Jak wybrać wieszak na pranie

Kupujemy suszarkę do ubrań - na co zwrócić uwagę

Czy duża rodzina czy też singiel mieszkający w kawalerce, wszyscy mają problem z suszeniem prania. Nie każde mieszkanie dysponuje dużą łazienką, gdzie można podwiesić suszarkę na suficie. Zaś nie w każdym budynku mieszkańcy dysponują suszarnią. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest suszarka na pranie stojąca, którą można latem ustawić na balkonie lub chwilowo rozłożyć w pokoju i wygodnie rozłożyć ubrania do suszenia.

Cena suszarek stojących nie jest wysoka, zaś oferta na rynku spora i zróżnicowana. Warto więc rozpatrzyć kryteria wyboru odpowiedniej suszarki do ubrań, aby dobrać sprzęt do metrażu mieszkania i naszych potrzeb. Wybór suszarki zależy przede wszystkim od ilości prania oraz od miejsca w mieszkaniu. Suszarka stojąca po rozłożeniu może zająć sporo miejsca, dlatego też, jeśli pierzemy mało, nie ma potrzeby zakupu dużej suszarki. Natomiast dużej rodzinie przyda się suszarka na pranie rozsuwana, której wielkość dopasujemy do ilości prania.

Suszarka ma cały czas kontakt z wilgocią. Dlatego też należy zwracać uwagę na materiały, które nie ulegają korozji. Dobrym rozwiązaniem są łazienkowe suszarki do ubrań wykonane z aluminium lub tworzyw sztucznych. Jeśli chcemy używać suszarki na balkonie warto wybrać taką, która jest odporna na wysokie temperatury i promieniowanie UV.

W przypadku dużej ilości prania przyda się suszarka do ubrań na kółkach, która ułatwi przenoszenie. Jeśli suszarka pionowa będzie stała w pokoju, dobrze jest wybrać model wyposażony w okapownik, do którego ściekać będzie woda z ubrań. Suszarka sufitowa i suszarka ścienna to także wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o suszarce balkonowej na pranie?

Jak wybrać suszarkę do małego mieszkania

W małym mieszkaniu suszenie prania staje się nie lada problemem, szczególnie że ściekająca z prania woda może uszkodzić podłogę. Najlepiej sprawdzają się suszarki łazienkowe. Jeśli dysponujemy wanną dobrym rozwiązaniem będzie suszarka wisząca montowana do sufitu nad wanną. Dobrym pomysłem są również składana suszarka wisząca na wannę lub na kaloryfer, która nie wymaga mocowania do ściany. Zawiesza się ją na hakach, po wysuszeniu ubrań składa i chowa. Podobnym rozwiązaniem będzie suszarka wisząca na balustradę balkonu. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest mała suszarka wisząca wyglądająca jak karuzela z klamerkami. Nie są to tylko suszarki łazienkowe, gdyż można je zawiesić wszędzie, także na balkonie, zaś ich cena zaczyna się już od kilku złotych.

W małym mieszkaniu dobrze sprawdza się suszarka pionowa, którą możemy umieścić także w pokoju i którą rozkładamy tylko w razie potrzeby. Dobrym pomysłem, oszczędzającym miejsce jest brodzikowy wieszak na pranie typu wieża. Suszarka do ubrań w brodziku nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem, gdyż w kabinie prysznicowej jest mniejszy dostęp powietrza i ubrania dłużej schną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić ją w pokoju obok kaloryfera lub na balkonie.

Suszarka na pranie stojąca idealna do małych mieszkań

W małym mieszkaniu najlepiej sprawdzi się składana suszarka stojąca, którą rozkładamy tylko do wysuszenia prania. Wielkość i rodzaj suszarki wybieramy w zależności od miejsca w mieszkaniu oraz rodzaju i ilości prania. Do suszenia bielizny, bluzek, koszul czy mniejszych i lżejszych części garderoby zupełnie wystarczy wieszak na pranie typu wieża. Natomiast jeśli często pierzemy pościel, koce czy narzuty na łóżko bardziej przyda się suszarka stojąca z rozkładanymi ramionami lub rozsuwana teleskopowo.

Stojąca suszarka na pranie na tle niebieskiej ściany, a także polecany wieszak na pranie
Suszarka stojąca na pranie do ubrań oraz jej polecane modele

W popularnych sklepach internetowych cena suszarek stojących zaczyna się już od około 40 zł, zaś droższe modele kosztują do około 300 zł. Znacznie droższa będzie suszarka pionowa z drewna. Ceny suszarek drewnianych, w zależności od wielkości wahają się od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych. Wśród popularnych marek królują takie firmy jak Vileda, Leifheit, Rorets, Jan Niezbędny czy też Jotta. Suszarka sufitowa i suszarka ścienna to opcja do wybranych łazienek.

Suszarka na pranie stojąca - najbardziej popularne modele

Do najbardziej popularnych modeli suszarek do ubrań zaliczają się modele Vileda. Świetne opinie zbiera suszarka typu wieża Vileda Mixer. Suszarka ta to rozwiązanie do mieszkania, gdzie każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota. Zmieści się nawet w kabinie prysznicowej, zaś powierzchnia suszenia wynosi aż 33 metry. Cena suszarki Vileda Mixer 3, z trzema półkami, waha się od około 90 do 120 zł, zaś cena suszarki z 4 półkami to około 124 zł.

Suszarka Vileda Mixer jest niewielka po złożeniu i zajmuje niewiele miejsca. Po rozłożeniu również mieści się w brodziku lub na małym balkonie. Każdą półkę można indywidualnie opuszczać, dzięki czemu można zawiesić większe rzeczy. Suszarka jest zaopatrzona w kółka ułatwiające przemieszczanie. Co do wad tego sprzętu to pojawiają się opinie, że suszarka jest mało wytrzymała, druciki są zbyt wiotkie i wyginają się pod ciężarem prania oraz że są zbyt blisko siebie osadzone, w skutek czego pranie się ciężko zawiesza i dłużej schnie.

Na dobre opinie zasłużyła sobie suszarka Vileda Universal w cenie około 110 zł. Jest to suszarka z rozkładanymi skrzydełkami o długości linek 18 metrów. Suszarka ta oceniana jest jako solidnie wykonana, ładna, stabilna, dobrej jakości. Przesuwanie suszarki ułatwiają kółka.

Do większego prania często wybierana jest suszarka rozkładana Vileda Infinity, która ma łączną długość sznurków aż 27 metrów. Suszarka ta zyskuje dobre opinie kupujących jako produkt stabilny, dobrej jakości. Kupujący chwalą sporą wysokość suszarki, dzięki czemu dłuższe ubrania nie dotykają podłogi. Duża wysokość pozwala na suszenie pościeli i kocy. Minusem są nieco zbyt blisko siebie osadzone sznurki.

Do popularnych suszarek należy również model Leifheit Pegasus w cenie od około 133 do 250 zł. Suszarka ta oceniana jest jako lekka, stabilna, dobrze wykonana i łatwa do złożenia. Świetnie sprawdza się uchwyt na bieliznę, który ułatwia wieszanie małych rzeczy. Kupujący chwalą stabilność i wytrzymałość tego modelu, który pozwala na wygodne suszenie nawet ciężkich swetrów.

Suszarka stojąca to świetnie rozwiązanie do małego mieszkania. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na stabilność sprzętu oraz wytrzymałość, szczególnie jeśli chcemy suszyć większe ubrania, które po upraniu są ciężkie.

ikona podziel się Przekaż dalej