Ogrzewacz do rąk – który wybrać?

Żelowe ogrzewacze – zasada działania

Ten ogrzewacz jest najbardziej popularnym i najłatwiej dostępnym na rynku. W dodatku, jest on na „każdą kieszeń”, ponieważ nie kosztuje dużo. Można używać go wiele razy, co przeważa nad innymi rodzajami ogrzewczy do rąk. Działanie opiera się na krystalizacji płynu, jaki zamknięty jest w torebeczce albo woreczku. Żeby taki ogrzewacz solny mógł zadziałać, należy złamać blaszkę z metalu, pływającą w środku ogrzewacza. Wówczas ogrzewacz rozgrzeje się błyskawicznie do temperatury ok. 50 st. C. Instrukcja użytkowania wyjaśnia, że ogrzewacz będzie mógł utrzymywać ciepło przez kilkadziesiąt minut. Co najlepsze, taki ogrzewacz możesz zakupić w różnym kształcie bądź kolorze.

Po oddaniu ciepła żel solny, znajdujący się w środku rozgrzewacza, znów się skrystalizuje. Aby jednak móc dalej z niego korzystać, trzeba będzie wrzucić podgrzewacz do gotującej się wody, na dosłownie kilka minut. Jako że ogrzewacze żelowe są wielokrotnego użytku, cieszą się dużym powodzeniem. Popularne żelowe ogrzewacze są produkowane w kształcie serca, głów zwierząt, a także mini-termoforów.

Rozgrzewacz do rąk benzynowy

Nazywany jest on również ogrzewaczem katalitycznym. Zasada działania różni się od ogrzewacza żelowego, ponieważ polega na utlenianiu benzyny bądź alkoholu etylowego. Najczęściej, to płytka platynowa jest katalizatorem w procesie utleniania. W środku rozgrzewacza mieści się pojemnik na paliwo. Właśnie tam wlewa się alkohol etylowy bądź benzynę (do zapalniczek), a później zamyka korkiem, który wcześniej trzeba ogrzać nad płomieniem. Cały proceder nie wydziela niemal żadnego zapachu, a prawidłowo przestrzegana instrukcja pozwoli na bezpieczne i łatwe korzystanie z ogrzewacza.

Co najważniejsze, benzynowe rozgrzewacze bardzo długo grzeją, ponieważ działają do 24 godzin. Jeśli zaś chodzi o najbardziej efektywny czas grzania, jest to do 9 godzin w temperaturze do 80 st. C. Żeby móc uzyskać najlepszy efekt rozgrzewania, warto będzie umiejscowić rozgrzewacz np. w okolicy serca, pod ubraniem – dzięki temu przepływająca krew się ogrzeje, pobudzając cały układ krwionośny. Jeżeli jesteś narciarzem, wędkarzem albo myśliwym, takie urządzenie zastąpi termofor w terenie. Dobrej jakości ogrzewacze benzynowe kosztują od 30 zł wzwyż. Do popularnych marek, jakie produkują tego typu ogrzewacze, zaliczyć można: Mil-Tec (ok. 33 zł) bądź MFH (ok. 30 zł). A może zainteresuje cię także ten artykuł o prawidłowym myciu i dezynfekcji rąk?

Ocieplacze na ręce – które najlepsze?

Ogrzewacz chemiczny do rąk

Popularny ogrzewacz do rąk to również ocieplacz chemiczny. Na niego najczęściej decydują się osoby, który wybierają się na wyprawy z towarzyszącymi im ekstremalnymi warunkami pogodowymi (np. alpiniści). Ogrzewacze chemiczne są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. Takie ogrzewacze są połączeniem torebki z substancją chemiczną, która znajduje się w jej wnętrzu. Jeżeli zechcesz użyć ogrzewacza, trzeba będzie otworzyć torebkę, mieszać jej zawartością przez kilkadziesiąt sekund i upewnić się, że będzie dobry przepływ powietrza. Wówczas torebeczkę się zamyka, a ona się rozgrzewa. Temperatura, jaką rozgrzewacz chemiczny może osiągnąć, to ok. 60 st. C – z kolei ciepło utrzymywać się będzie na pewno ponad 8 godzin. Ogrzewacz kieszonkowy może być aktywny nawet przez tydzień – wystarczy, że zamkniesz go w szczelnym opakowaniu i postarasz się ograniczyć przepływ powietrza. Do popularnych marek zaliczają się ogrzewacze:

  • Only One Corporation
  • Aptonia
  • MFH
  • Thermopad

Elektryczne ogrzewacze do rąk

Są to ostatnio coraz bardziej popularne ogrzewacze do rąk, przypominające w działaniu popularne termofory – jednak działając na akumulator. Ich źródłem ciepła jest energia elektryczna, więc bateria będzie w tym przypadku niezbędnym elementem urządzenia. Wystarczy, że naładujesz ogrzewacz do rąk za pomocą ładowarki do tego przeznaczonej (przez ok. 10 minut). Dzięki niemu można ogrzewać dłonie przez nawet kilka godzin! Wsuwasz w tym celu dłonie w kieszeń ogrzewacza, a ciepło błyskawicznie się po nich rozchodzi.

Elektryczne ogrzewacze wykonuje się z materiałów, które są przyjemne i bezpieczne dla rąk – będąc jednocześnie wytrzymałe na wysoką temperaturę. Za pomocą systemu szybkiego nagrzewania, swoje dłonie ogrzejesz nim natychmiast, zapewniając sobie bezpieczeństwo nawet w bardzo niską temperaturę na dworze. Co ważne, elektryczne ogrzewacze posiadając również system bezpieczeństwa – nie ma więc mowy, że się przegrzeją! Kiedy zaś nagrzeją się za mocno, to ogrzewacze automatycznie się wyłączają.

Który ogrzewacz kieszonkowy wybrać?

Kiedy nie pomagają rękawiczki, ogrzewacze na zmarznięte dłonie będą najlepszym rozwiązaniem – niestety, ale zimno naszym dłoniom bowiem wcale… nie sprzyja! Pamiętaj jednak, że wszystkie wymienione przez nas urządzenia nie działają wyłącznie na zziębnięte dłonie. Dzięki nim możesz bowiem wpłynąć pozytywnie na swój stan zdrowia! Za pomocą ogrzewaczy możesz wspomóc się w następujących chorobach:

  • reumatyzm,
  • przykurcze,
  • drętwienie dłoni,
  • problemy z krążeniem,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • napięcia o podłożu neurologicznym,
  • zesztywnienia po gipsowych opatrunkach.

Zastanawiasz się, który ogrzewacz wybrać? No cóż, nie jest to łatwy wybór. Musisz więc, podejmując decyzję, pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • maksymalny czas ogrzewania przez ogrzewacz,
  • czas rozgrzewania się ogrzewacza,
  • maksymalna temperatura, jaką możesz dzięki niemu „wyciągnąć”.

Dzięki temu na pewno będziesz mógł podjąć słuszną decyzję i dopasować rozgrzewacz do rąk do poszczególnych warunków. Do korzystania na co dzień polecamy żelowe ogrzewacze, do trudniejszych warunków ogrzewacz chemiczny, a do uzyskania wysokiej temperatury idealne będą benzynowe ogrzewacze dłoni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny