Wystrój wnętrz - aranżacje, zasady, propozycje, porady architektów

Dom to nie tylko dach, ściany, okna i drzwi. Choć niezwykle ważne, różnego rodzaju instalacje to wciąż nie wszystko. O komforcie codziennego życia w dużej mierze decyduje wystrój wnętrz. Dobrze dobrane elementy wyposażenia i różnego rodzaju dodatki. Warto, więc dowiedzieć się jak tworzyć piękne aranżacje. Gdzie szukać sprawdzonych wskazówek? Cenne porady architektów i przykładowe realizacje znajdują się na naszej stronie.

Aranżacja domu i mieszkania

Wystrój wnętrz w domach i mieszkaniach jest ostatnim etapem budowy albo generalnego remontu. To także szybka i skuteczna metoda odświeżenia wybranych pomieszczeń. Na czym właściwie polega? Jej głównym założeniem jest zakup i odpowiednie rozmieszczenie elementów wyposażenia i ozdób. Dobraniu ich w taki sposób by powstała spójna aranżacja. Podkreślająca styl, w jakim jest utrzymane wnętrze. Istotną kwestią jest także dopasowanie kolorów ścian i podłóg do dekoracji i akcesoriów. Jak również mebli znajdujących się w każdym pomieszczeniu. Warto przy okazji zadbać by, chociaż część ozdób miała zastosowanie użytkowe.

Aranżowanie salonu czy sypialni nie jest wcale takie łatwe. Jeszcze większym wyzwaniem jest mały przedpokój. Dlatego wiele osób decyduje się na usługi profesjonalistów. Można jednak samodzielnie przejść przez ten proces. Nawet, gdy nie wiadomo, od czego zacząć. Osoby pierwszy raz dekorujące przestrzeń domową powinny kierować się pewnymi zasadami. Pierwszą z nich jest wykorzystanie elementów architektonicznych. Podczas remontów starszych budynków warto wyeksponować zabytkową cegłę, okiennice czy oryginalne belki stropowe. Te i inne elementy da się wpleść w nowoczesne kompozycje.

W domach budowanych od podstaw występują wnęki, skosy i inne rozwiązania architektoniczne. Z tego, co wydaje się wadą można zrobić zaletę pokoju lub kuchni. Kolejna zasada dotyczy wyposażenia oraz wykończeń ścian. Otóż najpierw wybiera się meble i dekoracje a dopiero później kolor farby. Znacznie łatwiej jest dopasować barwę ścian do mebli niż odwrotnie. Zatrzymamy się na chwilę przy umeblowaniu. Zawsze kupuje się je po uprzednim dokładnym zmierzeniu danego pomieszczenia. Bez względu na to czy chodzi o odmiany gotowe czy robione na wymiar. Po rozwinięcie tematów poruszanych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Wystrój wnętrz – ważne zasady

W domu i mieszkaniu można realizować różne pomysły na wystrój. Istnieją przy tym zasady, których należy przestrzegać. Kolejną z nich jest korzystanie z kilku źródeł światła. Stawianie na jedną, nawet najpiękniejszą lampę nigdy nie jest dobrym pomysłem. Dlatego, że słabo doświetlony pokój wiele traci ze swego uroku. Ponadto przebywanie w nim i wykonywanie codziennych czynności może mieć negatywny wpływ na wzrok. Warto, więc korzystać z kilku rodzajów oświetlenia. Dobrze jest też zadbać by jak najwięcej naturalnego światła docierało do pomieszczenia. To jeszcze nie koniec przydatnych wskazówek.

Kolejne porady dotyczą funkcjonalności i umiaru. W pierwszej ze wspomnianych zasad chodzi o wybór elementów wyposażenia. W sklepach można znaleźć masę wymyślnych gadżetów. Zachwycających wyglądem, lecz absolutnie niepraktycznych. Nie należy z nimi przesadzać, bowiem mieszkanie lub dom musi być przede wszystkim funkcjonalne. Ułatwiające a nie utrudniające życie domowników. Dostosowane do ich potrzeb i wymagań. Natomiast w przypadku umiaru chodzi o jego zachowanie. Zbyt wiele mebli w salonie czy sypialni zwyczajnie je zagraca. To samo tyczy się dekoracji i dodatków.

Często można zetknąć się z powiedzeniem, że mniej znaczy więcej. W kwestii aranżacji mieszkania jest to trafna sentencja. Kolejna porada dla dekoratorów odnosi się do ogólnej koncepcji wystroju. Strony branżowe, blogi i czasopisma promują różne propozycje wnętrzarskie. Rzecz jasne inspirowanie się nimi to bardzo dobry pomysł. Jednakże kopiowanie jeden do jednego każdego pomysłu to złe posunięcie. Dlatego, że to, co jest przedstawione na zdjęciu lub opisane nie musi się sprawdzić w każdym domu. Może okazać się niedopasowane do przyzwyczajeń i stylu życia domowników. Wymienione i inne ważne porady dokładniej opisujemy na naszym portalu.

Ciekawe propozycje na aranżacje

Jak już wspominaliśmy wystrój domu powinien być spójny w każdym wnętrzu. By osiągnąć ten cel można postawić na jeden, konkretny styl. Do dyspozycji są różne, ciekawe opcje. Jedną z nich jest nadal popularny styl skandynawski. Opiera się na prostocie i funkcjonalności. Stawia na dużą ilość naturalnego światła, jasne barwy i naturalne materiały. Równie wielu miłośników ma styl prowansalski. W jego przypadku ważne są pastelowe kolory, drewno i naturalny kamień. Często też pod dachami pojawiają się postarzane meble. Do tego dochodzą motywy kwiatowe lub też same rośliny. Jakie jeszcze propozycje cieszą się uznaniem?

Przeglądając pomysły na wystrój wnętrz można natrafić na najróżniejsze propozycje. Takie jak styl klasyczny albo rustykalny. W niejednym domu i mieszkaniu króluje styl vintage, glamour czy też eklektyczny. Niezależnie od wybranej wersji, esencją zawsze są dodatki i dekoracje. W salonach i pokojach gościnnych ogromną wagę przywiązuje się do poduszek i poszewek. Z łatwością da się je dopasować do każdej aranżacji. Równie ważne są akcesoria pojawiające się na ścianach. Chodzi tu o piękne obrazy, zdjęcia w ramkach i zegary. Warto wiedzieć, że ich miejsce coraz częściej zajmują plakaty, naklejki na ściany i fototapety.

Na ogólny wygląd każdego pokoju wpływają akcesoria łączące cechy dekoracyjne i użytkowe. Mamy tu na myśli firanki i zasłony okienne. Przesłaniają widok na wnętrza, chronią przed za dużym nasłonecznieniem i dekorują. Powstają z wielu ciekawych materiałów. Jeżeli jednak nie przypadną domownikom do gustu, do wyboru są inne opcje. To między innymi rolety występujące w kilku wersjach. Kupić można nowoczesne odmiany ekranowe lub dzień-noc. Klasyczne aranżacje wzbogacą rolety rzymskie i austriackie. Na koniec zachęcamy do odwiedzania naszej strony. Na niej rozwijamy wszystkie tematy poruszone w tym artykule. Poruszamy też inne, ważne kwestie.