Wymiana uszczelek - sposoby, porady, najczęstsze problemy

Okno i drzwi to elementy dbające o to by w domu było ciepło i przytulnie. Jednakże po latach użytkowania mogą stać się nieszczelne. Często jest to wina wyeksploatowanej uszczelki. Gdy tylko wiatr zaczyna wdzierać się do pomieszczeń, należy ją wymienić. Można to zrobić na własną rękę, trzeba tylko wiedzieć jak się do tego zabrać. Dlatego też publikujemy porady dotyczące uszczelniania stolarki oraz ważnych urządzeń domowych.

Kiedy wymieniać uszczelki?

Wymiana uszczelek to ważna czynność przybierająca różne oblicza. Trzeba, bowiem pamiętać, że te elementy znajdują się w wielu częściach domu. Po latach eksploatacji należy zastąpić je nowymi. Najczęściej chodzi o montaż uszczelek w stolarce okiennej i drzwiowej. To jednak nie wszystko. Ta czynność dotyczy również lodówek oraz kranów kuchennych lub łazienkowych. Może się okazać, że wymianę musi przeprowadzić fachowiec zatrudniony w serwisie. Nie jest to regułą, bowiem w wielu wypadkach domownicy zajmują się tym samodzielnie. Wszystko zależy od rodzaju uszczelek i sposobu ich mocowania.

Kiedy należy na nowo uszczelnić stolarkę okienną i drzwiową? Wtedy, gdy przestaje być szczelna. W zimnych okresach roku można wyczuć, że uszczelka przestała spełniać swoją rolę. Czuć chłód wdzierający się do pomieszczeń. Opisywane elementy z czasem parcieją lub odkształcają się w wyniku eksploatacji. Ten proces przyspiesza brak okresowej konserwacji. Kolejnym elementem wyposażenia domu, na którym się skupimy jest lodówka. Zużyte uszczelki będą wpuszczać do jej wnętrza ciepłe powietrze. To może prowadzić do psucia się jedzenia i awarii urządzenia. Nie należy do tego dopuszczać.

Na rynku łatwo odnaleźć uniwersalne uszczelki różnego typu. Ich zakup to tani sposób doraźnego poradzenia sobie z problemem nieszczelności. Najlepiej jednak korzystać z niego tylko w ostateczności. Dlatego, że nowa uszczelka musi idealnie pasować do okna lub lodówki. Najlepiej, więc kupować oryginalne produkty. Można je zamówić bezpośrednio u producenta stolarki lub dystrybutora sprzętu. Skąd nabywca ma wiedzieć, jaką uszczelkę zamówić. Informacje tego typu zazwyczaj znajdują się na tabliczce znamionowej. Tematy poruszone do tej pory rozszerzamy na naszej stronie.

Ile kosztuje wymiana uszczelek i jak to zrobić samodzielnie?

Ile kosztuje ponowne uszczelnienie okna? Jeśli nie będzie tego robił fachowiec cena będzie niższa. Sprowadzi się tylko do kosztów zakupu uszczelki. Chodzi tu o kwoty w przedziale 50-130 zł w zależności od wielkości skrzydła. Przechodząc do sedna, w wielu modelach okien znajdują się specjalne wręby. To w nich umieszczana jest uszczelka, w takim wypadku wymiana jest prosta. Najpierw trzeba usunąć zużyte uszczelnienie, wystarczy za nie mocno pociągnąć. Następnie wręby należy wyczyścić i poczekać aż wyschną. Po tym pozostaje już tylko montaż sprowadzający się do wciśnięcia uszczelki.

W niektórych oknach stosuje się uszczelki zgrzewane. W takiej sytuacji wymianę powinien przeprowadzić profesjonalista z serwisu. Po wskazówkach związanych z oknami odpowiadamy na pytanie jak uszczelnić drzwi wejściowe. Stosowane w nich uszczelki zazwyczaj są wyposażone w przylepiec. To dzięki niemu dobrze przylegają do powierzchni. Tu wymiana polega na usunięciu starej wersji oraz wszelkich pozostałości kleju. Dopiero na wyczyszczoną powierzchnię przykleja się uszczelkę dociętą na konkretny wymiar. Robi się to bardzo łatwo a do tego sposób jest stosunkowo tani.

Na koniec pozostała wymiana uszczelek w ważnym urządzeniu, jakim jest lodówka. W najnowszych modelach uszczelnienie jest wbudowane w drzwi. Jeżeli się zużyje lub wypaczy, potrzebna będzie interwencja fachowca. Jednakże w starszych egzemplarzach występuje osobna uszczelka magnetyczna. Jej cena nie jest specjalnie wygórowana. Wymianę przeprowadza się przy wyłączonej lodówce. Usunięcie zniszczonego uszczelnienia nie jest trudne. Na nowe nakłada się warstwę kleju a następnie dociska do drzwi. To rzecz jasna tylko skrócona instrukcja. Dokładny opis wymiany uszczelek w oknach, drzwiach i lodówkach znajduje się na naszej stronie.