Domowe sposoby jak wybielić zęby

Czy można i jak wybielić zęby w domu

Według kanonu piękna zęby powinny być idealnie białe. Każdy kto dba o swój atrakcyjny wygląd marzy o pięknym uśmiechu ukazującym śnieżnobiałe zęby. Z kolei zęby zażółcone, poszarzałe, z nalotem, kojarzą się z brakiem higieny. Mimo, że marzymy i śnieżnobiałym uśmiechu, nie każdy może pochwalić się idealnie białymi zębami. Naturalnie kolor zębów odbiega do śnieżnobiałego i nawet osoba bardzo dbająca o zęby uzyska jasny kolor kremowy. Co robić, aby zęby były jak najbardziej jasne i piękne?

Kliniki dentystyczne oferują różne metody wybielania zębów. Profesjonalne metody są skuteczne, a efekt gwarantowany. Jednak ich wadą jest wysoka cena. Profesjonalne wybielenie zębów w gabinecie dentystycznym jest szczególnie wskazane wtedy, gdy następuje przebarwienie jednego zęba w widocznym miejscu. Koszt poprawienia tego szpecącego efektu nie jest duży i pozwala odzyskać ładny uśmiech.

Co jednak zrobić, jeśli chcemy wybielić nasze zęby, które naturalnie są w kolorze kremowym lub żółtawym lub gdy doszło do przebarwień w wyniku diety lub palenia papierosów? Profesjonalne metody mogą okazać się w tym przypadku zbyt kosztowne. Czy warto wypróbować tanie i łatwe domowe sposoby wybielenia zębów?

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Utrzymanie zębów w dobrym stanie, w celu uniknięcia przebarwień i zabrudzeń, wymaga starannej higieny. Ważne jest mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważne jest czyszczenie zębów po spożyciu produktów barwiących i negatywnie działających na szkliwo zębów, takich jak kawa, herbata, napoje kolorowe, czerwone wino itp.

Proste sposoby na wybielenie zębów samodzielnie w domu:

  • domowa pasta z kurkumy,
  • płukanie ust olejem,
  • domowa pasta na bazie węgla aktywnego,
  • domowa pasta z sody oczyszczonej z dodatkiem soku z cytryny, oleju, wody utlenionej lub cynamonu.

Jednym z dobrych sposobów na wybielenie zębów jest mycie ich kurkumą. Kurkuma ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego też dezynfekuje ona jamę ustną. Najprostszym sposobem na czyszczenie zębów, jest posypanie szczotki do zębów sproszkowaną kurkumą. Możemy również sporządzić domową pastę do zębów na bazie kurkumy i oleju kokosowego. Możemy dodać także 2 krople olejku miętowego. Całość dokładnie mieszamy i myjemy zęby. Podobną pastę można zrobić korzystając z węgla aktywnego.

Czy domowe sposoby na wybielenie zębów są skuteczne? Niestety nie. W domu nie jesteśmy w stanie wybielić zęby, tak aby uzyskać ich śnieżnobiały kolor. Domowymi sposobami możemy uzyskać efekt rozjaśnienia i usunięcia przebarwień.

Niektóre domowe sposoby na wybielenie zębów nie są zalecane jako kontrowersyjne i ryzykowne. Na przykład wybielanie zębów sokiem z cytryny może doprowadzić do kwasowej erozji szkliwa, nadwrażliwości lub powstania ubytku próchnicowego. Drażniąco na szkliwo i tkanki jamy ustnej działa również ocet jabłkowy, sól i węgiel aktywny. Domowe sposoby polegają na czyszczeniu zębów mechanicznie na powierzchni, co przy dłuższym stosowaniu może powodować porysowanie i uszkodzenie szkliwa. Na ile bezpieczne jest wybielanie zębów sodą?

Wybielanie zębów sodą - efekt, skuteczność i kontrowersje

Jak wybielić zęby sodą oczyszczoną

Jednym ze sposobów na efekt pięknych białych zębów jest wybielanie zębów sodą oczyszczoną. Czyszczenie zębów sodą daje dobry efekt od razu, gdyż ma ona właściwości ścierające i wybielające. Soda usuwa osady z zębów i wyrównuje ich koloryt.

Jak stosujemy czyszczenie zębów sodą? Najprostszym sposobem jest dodanie odrobiny sody do zwykłej pasty do zębów. Dobry efekt daje też płukanie ust roztworem sody z wodą.

Na bazie sody możemy wykonać proste domowe pasty do zębów:

  • soda oczyszczona z wodą utlenioną,
  • soda z olejem kokosowym,
  • soda z cynamonem,
  • soda z sokiem z cytryny.

Składniki mieszamy i taką miksturą myjemy zęby.

Niestety soda działa drażniąco na szkliwo i maję ustną. Przy dłuższym stosowaniu może spowodować uszkodzenie lub wytarcie szkliwa nazębnego. Stosowanie sody bardzo szybko prowadzi do powstawania nadwrażliwości zębów. Bardzo szybko odczujemy dyskomfort przy jedzeniu gorącego, zimnego i kwaśnego. Może również spowodować ubytki pochodzenia niepróchnicowego.

Mechaniczne ścieranie przebarwień przy pomocy sody szybko daje dobry efekt wybielenia zębów. Jednak w wyniku dłuższego stosowania tej metody szkliwo staje się porysowane i coraz słabsze. Po pewnym okresie szkliwo traci odporność na przebarwienia i okazuje się, że po wypiciu kawy czy zjedzeniu czegoś barwiącego pojawią się brzydkie zacieki, które będą trudne do usunięcia przy zwykłym myciu zębów. Warto pamiętać, że szkliwo zębów nie regeneruje się u człowieka, dlatego też należy unikać uszkadzania go. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na wybielenie zębów – 6 skutecznych metod.

Czy są bezpieczne i nieszkodliwe metody wybielania zębów domowy sposobem

Dobrym sposobem na wybielenie zębów samemu w domu jest płukanie ust olejem. Czynność tę wykonujemy rano, na czczo, przed myciem zębów. Możemy użyć dowolny olej, jak olej rzepakowy czy kokosowy. Po prostu bierzemy łyżkę stołową dowolnego oleju i płuczemy nim jamę ustną przez około 15 - 20 minut. Po zakończeniu należy wypłukać usta wodą z kilkoma kroplami wody utlenionej. Pozornie czynność ta wydaje się uciążliwa, lecz w praktyce olej jest bezsmakowy i szybko przestaje być nieprzyjemnie gęsty. Olej jest nieco bardziej gęsty niż woda, jednak płukanie nie przynosi nieprzyjemnych odczuć.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że efekt możemy zobaczyć dopiero po kilku miesiącach stosowania. Jest to metoda bezpieczna i nieszkodliwa, gdyż nie uszkadza szkliwa zębów. Przeciwnie działa łagodząco i antybakteryjnie, dzięki czemu poprawia kondycję całego organizmu. Płukanie ust olejem niweluje także nieświeży oddech i łagodzi krwawienia dziąseł. Jest to metoda nie tylko bezpieczna, lecz także zalecana przez lekarzy.

ikona podziel się Przekaż dalej