Wrzód w okolicy odbytu

Wrzody odbytu to choroba o nieznanym pochodzeniu, która występuje dość rzadko. Jej objawem jest pojedyncze lub mnogie owrzodzenie odbytu. Nie ma miarodajnych danych, jak wielu ludzi cierpi na wrzody odbytu, gdyż choroba ta w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo.

Przyczyna owrzodzenia odbytu nie jest znana. Podejrzewa się jednak, że do choroby dochodzi w skutek problemów z wypróżnianiem. Silne i nieskuteczne parcie powoduje uszkodzenia i miejscowe niedokrwienie ściany odbytu, które może doprowadzić do powstania wrzodów.

Ropień okołoodbytniczy często nie daje żadnych objawów. Czasami pojawiają się takie objawy, jak:

  • krwawienie z odbytu,
  • obecność śluzu w stolcu,
  • ból w okolicy odbytu lub podbrzusza,
  • uczucie niepełnego oddawania stolca,
  • nietrzymanie stolca,
  • zaparcia,
  • może pojawić się również gorączka i dreszcze.

Wrzody odbytu dają podobne objawy jak objawy hemoroidów. Chorzy często wstydzą się dolegliwości i sięgają po leki bez recepty na objawy hemoroidów, które w tym przypadku są zupełnie nieskutecznie i nie zmniejszają bólu.

Choroby w okolicy odbytu należą do wstydliwych, dlatego chorzy zwlekają z udaniem się do lekarza. Niestety, jeśli wrzód nie jest leczony lub nie został skutecznie wyleczony, może pojawić się ropa z odbytu. Oznacza to pojawienie się przetoki odbytu, przez którą przedostaje się ropa z odbytu. Przetoce towarzyszy ból w czasie oddawania stolca, zmiany skórne, podrażnienia oraz obecność guzka. Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na hemoroidy.

Owrzodzenie i niepokojące objawy

Krwawienie z odbytu może być objawem wielu chorób, także raka. Dlatego też koniecznie jest zgłoszenie się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę. Nawracające i trudno gojące się owrzodzenie może być objawem raka odbytu. Ponadto wrzód w okolicy odbytu może być objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, białaczki lub innych chorób immunologicznych, a także zakażenia wirusem opryszczki.

Podobną chorobą jest szczelina, czyli owrzodzenie odbytu, które stanowi liniowe pęknięcie błony śluzowej odbytu. Objawem tej choroby jest ból w czasie wypróżniania oraz czerwona krew na papierze toaletowym. Leczenie szczeliny polega na stosowaniu maści, które w większości przypadków powodują całkowite wyleczenie szczeliny.

Jaki lekarz leczy hemoroidy i wrzody odbytu? Jeśli mamy problemy z wypróżnieniem, zaparciami, świądem lub bólem w okolicy odbytu czy pojawia się ropa z odbytu lub krew w stolcu, udajemy się do proktologa. Proktolog leczy takie choroby, jak: hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Aby postawić właściwą diagnozę, stosuje się endoskopię, ultrasonografię, zaś często konieczna jest diagnostyka specjalistyczna (manometria anorektalna, defekografia). Objawy mogą oznaczać problemy jelita grubego.

Owrzodzenie odbytu - leczenie

Czyrak odbytu goi się trudno. Podstawą leczenia wrzodów odbytu jest uregulowanie wypróżniania, aby uniknąć silnego parcia. W tym celu konieczna jest zmiana diety i wprowadzenie do diety dużo błonnika, który zmniejsza zaparcia. Ponadto stosuje się odpowiednią rehabilitację, która pomaga pacjentowi wypróżniać się bez nadmiernego parcia. Pacjentom zaleca się również podjęcie aktywności fizycznej, gdyż siedzący tryb życia sprzyja zaparciom. Dopiero po wyregulowaniu wypróżnień czyrak odbytu zaczyna się goić

Niekiedy stosuje się wlewki, które działają miejscowo gojąco. W rzadkich przypadkach wrzód w okolicy odbytu należy usunąć przy pomocy elektrokoagulacji, lasera lub wycięcia chirurgicznego. Warto sprawdzić, czy problem nie dotyczy także jelita grubego.

Wrzody odbytu - czy leczenie domowe jest skuteczne

Czy wrzody odbytu można leczyć samodzielnie? Leczenie domowe wrzodów odbytu polega głównie na wykonywaniu nasiadówek, które łagodzą podrażnienia odbytu. Stosuje się tu zioła o działaniu łagodzącym, ściągającym i przeciwbakteryjnym. Możemy stosować takie zioła jak rumianek, nagietek, kora dębowa. Herbatki ziołowe na przykład z kruszyną lub z senesem pomogą złagodzić zaparcia.

Ponadto leczenie domowe powinno opierać się na wzmożonej higienie. Po wypróżnieniu należy umyć się wodą, aby nie dopuścić do zakażenia. Leczenie domowe wrzodów odbytu może stanowić tylko terapię wspomagającą, oprócz leczenia u lekarza.

Mimo że wrzód w okolicy odbytu goi się samoistnie po uregulowaniu wypróżniania i zwalczaniu zaparć, nie można ograniczyć się do leczenia domowego. Konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż problem może nawracać. Ponadto podobne objawy mają znacznie groźniejsze schorzenia jak rak odbytu. Dlatego też konieczne jest badanie lekarskie i wykrycie problemu.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej