Pokój noworodka i niemowlaka – tylko bezpieczne dodatki

Pierwsze dni i miesiące każdego małego człowieka są trudne dla obu stron, miejsce, w którym przebywa noworodek powinno być bezpieczne, oraz wolne od zbędnych akcesoriów i dodatków, które zawierają toksyczne substancje. Dotyczy to również dywanów kupionych z niewiadomego źródła mogą być barwione toksycznymi farbami, których szkodliwe opary dostają się do powietrza.

Jaki dywan wybrać do niemowlęcego pokoiku? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy dany model ma certyfikat Oeko-Tex Standard 100 zapewniający o całkowitym braku toksyczności danego tekstylium. Z kolorów najlepsze są delikatne pastele i biel, ponieważ w pierwszych miesiącach dzieci nie rozpoznają jeszcze kolorów. Runo dywanu przeznaczonego do niemowlęcego pokoju powinno być krótkie lub średniej długości i zwarte, dzięki czemu stanie się miękkim podkładem, na którym możesz bezpiecznie położyć dziecko. Najlepiej, jeśli dywan będzie wykonany z włókien antyalergicznych pozwalających na szybkie i bezproblemowe utrzymanie w czystości. Możesz też postawić na antypoślizgowy spód, jeśli obawiasz się wypadku podczas noszenia dziecka na rękach.

Dywany dla starszaków

Kilkuletnie dzieci zaczynają mieć już własne gusta i wyraźnie akcentują co im się podoba, a co nie. Zatem jeśli planujesz kupno dywanu dla dziecka w wieku 4–10 lat musisz koniecznie to z nim skonsultować lub kierować się jego aktualnymi upodobaniami. Wzory nowoczesnych dywanów dziecięcych mają niezwykłe kolory i wzory, więc możesz wybierać pośród:

  • postaci z bajek,

  • różnokolorowych zwierzątek,

  • torów wyścigowych,

  • plansz zabaw,

  • gier edukacyjnych,

  • alfabetów i zadań matematycznych,

  • samochodów, astronautów, księżniczek i wielu innych.

Wspaniałym pomysłem jest przeglądanie oferty sklepów, które prowadzą sprzedaż dywanów wspólnie z dzieckiem i pozwolić mu podjąć ostateczną decyzję. W ten sposób nie tylko uczysz dziecko podejmowania decyzji, ale zacieśniasz więzi wspólnie spędzonym czasem. Zwróć uwagę na rodzaj włókna, którego jest wykonany wymarzony dywan Twojej pociechy – najtrwalsze są dywany polipropylenowe (PP) idealne do dziecięcych zabaw, a do tego bezpieczne i antyalergiczne. Zawsze wybieraj modele z certyfikatami bezpieczeństwa, bo dzieci uwielbiają zabawy na podłodze, przez co mają częsty i bezpośredni kontakt z runem dywanu.

Trudna kwestia wyboru dywanu do pokoi nastolatków

To najtrudniejsza grupa odbiorców, jeden nastolatek ze wzruszeniem ramion przyjmie dowolny dywan w swoim pokoju, inny znienawidzi za to całą rodzinę, a jeszcze inny dokładnie wie czego chce, po czym natychmiast zmienia zdanie. Bycie nastolatkiem to trudne zadanie, a więc pokój powinien być jej/jego enklawą, w której może odciąć się od wszystkich nastoletnich problemów. Podsuń dziecku ofertę konkretnego sklepu np. Dywany Chemex, ale pozwól mu wybrać konkretny model według jego upodobań, jeśli ma taką potrzebę.

Nie każdy nastolatek jest taki sam. Część będzie obrażona na cały świat, a inni będą odpowiedzialnymi młodymi ludźmi z konkretnymi planami na przyszłość. Niech więc nowy dywan pomoże w wyrażaniu siebie, w poprawie nastroju i poprawie komfortu „prywatnej komnaty”. Jeśli zapragnie czarnego dywanu z długim runem – zgódź się. Podejmowanie decyzji i wyciąganie wniosków z własnych błędów jest najlepszą drogą do poznawania samego siebie, a Ty zdasz jeden z wielu testów na rodzicielstwo.

Jako rodzic znasz nawyki i przyzwyczajenia swojego dziecka, dzięki temu wiesz, jaki model dywanu będzie dla niej/niego odpowiedni. Jasne dywany z długim włosem wymagają częstego sprzątania i samodyscypliny, a więc nie sprawdzą się u każdego młodego człowieka. Dywany sznurkowe mogą być dobrą propozycją dla tych nastolatków, u których panuje wieczny chaos i nieład utrudniające regularne porządki. Z jednej strony taki model zabezpieczy podłogę, a z drugiej jest wytrzymały i łatwo go wyczyścić. Natomiast jeśli się znudzi, zawsze możesz go rozłożyć na tarasie, balkonie albo w ogrodzie.

Dywany dla każdego

Tanie dywany wysokiej jakości są świetną propozycją do dziecięcych pokoi, w których często ulegają zaplamieniu i uszkodzeniom, co wymusza ich częstsze wymiany. Właściwie dopasowany do gustu i potrzeb dziecka dywan, wniesie sporo radości do codziennych zabaw i stanie wsparciem rozwoju Twojego dziecka.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej