy i po czym go rozpoznać?

Pierwszą oznaką pojawienia się w kuchni wołków zbożowych może być spotkanie w czarnym żukiem. Podobnie jak mącznik młynarek i żywiak chlebowiec, te chrząszcze żerują na suchych pokarmach zbożowych. Świetnie czują się w magazynach spożywczych i kuchniach. Większość cyklu rozwojowego przebiega w ukryciu, dlatego wykrycie i zwalczanie wołka zbożowego nie jest łatwym zadaniem.

Dorosły osobnik jest niewielkim czarnym chrząszczem. Dorasta od 2 do 5 cm. Nie posiada skrzydeł błoniastych, ale ma okrywy chitynowe, z których składa się pancerz. Nad okrywami ma dobrze rozwinięte przedplecze. Dlatego wygląda trochę jakby był wcięty w talii. Głowa jest wyposażona w charakterystyczny, wydłużony ryjek i mocne czułki. Nóżki zakończone giętkimi stopami.

Jedną z oznak pojawienia się wołka w zbożu mogą być objawy astmy u osób pracujących w polu czy magazynie. Jest to spowodowane alergenami, jakie wołek zbożowy zawiera w swoim ciele. Tym różni się od mącznika młynarka i żywiaka chlebowca, które nie narażają nas na objawy alergiczne (w każdym razie do czasu zjedzenia ziarna).

Cykl rozrodczy a walka ze szkodnikami

Żeby lepiej zrozumieć skuteczne sposoby zwalczania trzeba poznać cykl życiowy szkodnika. Samica niedługo po zapłodnieniu składa jaja. Jeżeli ma taką możliwość, to wygryza otwór w ziarnie i tam składa jedno jajo. Jeżeli warunki będą sprzyjające, to niewielka, biała larwa wykluje się zaraz potem.

W przeciwieństwie do moli zbożowych, takich jak mklik mączny larwa nie wytwarza pajęczynek. Nie zobaczymy jej też w ziarnie przed wyjściem z ziarna dorosłego osobnika. Dlatego walka z tym szkodnikiem jest tak kłopotliwa.

Same chrząszcze też żerują na ziarnie. Inaczej niż dorosłe postacie mącznika młynarka i żywiaka chlebowca żyją długo. Od pół roku nawet do dwóch lat. Jedna samica potrafi w tym czasie złożyć do 300 jaj. Jednocześnie dojrzałość płciowa wołków zbożowych zaczyna się już po wyjściu z ziarna. W efekcie mamy ukryte, uczulające szkodniki, które żyją długo i szybko się namnażają. Zwłaszcza przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze powietrza.

Sposoby zwalczania wołka

Domowe sposoby zwalczania wołków zbożowych

Wołek zbożowy jest bardzo trudny do zwalczenia, jednak ma kilka słabości, które sugerują jakich sposobów zwalczania warto użyć. W domu warto przede wszystkim zachować higienę. Produkty zbożowe w kuchni powinny być przechowywane w szczelnych, suchych pojemnikach. To pozwoli też ograniczyć rozwój innych szkodników np. mklika mącznego.

Spośród robaków zbożowych wołki są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego warto wietrzyć pomieszczenia w mroźne dni. Niestety w warunkach domowych obniżanie temperatury bez zastosowania specjalnego sprzętu nie zawsze jest możliwe. Używanie lodu z zamrażarki do zwalczania wołka zbożowego może nie dać pożądanych rezultatów. W końcu jest to woda i po ogrzaniu zwiększy wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Można spróbować użyć preparatów do walki ze szkodnikami. Popularny preparat na wołki zbożowe to Actellic 500 EC. Można go stosować również w pomieszczeniach małoobszarowych. Jest to koncentrat do sporządzania emulsji. Wykonuje się z jego pomocą oprysk. Actellic jest przeznaczony specjalnie do oprysku żywności.

Większość preparatów do niszczenia wołków zbożowych jest przeznaczona dla profesjonalnych ekip. Używa się ich w przypadku ataku na magazyn lub inne duże składowisko. Do walki w domu można próbować użyć środków owadobójczych. Jednak pamiętajmy, że środek na wołki zbożowe jest bardziej skuteczny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zwalczyć gryzki w domu.

Wołek zbożowy i larwa na białym tle, a także wołek zbożowy, zwalczanie wołka zbożowego
Jak wygląda wołek zbożowy, a także skuteczne zwalczanie wołka zbożowego

Zwalczanie wołka zbożowego profesjonalnie

Jeżeli masz problem z robakami zbożowymi w magazynie, to najlepiej zaprosić ekipę dezynsekcyjną. Możesz zdać się na ich wybór środka na wołki zbożowe albo ustalić z ekipą czego użyją. Oprócz płynnego preparatu na wołki zbożowe do walki można użyć świec i tabletek gazowych, płytek i taśm owadobójczych, a także metod termicznych. Oto tabela prezentująca kilka różnych sposobów zwalczania tego szkodnika.

Sposoby na zwalczanie wołka zbożowego

Metoda

Przebieg

Przykładowe preparaty

świeca gazowa

Generuje trujący dym na powierzchni przeznaczonej do dezynsekcji

Actellic 20 FU

oprysk

Owadobójcza ciecz jest rozprowadzana po pomieszczeniu w postaci oprysku

Talisma EC,

Rovar 500 EC

tabletki gazowe/ płytki

Emitują trujący gaz na drodze reakcji chemicznej

QUICKPHOS tablets 56 GE,

DEGESCH Plates Strips 56 GE

Zaletą tych preparatów jest to, że można je stosować na robaki w mące i ziarnach. Po likwidacji szkodników reszta pokarmu nadaje się do spożycia.

Oprócz środka na wołki zbożowe można profilaktycznie zastosować dodatkowo wietrzenie, wychładzanie pomieszczenia, a nawet ozonowanie.

Inne robaki zbożowe – zwalczanie i zabezpieczanie żywności

Chociaż działanie preparatu na wołki zbożowe jest bardzo specyficzne, to można go stosować wobec innych szkodników. Dzięki swoim owadobójczym właściwościom pozwoli pozbyć się też mklika mącznego w mące czy mącznika młynarka w otrębach.

Żeby zabezpieczyć żywność przed dalszymi atakami robaków zbożowych warto zadbać nie tylko o czystość, ale przesuszenie ziaren. Suche ziarno i niski poziom wilgotności w pomieszczeniach zmniejsza zdolności rozrodcze tych stworzeń. Magazyn, w którym jest niska temperatura dodatkowo wyeliminuje część nieproszonych gości. W dodatku suche i zimne pomieszczenie nie będzie też tak atrakcyjne dla pleśni i grzybów.

Ochrona przed robakami zbożowymi pozwala na minimalizację strat w magazynach żywności. W kuchni oszczędzi nam dużo pracy i potencjalnych chorób. Dlatego, zanim konieczne będzie przystąpienie do zwalczania wołka zbożowego, warto pomyśleć o ograniczeniu możliwości jego rozwoju. Przy okazji wyeliminujemy wiele innych zbożowych szkodników.

ikona podziel się Przekaż dalej