Słuchawki bezprzewodowe – ogólne informacje

Słuchawki na bluetooth lub wifi – zalety

Zanim zaczniemy omawiać poszczególne rodzaje słuchawek bezprzewodowych, warto będzie opowiedzieć nieco o ich zaletach. Słuchawkami bezprzewodowymi mogą być np. słuchawki nauszne czy też dokanałowe – zatem, wielbiciele danego sposobu ubierania słuchawek nadal będą mogli korzystać z ich funkcji. Z tą różnicą, że pozbywając się… kabli! Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które umożliwia swobodne odsłuchiwanie ulubionych utworów czy grę na konsoli. Co ciekawe, wiele słuchawek posiada dziś pilot do ich obsługi, wbudowany np. w iPhone, w formie aplikacji – zatem, możesz dzięki niemu przełączać utwory, przygłaszać je czy wyciszać, ale też odbierać przychodzące połączenia. Jeśli chodzi o rodzaj transmisji, wyróżnia się aż cztery różne technologie, komunikujące się między słuchawkami a danym urządzeniem odtwarzającym dźwięk:

 • radiowa – radiowe słuchawki będą się komunikować ze źródłem sygnałem radiowym, jak sama nazwa wskazuje. Cechuje je dźwięk nieco lepszy od słuchawek bluetooth, jednak czasem potrafią szumieć,
 • podczerwień (IR) – coraz rzadziej spotykane na rynku, ponieważ mają nieco za mało funkcji jak na dzisiejsze potrzeby,
 • bluetooth – słuchawki możesz połączyć z iphone, laptopem, telewizorem albo odtwarzaczem mp3, bez żadnego innego nadajnika,
 • wifi – słuchawki z takim rodzajem transmisji pozwalają na duży zasięg i brak kłopotów z zakłóceniami.

Słuchawki bezprzewodowe douszne, dokanałowe, nauszne i inne

Słuchawki bezprzewodowe posiadają dość specyficzną konstrukcję i sposób działania. Najczęściej korzystają z nich osoby podróżujące bądź uprawiające jakieś sporty. Jednak, sportowe słuchawki to nie wszystko! Mamy bowiem przecież np. słuchawki radiowe, które można z powodzeniem używać w domu czy też słuchawki z kartą pamięci, pozwalające przechowywać wiele ulubionych ścieżek dźwiękowych w zasięgu uszu! Niezależnie od tego, do jakich celów chcesz słuchawki przeznaczyć, warto pamiętać o ich parametrach:

 • rodzaj słuchawek – mamy głównie słuchawki bezprzewodowe douszne i słuchawki nauszne. Ich cena jest bardzo podobna. Słuchawki nauszne są otwarte, półotwarte albo zamknięte. Wyróżniają się wysoką jakością dźwięku i można z nich korzystać w domu. Słuchawki dokanałowe zaś sprawdzą się najlepiej w podróży bądź podczas uprawiania sportu (słuchawki sportowe). Są to słuchawki douszne, które wprowadza się bezpośrednio do wnętrza ucha. Dzięki temu, że dokanałowe słuchawki uszczelniane są silikonowymi elementami, to świetnie izolują dźwięki od otoczenia.
 • pasmo przenoszenia – to bardzo ważny parametr, informujący o zakresie dźwięku: basach i wysokich tonacjach. Im szersze pasmo przenoszenia, tym lepiej.
 • czułość – głośność ogólna bezprzewodowych słuchawek.
 • zasięg działania – w przypadku słuchawek domowych, najlepsze będą te na wifi.
 • mikrofon – jeżeli chcesz np. rozmawiać przez Skype albo grać online, słuchawki z mikrofonem będą doskonałym rozwiązaniem. Sprawdzą się także do telefonu, kiedy chcesz prowadzić z kimś rozmowy.
 • impedancja – im wyższa jej wartość, tym bardziej słuchawki odporne będą na szumy.
 • czas pracy – słuchawki bezprzewodowe działają na akumulator. A więc, warto pamiętać by był on jak najdłuższy!
 • komfort noszenia – przed kupnem słuchawek warto będzie je przymierzyć by nie okazało się, że np. masz od nich ściśniętą głowę lub bolące uszy!
Młoda kobieta i słuchawki bezprzewodowe nauszne oraz ich polecane modele
Słuchawki bezprzewodowe bluetooth i inne oraz polecane słuchawki wireless

Oczywiście, bezprzewodowe słuchawki są najlepsze niemal w każdym przypadku. Wybierając je trzeba jedynie pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na ich ostateczne przeznaczenie. Jedne słuchawki sprawdzą się bowiem podczas biegania, podróży czy grania na konsoli, a jeszcze inne np. sprzątania domu. Jednymi z chętniej wybieranych są np. słuchawki Wireless Flow 2 z usb i wejściem typu jack (cena ok. 50 zł), które znaleźć możesz chociażby na Ceneo.

Masz problem z zatykaniem się uszu? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odetkać ucho krok po kroku.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Słuchawki bezprzewodowe – co trzeba wiedzieć?

Bezprzewodowe „pchełki” i zalety słuchawek dokanałowych

Są to modele słuchawek bezprzewodowych, jakie często dodawane są do kompletu np. z nowym smartfonem (np. białe słuchawki do telefonu Samsung Galaxy S6, ceny słuchawek między 200 a 250 zł). Bezprzewodowe słuchawki charakteryzują się tym, że posiadają one obudowę – dzięki niej słuchawki bez problemu mogą wejść do płytkiej warstwy małżowiny usznej. Słuchawki bezprzewodowe posiadają tę obudowę otwartą bądź częściowo otwartą – zatem, powietrze przepływa przez nie dość swobodnie. Najtańsze modele znajdziesz do 100 zł, np. słuchawki Wireless True Earbuds, pasujące m.in. do modelu Xiaomi Mi – posiadają one standardowe wejście jack i kosztują niecałe 100 zł.

Popularne słuchawki douszne to dokanałowe, o których wspomnieliśmy już wyżej. Są one bowiem niewielkich rozmiarów i można bezproblemowo dopasować je do uszu. Dzięki temu, że wchodzą one nieco głębiej do kanału słuchowego, dokanałowe słuchawki pozwalają lepiej odbierać dźwięk z danego urządzenia. Mało tego, dokanałowe słuchawki potrafią też wytłumić dźwięki otoczenia. Jeżeli dobierzesz do nich odpowiednie nakładki i nauczysz się je wkładać w ucho, na pewno staną się ulubionymi! To najchętniej wybierane słuchawki w podróż, zwłaszcza małe i koniecznie z kartą pamięci.

Bezprzewodowe słuchawki dla sportowców

Słuchawki takie zazwyczaj są dodatkowo wyposażone w specjalne uchwyty, które pozwalają zamocować je na uszach. Jeżeli więc lubisz aktywnie spędzać czas, warto będzie się w takie zaopatrzyć! Nie będziesz bowiem martwić się o to, że np. słuchawka wypadnie z ucha podczas biegu i trzeba będzie ją poprawiać.

Budowa słuchawek bezprzewodowych sprawia, że świetnie nadają się one do odtwarzania muzyki w trakcie wykonywania ćwiczeń. Mało tego, w niektórych z nich znajdziesz również pulsometr bądź asystenta, pomocnego dla osób jeżdżących na rowerze bądź biegających czy też szukających odpowiedniej motywacji do treningów. Ciekawe funkcje znajdziesz chociażby w słuchawkach Samsung Galaxy R170 Buds – to białe słuchawki bezprzewodowe z usb, które potrafią łączyć się z telefonem za pomocą łącza bluetooth. Akumulator w tych słuchawkach pozwala odtwarzać muzykę przez ok. 6 godzin. Ich ceny zaczynają się od ok. 450 zł i możesz znaleźć je np. na Ceneo.

Pamiętaj, że…

Słuchawki bezprzewodowe pozwalają na wiele różnych czynności – nie tylko podróżowanie z ulubioną muzyką czy uprawianie sportów. Równie dobrze możesz uczynić z nich również zestaw słuchawkowy pozwalający na prowadzenie rozmów, co z całą pewnością ułatwi zwłaszcza długą jazdę samochodem!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny