Wyposażenie łazienki – podstawowe informacje. Co warto wiedzieć?
Odpowiednia aranżacja łazienki to dla wielu osób dość kłopotliwe zadanie. Pomieszczenie to jest nierzadko niewymiarowe, małe, niskie albo wymaga sporych nakładów finansowych. Jak podejść do remontu tego miejsca w domu? Jakie wyposażenie łazienkowe będzie potrzebne? Podpowiadamy w naszym artykule!
- Bogactwo akcesoriów łazienkowych dla najbardziej wymagających klientów
- Wyposażenie łazienki a remont. Baterie łazienkowe i inne istotne wyposażenie łazienek
- Kolejność prac remontowych
- Projekt łazienki w blokach
- Jak urządzić małą łazienkę w bloku – wskazówki
Jakościowe wyposażenie łazienki powinno łączyć estetyczny design z funkcjonalnością i wygodą.
Bogactwo akcesoriów łazienkowych dla najbardziej wymagających klientów
W łazience znajdują się często pralka, umywalka, szafka, kosz na brudną odzież i bieliznę, wanna albo prysznic i toaleta. Zakładając, że toaleta jest połączona z łazienką (coraz częściej spotykane rozwiązanie), to w niej muszą znaleźć się sedes, wanna albo prysznic i umywalka. Resztą można manewrować.W sklepie internetowym Mexen znajdziesz: wysokiej jakości kabiny prysznicowe, deszczownice, brodziki, baterie umywalkowe i baterie łazienkowe, wanny wolnostojące, narożne i prostokątne, zestawy podtynkowe i wiele innych produktów, które zwiększają funkcjonalność oraz estetykę wszystkich łazienek. Firma zajmuje się także produkcją ceramiki sanitarnej i kompleksowo postrzega wyposażenie łazienek, nie zamykając się na nowatorskie rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o nowoczesny design, jak i bogactwo dostępnego asortymentu. W ofercie znajdziemy też wiele produktów kuchennych, które cechuje taka sama innowacyjność i niezawodność, co armaturę łazienkową. Funkcjonalność w minimalistycznej formie, uniwersalność oferty, wysoka jakość wykonania i innowacyjne technologie znane w branży sanitarnej to cechy charakteryzujące produkty opisywanej firmy. Jeśli potrzebujesz czegoś do swojej łazienki, to trafiłeś pod właściwy adres!
Wyposażenie łazienki a remont. Baterie łazienkowe i inne istotne wyposażenie łazienek
Remont łazienki to jedna z najczęściej zgłaszanych potrzeb remontowych w domach. Perspektywa oczekiwań zwykle dot. poprawy funkcjonalności, montażu nowej instalacji, wymiany sanitariów, unowocześnienia i poprawy wyglądu wnętrza. Po drodze pojawia się wiele dylematów. Jak zabrać się za remont małej łazienki? W trakcie remontu można poprawić nie tylko jej estetykę, ale również funkcjonalność. Można skorzystać z pomocy projektanta wnętrz albo zaplanować remont samemu. Skupiając się na estetyce, nie można zapominać o funkcjonalności. Remont łazienki powinno się zacząć od zastanowienia, co chcemy w niej zmienić. Czy będzie to tylko wymiana kabiny prysznicowej na kabinę bez brodzika, wymiana armatury na oszczędzającą wodę, czy może będzie to bardziej gruntowny remont obejmujący skuwanie starych płytek, położenie nowych i zainstalowanie nowej ceramiki? Od tej decyzji zależy całościowy koszt remontu łazienki. Rozkład wnętrza, prysznic czy wanna, rodzaje płytek i kolorystyka, rodzaj baterii łazienkowej, umywalka w formie misy czy raczej umywalka z szafką, rozmieszczenie oświetlenia – to wszystko warto przygotować sobie wcześniej. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do pracy.
Kolejność prac remontowych
Na początku trzeba pamiętać o zaplanowaniu kolejności prac. Pierwsze prace w trakcie remontu, to:
- rozbiórka,
- hydraulika i elektryka,
- kładzenie płytek oraz tzw. biały montaż – montowanie ceramiki łazienkowej.
Remonty łazienek w blokach mieszkalnych bywają trudniejsze niż urządzenie nowych i pustych łazienek. Podczas wybierania wyposażenia łazienek oraz sanitariatów pamiętaj, gdzie znajdują się przyłącza i odpływy. Zaplanuj ich rozmieszczenie tak, aby ze sobą nie kolidowały podczas użytkowania.Ile trwa remont łazienki? Zależy to od metrażu samej łazienki oraz poziomu skomplikowania prac remontowych. Przyjmuje się, że średnio 14 dni to termin realny do przeprowadzenia remontu małych łazienek.
Projekt łazienki w blokach
Większość łazienek w blokach charakteryzuje metraż zaledwie kilku metrów kwadratowych. Podczas urządzania tak małej łazienki dobrze jest skorzystać z rad architektów wnętrz oraz projektantów albo darmowych usług projektowania oferowanych przez salony wyposażenia łazienkowego. Pierwszym krokiem w aranżacji małej łazienki jest optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy. Pamiętaj, że plan małego wnętrza powinien wynikać z jego funkcji, co oznacza, że nie ma potrzeby przestrzegania utartych zasad dot. aranżowania łazienek, np. umieszczenia umywalki na wprost wejścia. Trzymanie się ogólnych reguł w przypadku małego wnętrza ogranicza inwencję i uniemożliwia wcielenie w życie najlepszych, a czasami nawet nietypowych pomysłów. Doskonały projekt małej łazienki w bloku uwzględni strefę toaletową, która składa się z WC, umywalki oraz strefy kąpielowej (prysznic albo wanna). Część projektów uwzględnia nawet miejsce do prania, jednak to zostaje dość często przeniesione do kuchni.
Jak urządzić małą łazienkę w bloku – wskazówki
Mała łazienka w blokach może być trudna do urządzenia, ale z dobrym projektem można wykorzystać przestrzeń w sposób optymalny i stworzyć funkcjonalną, atrakcyjną łazienkę. Małe łazienki stwarzają dylematy zwolennikom posiadania zarówno prysznica, jak i wanny. Zanim przystąpisz do wyboru elementów wyposażenia i dekoracji, powinieneś dokładnie rozplanować przestrzeń. Warto określić, które z elementów będą umieszczone w łazience i jakie wymiary mają one mieć. Dobrym pomysłem jest sporządzenie szkicu oraz umieszczenie na nim wszystkich elementów (umywalka, toaleta, wanna, lustro, prysznic, szafki). Taki plan pozwala określić, jakie wymiary mają mieć meble i gdzie powinno się je umieścić. W przypadku małej łazienki ważne jest zachowanie minimalizmu i skupianie się głównie na funkcjonalności. Zamiast wielu dekoracyjnych elementów, lepszym pomysłem jest inwestowanie w praktyczne rozwiązania (np. szafki z półkami i szufladami pozwalające przechowywać kosmetyki i inne niezbędne rzeczy). Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie. Dobre oświetlenie może uczynić małą łazienkę bardziej przestronną i atrakcyjną.