Wykorzystaj naczynia do przystawek, aby je efektownie zaprezentować!
Finger food to przystawki "na jeden kęs", serwowane dla pobudzenia apetytu przed obiadem lub jako przekąski podczas spotkań biznesowych, bankietów i uroczystości rodzinnych. Finger food mogą być wytrawne lub słodkie, podawane w formie szwedzkiego stołu w hotelowych restauracjach lub jako element menu degustacyjnego. Jedzenie na "jeden kęs" musi być nie tylko smaczne, ale też kusić swoim wyglądem. Niezbędnym elementem pięknej prezentacji finger food są odpowiednio do nich dobrane naczynia.
Rodzaje pojemników na finger food
Naczynia do przystawek mają różnorodne i czasem bardzo fantazyjne kształty. Wszystkie są niewielkich rozmiarów, tak aby wygodnie mieściły się w dłoni. Zazwyczaj zrobione z tworzywa sztucznego (np. szkła akrylowego), dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu. Do najczęściej spotykanych pojemników na finger food (sprawdź na: https://multigastro.pl/finger-food) należą:
- miseczki do sosów i dipów,
- miseczki deserowe,
- kieliszki i szklanki do przekąsek,
- kubki na frytki,
- cedzaki,
- koszyki,
- deski do serwowania,
- pucharki.
Miseczki - jak je dopasować do serwowanych przekąsek?
Miseczki wykorzystywane są do podawania sosów, dipów, ale także kremów, lodów i innych słodkich deserów. To, co będziemy w nich prezentować, zależy przede wszystkim od wyobraźni i inwencji kucharza. Warto wyposażyć w nie nasz lokal gastronomiczny, ponieważ nadają nawet prostym daniom wyjątkowego charakteru. Miseczki do sosów wykonane ze stali nierdzewnej są wyjątkowo trwałe (odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne, kwasy owocowe), a ich wersja z młotkowaną powierzchnią prezentuje się bardzo elegancko. Wybór odpowiedniego naczynia zależy jednak przede wszystkim od rodzaju lokalu oraz jego aranżacji. W restauracjach specjalizujących się w kuchni azjatyckiej, przekąski często podawane są w pojemnikach w kształcie kropli oraz w miseczkach o nieregularnych kształtach. Z kolei w lokalach gastronomicznych typu "gourmet" najlepiej sprawdzą się eleganckie pojemniki z melaminy. Tworzywo to jest bezpieczne w kontaktach z żywnością, odporne na uszkodzenia oraz nadaje się do mycia w zmywarkach.
Nieoczywiste zastosowanie kieliszków i szklanek
Pojemniki na finger food w kształcie kieliszków, szklanek, pucharków, ściętych tub lub łyżek można śmiało wykorzystać do serwowania kolorowych musów, wielowarstwowych deserów (np. z nasion chia), lodów oraz słupków warzywnych z dipem lub sałatek. Takie podanie przekąsek wygląda bardzo estetycznie, dlatego zachęca gości do degustacji. Mogą oni wygodnie kosztować różnych rodzajów przygotowanych specjałów, nie przerywając prowadzonych rozmów. W ten sposób zorganizowany bufet często można zaobserwować na wernisażach lub spotkaniach biznesowych.
Jak efektownie prezentować dania typu fast food?
Frytki możemy podać rozsypane na talerzu lub w specjalnym kubeczku ze stali nierdzewnej - który sposób będzie wyglądał bardziej estetycznie? Małe, efektowne koszyczki, wiaderka, drewniane deski oraz pojemniki w kształcie ściętej tuby, sprawiają, że nawet proste posiłki nabierają dodatkowego szyku. Naczynia do serwowania mini burgerów, tostów i mniejszych wersji popularnych fast foodów można wykorzystać do prezentacji tych dań na bankietach oraz w restauracjach i barach. Często dla lepszego efektu wizualnego pojemniki na fast foody wykłada się papierem pergaminowym z nadrukiem gazetowym, który pochłania także część tłuszczu z potraw, sprawiając, że są one nieco mniej kaloryczne.
Deski do serwowania, płaskie talerzyki
Koreczki, szaszłyki lub sery najwygodniej podawać na szerokich drewnianych deskach do serwowania, w ten sposób zapewnimy naszym gościom swobodę wyboru i łatwość dostępu do przygotowanych przez nas smakołyków. Tego typu przekąski najczęściej są przygotowywanie. Płaskie naczynia na finger food, takie jak kwadratowe talerzyki lub drewniane rynienki, możemy wykorzystać w restauracji do podawania eleganckich przystawek np. tatar wołowy, śledzik z musem ogórkowym lub przegrzebki.
Naczynia do przystawek - czy warto je mieć?
Wszelkie pojemniki przeznaczone do serwowanie niewielkich porcji potrawy są niezbędnym wyposażeniem większości lokali gastronomicznych oraz firm cateringowych. Nie można bez nich efektownie podać przystawek, przekąsek lub deserów. Wiele naczyń na finger food jest zrobionych z biodegradowalnych materiałów, co spotyka się z uznaniem klientów lokali gastronomicznych. Pojemniki te są trwałe, lekkie i przystosowane do mycia w zmywarkach. W profesjonalnych sklepach oferujących naczynia do przystawek znajdziemy wiele rozmaitych pojemników - dlatego możemy skompletować, taki zestaw, który najbardziej będzie pasował do naszej restauracji.
artykuł sponsorowany