Wszy u dzieci - co warto wiedzieć

Jak wygląda wesz ludzka?

Wesz jest niewielkim pasożytem, który w dorosłości osiąga wielkość nawet do ok. 3 mm. Wszy na głowie są bardzo ruchliwe i skoczne. Jaja wszy na włosach zostają składane przez samice, poprzez mocne przyczepienie ich do nasady włosów. Następnie, z jaj wszy wykluwają się… nimfy w kolorze czarnym. Generalnie, wszy dzielą się na 3 rodzaje:

 • wszy łonowe
 • wszy odzieżowe
 • wszy głowowe

Od momentu złożenia jaj wszy, zaczyna nas mocno swędzieć skóra głowy. Wywoływane jest owe swędzenie przez… ukłucie wszy! Rzecz jasna, największy problem dotyczy tych ludzi, którzy nie przykładają zbyt wielkiej wagi do higieny osobistej. Jednak, nawet odpowiedni poziom czystości na wiele się zda, kiedy zarazimy się od zakażonej wszawicą osoby.

Wszy u dziecka – jak rozpoznać gnidy u dzieci?

Kiedy wszy pojawią się na włosach, głowa dziecka będzie mocno je swędziała. To pierwszy objaw zarażenia się wszawicą. Warto dokładnie przejrzeć wówczas skroniową, ciemieniową oraz potyliczną część skóry głowy dziecka. Oprócz swędzenia, pojawić się może również swędzenie i pieczenie w okolicy głowy, na linii włosów oraz za uszami.

Wszy na włosach można rozpoznać również po niewielkich, sączących się rankach na głowie lub małych zadrapaniach. Upomnij dziecko, aby pod żadnym pozorem nie rozdrapywało ich! Niestety, ale w ten sposób można na głowie uformować drogę dla rozwoju bakterii bądź grzybów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wszach.

Leczenie wszawicy – jak wykryć wszy u dzieci?

Zanim wybierzesz się do apteki po odpowiednie i polecane preparaty, naucz się trafnie rozpoznawać problem! Koniecznie regularnie sprawdzaj głowę dziecka – niestety, ale w szkole bardzo łatwo jest się zarazić wszawicą. A już zwłaszcza, kiedy dziecko uczęszcza na WF bądź na basen. Często dzieci przywożą również wszy z obozów i kolonii letnich. Wystarczy, że pożyczą od zarażonego kolegi czy koleżanki ręcznik albo grzebień!

Wyczesywanie wszy u dziecka, czyli wszy u dzieci na głowie i gnidy u dzieci oraz leczenie wszawicy najlepszymi sposobami
Wszy u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia, polecane preparaty

Aby sprawdzić stan skóry głowy dziecka, załóż my na ramiona biały ręcznik i wyczesuj mokre włosy partiami. Sprawdź, czy na grzebieniu albo ręczniku nie ma czarnych kropek! Możesz także wyczesać dziecku włosy nad wanną i sprawdzić, czy nie ma w niej czarnych punkcików. Przypominaj też stale dziecku o tym, aby nie używało obcej i nie pożyczało komuś swojej szczotki, grzebienia bądź gumki do włosów. W ten sposób najłatwiej można się bowiem zarazić wszami! Kiedy już uda się zweryfikować problem, udaj się do apteki po odpowiednie i polecane preparaty!

Jak zwalczyć wszy u dziecka? Polecane preparaty

Nyda na wszy u dzieci

Zastanawiasz się, jak się pozbyć wszy u dzieci? Warto będzie spróbować podziałać z preparatem Nyda. Jest to specjalistyczny wyrób medyczny, jaki dokładnie zwalczy dorosłe wszy, nimfy oraz jaja – zaledwie po... jednej tylko aplikacji. Roztwór ten powinien głęboko wniknąć do ich układów oddechowych, a także pokryć je w całości – przez co pasożyty się dosłownie… uduszą. Jak należy zamieścić preparat na skórze głowy?

 1. Zwilż dziecku suche włosy preparatem Nyda, a następnie wmasuj go starannie – zwracając uwagę zwłaszcza na skórę głowy i miejsca za uszami.
 2. Jeżeli włosy są grube, podziel je na pasemka i wetrzyj preparat.
 3. Zostaw preparat na około godzinę czasu na głowie dziecka – przez ten czas zadziała z całą mocą!
 4. Po upływie wskazanego czasu, wyczesz głowę grzebieniem dołączonym do zestawu.
 5. Przemyj włosy zwykłym szamponem, aby wypłukać dokładnie preparat Nyda.

Cena produktu to ok. 25 zł / 50 ml. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wszach u dorosłych?

Parasidose na wszy u dzieci

Jak zwalczyć wszy na skórze głowy dziecka? Otóż, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie specjalistycznych… produktów z apteki! Jednym z nich jest chociażby Parasidose – preparat, jaki ma za zadanie wyeliminować wszy, gnidy oraz jaja wesz. Możesz z powodzeniem stosować go już u dzieci od 3 miesiąca życia, ale też u dorosłych czy nawet kobiet w ciąży bądź karmiących piersią. Preparat działa w ten sposób, że – podobnie do poprzednika – blokuje drogi oddechowe pasożytów i tym sposobem je… uśmierca. Jak zastosować preparat?

 1. Przesuń końcówkę aplikatora na dół, aby go otworzyć.
 2. Nanieś produkt na skórę głowy (suchą), przejeżdżając nim aż po całej długości włosów – do końcówek. Upewnij się, że dokładnie rozprowadziłeś preparat do skóry głowy, a także pokryłeś nim wszystkie włosy dziecka oraz okolice karku i za uszami. Postaraj się rozprowadzić preparat możliwie równomiernie.
 3. Dokładnie masuj skórę głowy, żeby preparat wchłonął się i został rozprowadzony po każdym miejscu.
 4. Zostaw produkt około 45 minut na głowie.
 5. Umyj głowę po upływie wskazanego czasu swoim szamponem. Spłucz dużą ilością wody, aby usunąć produkt z głowy.

Pamiętaj, że produktu nie można zamrażać i połykać, a także przechowywać w temperaturze wyższej od 30 st. C. Postaraj się, by produkt nie dostał się do oczu dziecka bądź jego błon śluzowych. Rzecz jasna, należy przechowywać preparat z dala od małych dzieci.

Koszt preparatu to ok. 30 zł / 100 ml.

Pedicul Hermal na wszy u dzieci

Kolejnym polecanym i bardzo skutecznym produktem jest Pedicul Hermal – wyrób medyczny, jaki pozwala na skuteczne oraz nietoksyczne pozbywanie się wesz z głowy, a także gnid. Podobnie, jak dwa wyżej wymienione preparaty, wpływa mocno na układ oddechowy wesz – blokując otwory oddechowe i sprawiając, że wszy po zaledwie 10 minutach zaczynają się dusić. Dzięki temu można w łatwy i skuteczny sposób nie dość, że się ich pozbyć, to jeszcze zatrzymać dojrzewanie gnid! Płyn wpływa również na słabszą przyczepność gnid do włosów – a więc, lepiej będzie też je wyczesać. Do preparatu dołączono grzebień, jakim możesz wyczesać dokładnie włosy dziecka, już po użyciu preparatu i spłukaniu go ze skóry głowy. Co ciekawe, preparat zawiera aż 100 % oleju silikonowego! Warto stosować produkt w trzech etapach:

 • pierwszy etap – nałóż produkt na suche włosy dziecka i masuj, aż płyn całkiem zwilży skórę głowy oraz włosy. Zostaw go na około 10 minut na głowie,
 • drugi etap – wyczesz dziecku wszy oraz gnidy, dzięki załączonemu grzebieniowi. Umyj włosy szamponem oraz ciepłą wodą. Później sprawdzaj regularnie (najlepiej przez minimum 10 dni), jak wygląda skóra głowy i czy udało się całkowicie wyeliminować problem. W przypadku, gdy wszy jeszcze gdzież pozostaną na głowie, trzeba będzie powtórzyć oba etapy.
 • trzeci etap – w tym etapie należy odkazić otoczenie oraz zastosować profilaktykę zapobiegającą nawrotowi pasożytów. Koniecznie sprawdzaj więc obecność wesz na głowach każdego domownika, również swojej. Badaj głowy domowników przez minimum 10 następnych dni.

Cena produktu to ok. 25 zł / 100 ml.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny