Zabawki sensoryczne – czym są i dlaczego warto dać je dziecku?
Zabawki sensoryczne stają się coraz bardziej popularne, a kupienie ich dziecku niesie ze sobą kilka ważnych korzyści. Jeśli chcesz wiedzieć, co to takiego zabawki sensoryczne i dlaczego są ważne dla maluchów, czytaj dalej.
Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent kupić dziecku rodziny lub przyjaciół, albo chcesz świadomie wspierać rozwój własnego dziecka, zabawki sensoryczne sprawdzą się doskonale. Choć ich nazwa może brzmieć tajemniczo, te zabawki dla dzieci w wieku 0-7 lat powinny znaleźć się w każdym domu.
Co to są zabawki sensoryczne?
Zabawki sensoryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, by wspierały integrację sensoryczną dziecka, a więc proces odbierania i przetwarzania bodźców zmysłowych. Warto wspierać rozwój integracji sensorycznej już od pierwszych dni – dzięki temu dziecko ze znacznie większą swobodą i komfortem będzie odbierało proste, codzienne bodźce w przyszłości (np. różne faktury materiałów, konsystencję jedzenia, nagłe dźwięki czy rozbłyski światła), a mózg malucha nauczy się odpowiednio na te bodźce reagować. Warto wiedzieć, że niektóre zabawki pełnią funkcję prorozwojową (wspierają rozwój), a inne – terapeutyczną i mogą służyć dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Sensoryczne zabawki dla dzieci są projektowane przez osoby, które doskonale wiedzą, czego potrzebuje mózg malucha do prawidłowego rozwoju. Zabawki dla najmłodszych (nawet dla kilkudniowych maluszków) mają kontrastowe kolory, które rozwijają zmysł wzroku. Różnorodne kształty i tekstury zabawek rozwijają zmysł dotyku, a elementy grzechoczące lub szeleszczące – oddziałują na zmysł słuchu. W efekcie dziecko już od pierwszych dni może poznawać otaczający świat i rozwijać zmysły, z których będzie korzystało przez całe życie.
Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w łonie matki, a kończy się około siódmego roku życia. To sprawia, że nawet kilkulatki mogą odnieść korzyści z zabawy specjalnie zaprojektowanymi zabawkami. Jest to dla nich doskonała, kreatywna rozrywka. Zabawa piaskiem kinetycznym, modeliną, farbami do malowania palcami, gniotkiem, klockami lub gotowymi zestawami (np. zestawem do tworzenia biżuterii lub zestawem do wykonywania doświadczeń) sprawia dzieciom ogromną przyjemność, a przy tym wspiera rozwój ich zmysłów.
Ponieważ zabawki sensoryczne idealnie nadają się na pierwsze zabawki dla dzieci (sprawdź ciekawą ofertę na stronie: TaniaKsiazka.pl), stanowią świetny prezent dla nowo narodzonego maluszka, a świeżo upieczeni rodzice z pewnością ucieszą się z mądrego, rozwijającego podarunku.
Dlaczego warto wybierać zabawki sensoryczne?
Oczywiście, nawet zwyczajne zabawki i codzienne bodźce oddziałują na zmysły dziecka. Miękkie maskotki i twarde drewniane klocki w inny sposób angażują zmysł dotyku, zapach swetra taty jest inny, niż zapach perfum mamy, a kolorowe książeczki przyciągają wzrok dziecka. Warto jednak pamiętać, że zabawki sensoryczne zostały dostosowane do wieku i możliwości maluszków na danym etapie rozwoju, a przy tym są bezpieczne i zwykle bardzo lubiane przez dzieci. To sprawia, że zarówno maluszki, jak i starsze dzieci, chętnie się nimi bawią, równocześnie stymulując rozwój swoich zmysłów już od pierwszych dni.
Pierwsze zabawki sensoryczne – co wybrać?
Stojąc przed wyborem zabawki sensorycznej, weź pod uwagę kilka aspektów, zwłaszcza wiek dziecka. Nawet najlepsza zabawka dla niemowląt nie przypadnie do gustu przedszkolakowi. Jeśli wiesz, że dziecko nie toleruje np. zbyt intensywnych dźwięków, wybierz raczej zabawki skupiające się na zmysłach wzroku i dotyku. Zabawki dla dzieci powinny mieć certyfikat bezpieczeństwa (CE). Ważna jest także możliwość umycia lub wyprania zabawek. Ciekawym wyborem są zabawki, które „rosną” wraz z dzieckiem, co oznacza, że stopień skomplikowania zabawki można różnicować, np. poprzez dokładanie nowych elementów. Zabawki sensoryczne warto pokazywać dziecku już od pierwszych dni (w sklepach znajdziemy zabawki dla dzieci w wieku 0 m+), jednak każdy moment jest dobry, by zacząć przygodę z tymi wyjątkowymi zabawkami i wspierać integrację sensoryczną dziecka.
Książki o integracji sensorycznej
Sensoryczne zabawki dla dzieci oraz sama integracja sensoryczna to oczywiście znacznie szersze zagadnienie i nawet kilkukrotnie dłuższy artykuł nie wyczerpałby tematu. Okazuje się, że coraz więcej dzieci ma problemy z integracją sensoryczną, a psychologowie dziecięcy rekomendują zabawki sensoryczne już na wczesnym etapie rozwoju. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym ciekawym zagadnieniu, polecamy kilka książek o tematyce integracji sensorycznej:
- Sensoryczne niemowlę. Kompendium wiedzy o rozwoju dziecka od narodzin do 18. miesiąca życia, Joanna Szulc i Aleksandra Charęzińska
- Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Zima, Agnieszka Bugajska i Anna Wiktor–Stępień
- Pierwsze zabawy z integracji sensorycznej dla maluchów, Magdalena Sabik i Agata Perchalec–Wykręt
- Integracja sensoryczna w rozwoju dziecka. Podstawy neurofizjologiczne, Maria Borkowska
- Sensoryka dla smyka. 30 rozwijających zabaw sensorycznych, Aleksandra Charęzińska
- Sensoryczny, piękny świat. Zabawy z wierszykami rozwijające integrację sensoryczną, Małgorzata Barańska.
artykuł sponsorowany