Wymiary zmywarki do naczyń - na co się zdecydować?

Najbardziej typowe wymiary zmywarek wolnostojących to 45 cm i 60 cm szerokości. Wąskie zmywarki o szerokości 45 cm zajmują mniej miejsca i łatwiej zmieszczą się w małej kuchni. Z reguły mają one wysokość 85 cm i głębokość 60 cm. Są idealne dla jednoosobowych gospodarstw domowych lub rodziny, gdzie mało się gotuje i więcej je na mieście. Natomiast dla większej rodziny lepszym wyborem będzie zmywarka o szerokości 60 cm, która zmieści więcej naczyń. W przypadku większej rodziny, która jada w domu, mała zmywarka nie wystarczy, aby w jednym cyklu zmyć wszystkie naczynia i będzie trzeba zmywać na raty.

Rozmiar zmywarek do zabudowy jest odrobinę mniejszy. Małe zmywarki do zabudowy mają szerokość od 44,5 do 44,8 cm, zaś duże od 59,6 do 59,8 cm.

Dobierając rozmiar zmywarek wolnostojących i zmywarek do zabudowy, zacznij od zmierzenia miejsca w kuchni. Zmierz szerokość, wysokość i głębokość wnęki. Zmywarkę zmierz od spodu, lecz zwróć uwagę na wystające elementy, jak blat, rury i pokrętła. Sprawdź także ten artykuł o modelach zmywarek 45 i 60 cm.

Pojemność zmywarki do naczyń

Wymiary zmywarki do naczyń to nie to samo, co pojemność. To wartość wyrażona w tym, ile kompletów naczyń jesteśmy w stanie zmyć w jednym cyklu. Pojemność zmywarki uzależniona jest nie tyle od rozmiaru urządzenia, lecz od ułożenia koszy oraz rodzaju koszy na sztućce. W niektórych modelach zmywarek górny kosz ma możliwość regulacji ustawienia, dzięki czemu na dolnym możemy ułożyć większe naczynia. Dużą rolę w załadowaniu zmywarki odgrywa pojemnik na sztućce. Niektóre modele wyposażone są w szufladę na sztućce, która zajmuje mniej miejsca.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Naczynia w zmywarce, a także wymiary zmywarek do naczyń, czyli rozmiar zmywarek wolnostojących i do zabudowy
Wymiary zmywarek do naczyń - wolnostojących i do zabudowy - sprawdzamy!

Pojemność mierzona jest ilością kompletów naczyń, które można załadować za jednym razem. Komplet naczyń to mniej więcej naczynia i sztućce potrzebne do zjedzenia obiadu złożonego z 2 dań i deseru. Małe zmywarki do zabudowy i wolnostojące 45 cm mieszczą 9 - 10 kompletów naczyń, zaś większe 60 cm zmieszczą 12-16 kompletów naczyń. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu zmywarki.

Małe zmywarki do naczyń

Dla singli lub osób, które rzadko jedzą w domu, dobrym rozwiązaniem będzie zmywarka kompaktowa o szerokości 55 cm. Są to niskie urządzenia o wysokości 44 cm i głębokości 55 cm, które najczęściej mają tylko jeden kosz na naczynia.

Najmniejsze zmywarki do naczyń na rynku znajdziemy w ofercie Electrolux i Amica. Obecnie najmniejsza zmywarka do naczyń na rynku ma wymiary 44,8 x 84,5 x 60 cm.

Najwęższe zmywarki można znaleźć w ofercie Electrolux. Najwęższa zmywarka wolnostojąca, na przykład model Electrolux ESF4710ROX AirDry oraz najwęższa zmywarka do zabudowy, na przykład Electrolux ESL4655RO, mają szerokość 44.6 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny