Jak działa ziele wrotyczu

Wrotycz to pospolity kwiat, który rośnie przy drogach i na łąkach. Na początku podkreślmy – oficjalnie odradza się stosowanie zioła i jego pochodnych wewnętrznie. Zawarty we wrotyczu tujon może powodować nadmierne pobudzenie, drgawki, dużą drażliwość. Trzeba jednak dodać, że jest też składnikiem szałwii lekarskiej i piołunu oraz robionych na ich bazie alkoholi, piołunówki i absyntu. Alkohol, którego składnikiem jest piołun sprzedaje się z polskich sklepach.

Tujon jest aktywowany przez alkohol, nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego wrotycz suszony nie wywołuje takiej samej reakcji organizmu jak np. nalewka z wrotyczu. To nie znaczy, że można go spożywać bez ograniczeń. Jeżeli nie przedawkujemy tujonu, to inne składniki wrotyczu suszonego działają rozluźniająco i uspokajająco. Warto więc zagłębić się w wiedzę o tym pospolitym zielu.

Kwiat wrotyczu zebrany jest w charakterystyczne żółte koszyczki. Przygotowany z niego napar stosuje się zewnętrznie. Ma właściwości lecznicze. Może zmniejszać bóle reumatyczne. Działa też przeciwzapalnie, dlatego można go stosować na miejsca zmienione chorobowo lub rany. Wrotycz na świerzb działa dzięki temu, że truje wywołujące go świerzbowce.

Poza tym wrotycz zasadzony w ogrodzie lub rozdrobniony i wtarty w skórę odstrasza owady. Jego zapachu nie lubią muchy, mrówki, mszyce, komary czy kleszcze. Dobrze jest używać rozdrobnionego kwiatu wrotyczu do zabezpieczenia się przed tymi szkodnikami.

Jak stosować wrotycz na pasożyty

W medycynie tradycyjnej stosuje się wrotycz na pasożyty. Jest on skuteczny przede wszystkim na glisty ludzkie i owsiki. Wrotycz na robaki można pić w formie naparu lub nalewki na mieszance ziół. Przy użyciu wrotyczu suszonego możemy zrobić napar. Oto przepis:

  • Składniki naparu - Na 2 szklanki gorącej wody wsypujemy 3 łyżki wrotyczu. Taki napar przygotowuje się z kwiatu wrotyczu.
  • Zaparzanie – Zostawiamy napar na 30 minut pod przykryciem.
  • Jak stosować – pijemy 2-4 razy dziennie po szklance. Niektórzy fitoterapeuci zalecają picie go na czczo.

Ten sam przepis można wykorzystać w przypadku ziela wrotyczu. Różnica jest taka, że w mieszance ziołowej zawarte są również suszone liście.

Napar może mieć zastosowanie zewnętrzne. Używanie naparu z wrotyczu na świerzb będzie skutecznym i mało inwazyjnym sposobem na pozbycie się tego pasożyta skóry. Wrotycz na pasożyty jest więc zarówno lekiem do usuwania nieproszonych gości z jelit, układu pokarmowego jak i ze skóry.

Ziele wrotyczu w postaci naparu na białym tle, a także wrotycz na pasożyty, wrotycz na robaki
Jak działa wrotycz na pasożyty i wrotycz na robaki oraz jak stosować ziele wrotyczu

Poza tym, że wrotyczem suszonym można usuwać robaki ma on też działanie antybakteryjne i antywirusowe. Niestety, podobnie jak inne zioła na robaki może wywołać poronienie i zwiększyć krwawienia podczas menstruacji. Dlatego trzeba wiedzieć, kiedy i jak stosować go u kobiet. Jak w przypadku niejednego zioła leczniczego nie ma on zastosowania uniwersalnego. To, że lek jest naturalny nie znaczy, że jest całkowicie nieszkodliwy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.

Jeżeli nie jesteście pewni czy picie wrotyczu na robaki jest bezpieczne, możecie użyć piołunu. Dzięki podobnym właściwościom potrafi on odrobaczać i odgrzybiać skutecznie nasz organizm. Trzeba tylko pamiętać, że ziele piołunu jest bardzo gorzkie i ciężko je jeść czy pić samo. Podobnie jak napar z wrotyczu na świerzb można stosować napar z piołunu lub tymianek. Czasami dla wzmocnienia działania są sporządzane mieszanki tych kilku ziół o podobnym zastosowaniu.

Nalewka z wrotyczu – przepis

Warto przyjrzeć się nalewce z wrotyczu, jej odmianom i właściwościom. Jest to ten rodzaj nalewki, której nie można pić w celach rozrywkowych. Jeżeli chcesz znać inny sposób w jaki można wykorzystać wrotycz na pasożyty, to nalewka jest dla ciebie.

Jej zastosowania leczniczego nie można ograniczać do oczyszczania organizmu z glist i owsików. Jest też doskonała na reumatyzm, działa przeciwbólowo i rozkurczowo.

Oto przepis na nalewkę z wrotyczu:

Szklankę wrotyczu suszonego zalewamy 300 ml alkoholu (wódki – 40% lub spirytusu – 70%). Całość umieszczamy w szczelnym słoiku i odkładamy w ciemne miejsce na około tydzień. Po tym czasie należy przefiltrować macerat i nalewka gotowa.

Nie wolno jej pić nierozcieńczonej! Niewielkie dawki – 10 ml nalewki na 100 ml wody – można stosować leczniczo na robaki, stany zapalne, grzybicę. Nalewką można też nacierać bolące stawy i obolałe nogi.

Wrotycz na pasożyty potrafi być potężnym lekarstwem, jednak jego niewłaściwe dawkowanie może się skończyć źle dla pacjenta. Jeżeli nie masz pewności czy stosowana przez ciebie dawka jest bezpieczna, to ogranicz się do użytkowania zewnętrznego i do odstraszania owadów z domu i ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej