Dostosuj rodzaj lampy do kuchni, którą dysponujesz

Nie oszukujmy się - lampa powinna być ozdobą mieszkania. Na pewno chcesz czuć się w nim dobrze, bezpiecznie i przytulnie. Warto jednak już na samym początku zastanowić się nad praktycznymi właściwościami wybieranej lampy do kuchni (sprawdź na: www.elampy.pl). Przygotuj się na to, że jedna raczej nie wystarczy. Jak dostosować ich rodzaj i ilość do pomieszczenia, w którym gotujesz?

Lampy sufitowe i wiszące

Lampy do kuchni to przede wszystkim lampy sufitowe. Dlaczego? Nie zajmują ważnej w tym miejscu przestrzeni, nie zagracają blatów i pozwalają wygodnie pracować nad daniami. Taka lampa może mieć postać płaskiego plafonu lub bardziej dekoracyjnej lampy wiszącej.

Idealna lampa kuchennego oświetlenia
Wybór najlepszej lampy do kuchni. Czym się kierować?

Przydatne będzie rozróżnienie oświetlenia na robocze i jadalniane. Lampa służąca do powieszenia w wydzielonym kąciku w kuchni lub nad stołem w jadalni nie musi zapewniać bardzo intensywnego światła. Oczywiście, jej funkcjonalność przydaje się podczas jedzenia, jednak tutaj możemy skupić się bardziej na podkreśleniu stylu kuchni i nadaniu jej przytulności. Odpowiedni efekt uzyskamy nie tylko przy pomocy odpowiedniej lampy, ale i żarówki - zwracając uwagę na jej temperaturę barwową.

Inaczej jest w przypadku lampy do kuchni, która zawiśnie nad blatem lub wyspą. Jej głównym zadaniem jest oświetlenie miejsca roboczego. Każdy pan i każda pani domu doskonale wiedzą, jak irytująca może być niedoświetlona przestrzeń do krojenia warzyw lub nawet mycia naczyń. Jeśli dysponujemy wyspą, możemy zawiesić żyrandol w odległości, która pozwoli nam na swobodną pracę - na tyle wysoko, by nie zahaczać głową lub rękoma, ale na tyle nisko, aby skutecznie doświetlić blat.

Lampy typu spot i reflektory

Wyspę możemy też doświetlić przy pomocy lamp kuchennych umieszczonych w podwieszonym suficie. W tym celu często stosuje się bardzo praktyczne lampy typu spot i reflektory. Ta minimalistyczna wersja lampy pasuje do większości pomieszczeń, niezależnie od zastosowanego stylu - również do kuchni. Budowa spotów pozwala na regulację kąta padania światła, dzięki czemu możesz łatwo dostosować oświetlenie do potrzeb.

Spoty mogą być wykorzystane również jako element klimatycznej aranżacji. Wówczas umieszcza się je pod płytą - światło wydostaje się na zewnątrz, dbając o wyjątkową atmosferę. Ten rodzaj lampy do kuchni możesz zastosować tam, gdzie nie zależy Ci na jasnej przestrzeni do pichcenia.

Kinkiety i inne dodatkowe źródła światła

Kuchnia jest jednym z takich miejsc, w których jedna lampa nie może wystarczyć. Jak uzupełnić oświetlenie kuchenne, aby nie męczyć wzroku i z przyjemnością realizować kulinarne pomysły? Dobrym pomysłem może okazać się powieszenie kinkietu na ścianie lub zamontowanie taśm LED pod szafkami wiszącymi nad blatem. Takie rozwiązania będą nieodzowne w każdym zakamarku, w którym własnym ciałem zasłaniamy oświetlenie górne.

Kinkiety świetnie nadają się do oświetlenia stołu jadalnianego stojącego przy ścianie. Nadają bardzo ciekawego charakteru; dzięki różnorodności ich kolorów i wzorów podkreślisz nimi każdy wystrój wnętrza. Podobnie jak lampy sufitowe, nie zajmują cennego miejsca na blatach, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Jeśli jednak dysponujesz dużą kuchnią, możesz pokusić się o postawienie lamp podłogowych lub stołowych. Pamiętaj o umieszczeniu ich w takich miejscach, które nie są narażone na duży ruch domowników.

Zwróć uwagę na stopień ochrony IP

W kuchni gromadzi się duża ilość pary wodnej, zwłaszcza w tych obszarach, w których gotujesz. Wybierając lampę do kuchni, powinieneś zwrócić uwagę na parametr, o którym nie każdy pamięta. Stopień ochrony IP określa poziom odporności obudowy lampy na czynniki zewnętrzne - ingerencję wody i ciał stałych. O ile w salonie lub sypialni wystarczy lampa z IP20, tak w łazience, ogrodzie czy właśnie w kuchni warto umieścić lampę z IP44 lub wyższym. Odpowiedni poziom IP uchroni oprawę lampy przed działaniem wilgoci oraz kurzu i innych zanieczyszczeń.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej