Z czego powstają polskie wódki? Ziemniaczane, zbożowe i inne – poznaj polską jakość!
Wódka to jeden z najpopularniejszych alkoholi – szczególnie w Polsce, gdzie jest mocno zakorzeniona kulturowo – wznosimy z niej toasty, pijamy ze znajomymi, na przyjęciach, imprezach rodzinnych, a przede wszystkim na weselach; zdarza się kupować ją również na prezent. Wydawać by się mogło, że wszystkie wódki smakują mniej więcej tak samo, jednak w rzeczywistości niekoniecznie musi tak być. Jakie są więc rodzaje wódek, z czego się je produkuje i czym dany typ się odznacza?
Polskie wódki – nie tylko zbożowe
Ten typ trunku rozgraniczyć można przede wszystkim na te czyste oraz te sfermentowane z owoców, którymi w naszym kraju najczęściej są jabłka lub śliwki (efektem użycia tego ostatniego jest śliwowica). Jeśli jednak chodzi o wódki bezsmakowe, to najbardziej powszechnym produktem gospodarczym, który wykorzystuje się do ich produkcji w Polsce, są zboża, takie jak żyto czy pszenica.
Nieco zapomnianym, a równie dobrym surowcem, który cechuje się m.in. dużą ilością skrobi, są ziemniaki, które nadają alkoholowi wyróżniającego się na tle innych profilu smakowego. Zdecydowanie warto więc zainteresować się tą właśnie tymi rodzajami wódek. Ich smak może zaskoczyć bardzo pozytywnie.
Dlaczego alkohol z ziemniaków to doskonały wybór?
Wódki ziemniaczane łatwo jest rozpoznać spośród tych wyprodukowanych ze zbóż czy kukurydzy na podstawie jej smaku, choć wiele osób może uważać, że ten typ alkoholu nie jest zbyt zróżnicowany pod tym względem. Wystarczy jednak zwrócić większą uwagę podczas jej spożywania, by dostrzec jej zauważalną odmienność i to, o ile przyjemniejsza jest w piciu.
-Podstawowy składnik, na którym opiera się polska wódka ziemniaczana, jest szczególnie bogaty w skrobię, co nadaje jej unikalny profil smakowy, odróżniający ją od innych. Tego typu alkohol z ziemniaków jest zdecydowanie bardziej kremowy i ziemisty oraz wyraźnie słodszy, co podwyższa jego pijalność — opowiada ekspert sklepu Krest.
Polska wódka ziemniaczana — wytwarzanie
Aby wyprodukować ten typ alkoholu, należy z oczyszczonych ziemniaków wydobyć skrobię, co osiąga się za pomocą parowania ich w wysokiej temperaturze i pod znacznym ciśnieniem. Kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest zacier, który inaczej nazwać można scukrzaniem, a następnie do pracy przystępują drożdże, które dokonują fermentacji alkoholowej, co skutkuje powstaniem spirytusu.
Ten surowy alkohol poddaje się później destylacji oraz rektyfikacji, czego efektem końcowym jest otrzymanie spirytusu rektyfikowanego. Zanim będzie można dokonać rozlewu gotowego trunku, należy jeszcze zmieszać produkt pośredni z wodą w konkretnych proporcjach, przefiltrować go i skorygować jego moc – najczęściej spotykaną wartością jest 40%.
Wódka z ziemniaka — cena
Koszt zakupu tego alkoholu będzie oczywiście wahał się w zależności od jakości czy prestiżu i popularności danej marki, jednak na szczęście nie będzie różnił się znacznie. Wódka nie jest bowiem trunkiem, który odznacza się dużą rozpiętością, jeśli chodzi o ceny – w przeciwieństwie do koniaku, gdzie za luksusowe pozycje czasem trzeba wydać po kilka tysięcy złotych.
Alkohol z ziemniaka to natomiast napój na każdą kieszeń i nie będziemy musieli dopłacać wielkich sum, by otrzymać trunek wysokiej jakości. Mając na uwadze takie zalety tego rodzaju alkoholu, jak jego uniwersalność oraz wysoką pijalność i łagodny smak, jego cena jest bardzo atrakcyjna.
Artykuł sponsorowany