Wesz ludzka - dlaczego pojawia się u dorosłych ludzi

Co to jest wesz głowowa

Wesz ludzka stanowi gatunek wszy żerującej na człowieku. Wszy żerują we włosach na głowie, we włosach łonowych lub na ubraniu. Naukowcy spierają się czy wesz głowowa, wesz łonowa i wesz ubraniowe ten sam gatunek owada. Mogą one żerować dosłownie wszędzie: na skórze pokrytej włosami, nawet na rzęsach. Najczęściej jednak występują na głowie u dzieci i dorosłych.

Wesz ludzka należy do stawonogów. Owad ten nie lata i nie skacze, lecz pełza dodatkowo, posługując się pazurami, które ułatwiają mu poruszanie się pomiędzy włosami. Wszy żyją około miesiąca i w tym czasie samica składa co najmniej 100 jaj. Codziennie samica wszy składa 5-10 białych jaj, które przylepia do nasady włosów lepką wydzieliną. Są to tak zwane gnidy. Larwy wylęgają się po 4-14 dniach i bardzo szybko przeradzają się one w osobniki dorosłe.

Wszy nie można się pozbyć poprzez dokładne mycie głowy szamponem, gdyż owad przyczepia się do włosów mocnymi pazurkami. Natomiast gnidy są przylepione wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie.

Jak wygląda wsza

Dorosła wesz ludzka ma długość około 2 do 4,7 mm. Wesz głowowa jest płaska, w kolorze beżowo-brązowym. Jest pokryta pancerzem, zaś jej odwłok ma 8 segmentów. Przypomina nieco nasiona sezamu. Szczególnie trudno jest dostrzec ją na jasnych włosach. Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie wszy i gnid.

Gnidy

Gnidy to jajeczka wszy, które samica przykleja do nasady włosów. Są białe, bardzo małe i można je pomylić w łupieżem. Jednak jeśli się dmuchnie łupież powinien oderwać się od włosa, zaś gnida pozostaje na nim.

Wszy u dorosłych - przyczyny i objawy

Wszawica - mity i fakty

Wszawica jest chorobą wstydliwą, gdyż utarło się przekonanie, że powstaje ona w wyniku brudu i niedostatecznej higieny. Nie jest to prawdą, gdyż wszy przenoszą się z człowieka na człowieka bez względu na jego dbałość o higienę i status społeczny. Wszawica ludzka najczęściej występuje u dzieci, które zamieniają się szczotkami do włosów, spinkami czy czapkami. Rzadziej występują wszy u dorosłych, którzy jednak mogą również zarazić się przez kontakt z chorymi lub jego rzeczami osobistymi. Wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzi.

Czy wszawica jest groźna dla zdrowia

Wszawica to nie tylko problem estetyczny, lecz także choroba pasożytnicza. W naszym klimacie wszawica nie jest bardzo groźna. Jednak silne swędzenie zmusza zarażonego człowieka do drapania. Zaś rozdrapanie swędzących grudek zapalnych może spowodować wtórne zakażenia bakteryjne. W miejscach po ukąszeniu może dojść do rozwoju liszaju, szczególnie jeśli osoba zakażona się drapie.

Wszy na białym tle oraz wszy u dorosłych, czyli wesz ludzka i objawy wszy, a także leczenie i zapobieganie wszy u dorosłych
Wszy u dorosłych - przyczyny, objawy, najskuteczniejsze sposoby leczenia

Objawy wszy:

  • silne swędzenie skóry głowy,
  • zaczerwienienie skóry na głowie, szczególnie na linii włosów lub za uszami,
  • przeczosy, czyli drobne ranki spowodowane drapaniem,
  • włosy wyglądają na przetłuszczone i zaniedbane, gdyż w miejscu ukąszenia pojawia się płyn surowiczy, który skleja włosy.

Wszawica - zapobieganie i leczenie

Jak zapobiegać, aby wszy nie pojawiły się na głowie

Profilaktyka polega na zwyczajnej higienie, a przede wszystkim wiedzy. Należy wiedzieć, jakie są objawy wszy i często kontrolować stan włosów, by móc szybko działać przeciw wszawicy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o objawach wszawicy?

Wszawica ludzka - leczenie

Leczenie wszawicy polega na stosowaniu preparatów dostępnych w aptekach pod postacią szamponów, żeli, lotionów czy też kremu. W żadnym wypadku nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla zwierząt.

Leczeniu należy poddać nie tylko osobę, u której pojawiła się wszawica ludzka lecz także wszystkich domowników. Bardzo ważne jest, aby nie stygmatyzować zarażonych. Wstyd sprawia, że boimy się powiadomić znajomych, u których również mogło wystąpić zarażenie wszą.

Po zastosowaniu preparatu należy dokładnie wyczesać włosy, aby usunąć martwe owady i gnidy. Grzebień należy następnie odkazić przez zamrażanie lub wygotowanie.

Wszawica ludzka może się powtarzać. Leczenie należy powtórzyć odpowiednio do informacji na opakowaniu preparatu. Bardzo ważna jest dezynfekcja mieszkania i rzeczy osobistych. Wszystko co miało kontakt z włosami, jak ozdoby czy grzebienie, należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania trzeba wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temperatura 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach.

Rzeczy, których nie da się uprać, należy spryskać preparatem owadobójczym, po czym muszą być one przechowywane przez 10 dni w szczelnych, foliowych workach. Całe mieszkanie należy dokładnie odkurzyć.

Domowe sposoby na wszy u dorosłych

Można samodzielnie wykonać preparaty, które zapobiegają powtarzaniu się problemu. Dobrym sposobem jest wcieranie w głowę kilka razy w tygodniu roztworu octu jabłkowego w proporcjach 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki octu.

Samodzielnie można przygotować napar z eukaliptusa i liści rozmarynu. Liście rozmarynu zalewamy gorącą wodą, a po kilku minutach dodajemy 10 kropli olejku eukaliptusowego. Po wystudzeniu napar wcieramy we włosy, na które następnie nakładamy czepek kąpielowy. Preparat można zostawić na głowie całą noc, zaś rano spłukać ciepłą wodą i wyczesać.

Dobrym sposobem domowym na wszy ludzkie jest mieszanka majonezu i octu, które należy dokładnie wymieszać w proporcji 2:1. Do mieszanki dodajemy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Tak zrobioną pastę nanosimy na włosy i skórę głowy i trzymamy kilka godzin. Spłukujemy letnią wodą.

Wszawica ludzka może dotyczyć każdego, dlatego też nie należy stygmatyzować dotkniętych nią osób. Wiedza i znajomość sposobów zapobiegania i leczenia bowiem przyczynia się do zlikwidowania problemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny