Wyprawka szkolna dla dziecka

1. Podręczniki do szkoły

W tym przypadku warto będzie sprawdzić, czy szkoła, do jakiej zostało dziecko zapisane, będzie gwarantowała swoim uczniom każdy jeden podręcznik. W klasach szkół podstawowych, uczniowie mają otrzymać bowiem darmowe książki – jednak, nie do końca wiadomo, czy… wszystkie. Z całą pewnością w to nie wliczają się przedmioty dodatkowe, a jedynie podstawowe.

Dodatkowe materiały do nauki będzie trzeba zakupić samodzielnie. A więc, podręczniki do etyki, religii, dodatkowego języka obcego bądź przygotowania do życia w rodzinie należy zakupić „na własną rękę”. Nie chcesz przepłacać lub posiadasz ograniczony budżet domowy? Warto będzie „przeszperać” Internet w celu znalezienia sklepów w rabatami cenowymi! Wówczas, łączny koszt podręczników może się nieco zredukować.

2. Plecak i piórnik

To przybory, bez których nie obędzie się żadna wyprawka szkolna! Plecak dla pierwszoklasisty powinien być dopasowany do jego wzrostu i wagi, a także… wieku. Plecak powinien być sztywny, ponieważ usztywniany tył jest dla dzieci najbardziej komfortowy i jednocześnie… najlepszy dla kręgosłupa. Dzięki temu, ciężar może się bowiem rozłożyć na całe plecy. Warto zatem pomyśleć nad tornistrem – im będzie lżejszy, tym… lepiej dla dziecka! Sprawdź jego regulację, a także szerokość szelek. Jeżeli prawidłowo dobierzesz tornister, powinien on swobodnie przylgnąć do ciała dziecka – bez żadnych, tworzących się wygięć! Cena zaczyna się zazwyczaj od 50 zł w górę.

Co do piórnika – tutaj nie ma już aż tylu wymagań. Do pierwszej klasy warto zakupić taki model, w jakim wygodnie będzie można pomieścić wszystkie przybory szkolne. Zwróć uwagę na to, czy zamek w piórniku jest wygodny i błyskawiczny. Dzięki temu, lepiej będzie się z niego dziecku korzystać. Cena piórnika to zazwyczaj od 15 zł w górę.

Zbliżają się urodziny twojej pociechy, na których będą gościć koledzy i koleżanki ze szkoły? Sprawdź także ten artykuł z pomysłami, jak urządzić urodziny dla dzieci.

3. Pojemnik na drugie śniadanie i bidon

Dzięki zakupieniu dziecku obu pojemników, znacznie ułatwisz mu wprowadzenie w życie zdrowych i dobrych nawyków żywieniowych. Dziecko w szkole nie będzie chodziło głodne, a rodzic nie będzie musiał się o nie martwić. Unikaj jednak plastikowych pojemników z BPA – to cząsteczka, która bowiem bardzo negatywnie wpływa na organizm człowieka. Mało tego, przyczynia się ona również do powstawania otyłości czy rozwijania się… nowotworów! Zdecydowanie lepiej będzie kupić dziecku bidon z metalu – jest on wytrzymały na uszkodzenia i bezpieczny dla zdrowia. Do bidonu nalej dziecku wodę, a do przegryzienia w pojemniczku zostaw:

 • kawałki owoców,
 • pokrojone warzywa,
 • orzechy,
 • pełnoziarniste pieczywo.

4. Zeszyty i inne artykuły papiernicze

Przybory szkolne dla pierwszoklasisty to nie tylko plecak i podręczniki bądź chlebak, ale także… artykuły papiernicze! Będą one różniły się od siebie w zależności o d tego, do jakiej szkoły będzie dziecko uczęszczać. Najmłodsi potrzebują nieco więcej gadżetów, jak ich starsi koledzy. Lista zakupów dla pierwszoklasisty powinna się powiększyć o:

 • zeszyty, wycinanki, bloki
 • długopisy, pióro, kredki
 • mazaki, farby, pędzle, gumki do mazania
 • ekierki, linijki, cyrkle

Jeżeli chodzi o zeszyty, wydaje się to wręcz banalnym wyborem. Jednak, rzeczywistość jest zupełnie… inna! Zeszyty są bowiem różnej jakości. Trzeba więc zwrócić uwagę na jakość kartek, a także oprawę zeszytów. W plecaku muszą pomieścić się różne rzeczy – więc zeszyty muszą być wytrzymałe! Twarde okładki może i są nieco droższe, ale zeszyt będzie wyglądał doskonale cały rok!

Wyprawka szkolna dla dziecka, przede wszystkim dla pierwszoklasisty, czyli lista zakupów, podręczniki i zeszyty szkolne
Wyprawka szkolna – oto lista 7 rzeczy, których nie może zabraknąć

Warto już wcześniej dowiedzieć się, jakie akcesoria będą potrzebne dziecku. Ważne, by szkoła przygotowała dla rodziców spis potrzebnych na dane lekcje przedmiotów. Przemyśl dobrze, jak duże opakowania (np. kredek) będzie potrzebowało dziecko.

Lista zakupów dla pierwszoklasisty

5. Odzież na WF i basen

Rzecz jasna, strój na gimnastykę jest obowiązkową pozycją na liście zakupów. Wyprawka szkolna nie może zostać skompletowana, kiedy dziecko nie będzie posiadało koszulki na wychowanie fizyczne oraz butów sportowych. Przydadzą się również spodenki. Warto zakupić odzież, jaka będzie „oddychała” i przepuszczała powietrze.

Obowiązkowa na liście jest także wyprawka na basen. Dzieci w szkołach posiadają baseny i tam też bardzo często odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego bądź zajęcia korekcyjne. Wpisz więc na swoją listę zakupów:

 • strój kąpielowy lub kąpielówki,
 • klapki basenowe,
 • czepek,
 • ręcznik,
 • żel pod prysznic,
 • grzebień,
 • okulary do pływania.

W niektórych szkołach wymagane jest także obuwie na zmianę, które dzieci zmieniają w szatni szkolnej. Zatem, warto też o dobre… przechowywanie butów! Worek na obuwie to najlepsza rzecz, w jakiej dzieci mogą trzymać swoje buty na zmianę. Jest bowiem nie tylko praktyczny, ale i wygodny. Pozwól dziecku, aby wybrało sobie worek z podobającym się mu wzorem czy motywem. Warto będzie go również podpisać!

6. Ubrania do szkoły

Nie chodzi w wyprawce szkolnej jedynie o te przedmioty, jakie dziecko może spakować w tornister. Trzeba bowiem zwrócić uwagę również na… odzież, w jakiej dziecko będzie chodzić do szkoły! Oprócz sportowych ubrań, należy również kupić ubrania do noszenia na co dzień. Do tego dochodzą również ubrania galowe, nowa bielizna dobrej jakości czy kurtka. Dla aktywnego i ruchliwego dziecka, najlepsze będą tkaniny oddychające – więc lepiej wystrzegać się sztucznych materiałów (typu poliester). Ubrania nie powinny krępować ruchów dziecka!

W jaki sposób należy ubrać dziecko do szkoły? Otóż, najlepiej na cebulkę – dobrze, by pod bluzką z długim rękawkiem był t-shirt. Dobre będą też dresiki dla pierwszoklasistów, a dla dziewczynek wygodne legginsy. Ubrania powinny być stonowane, ponieważ lepiej z nich będzie skompletować codzienną garderobę do szkoły. Bazowe ubrania to coś, co bezwzględnie powinno pojawić się w szafie każdego dziecka. A więc:

 • jednobarwne bluzy,
 • stonowane spodnie,
 • gładkie koszulki.

7. Elektronika

W tym przypadku warto będzie dowiedzieć się w szkole, czego tak naprawdę dziecku będzie potrzeba. Sporo szkół korzysta z klas wirtualnych, z kolei prace domowe są wysyłane dziś specjalnymi platformami. Musisz więc wiedzieć, czy wyposażyć się należy w nowy komputer. Oczywiście, warto ustalić z dzieckiem zasady użytkowania jego – tzn. wyłącznie do celów naukowych. Zakup nowego komputera to często wysoki koszt. Za cały zestaw często trzeba zapłacić powyżej 3000 zł. Pomyśl więc, czy nie lepszy będzie np. laptop!

Oprócz komputera, w przypadku pierwszoklasistów konieczne (ale nie zawsze) mogą się okazać również:

 • kalkulator,
 • słuchawki,
 • pendrive,
 • tablet.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny