Zakładanie salonu SPA

Lokal i wymogi

Następnie czas na poszukiwania właściwego miejsca dla salonu. W przypadku nieposiadania takiej nieruchomości należy ją wynająć. Przy tym i tutaj trzeba mieć wiedzę dotyczącą wyglądu umowy najmu. Naturalnie służy to ochronie interesów obu stron.

Po załatwieniu kwestii wynajmu trzeba upewnić się, że nie będzie potrzeby zmiany formy korzystania z dedykowanego obiektu, co będzie możliwe w przypadku spełniania pewnych wymagań budowlanych. Ma być autonomiczny względem budynków czy lokalów (lub znajdować się w nich, lecz jako odrębny element). Dodatkowo każda osoba ma mieć możliwość wejścia do salonu jednym wejściem.

Podział pomieszczeń

Niezbędne jest, aby gabinet odnowy biologicznej zaprojektowany został z uwzględnieniem poniższego podziału:

  • sale do wykonywania zabiegów,
  • szatnie dla kobiet i mężczyzn,
  • hol pełniący funkcję poczekalni,
  • łazienki dla klientów i osób zatrudnionych w salonie,
  • miejsce do składowania odpadków,
  • magazyn dla technika.

Przepisy prawne

Zakładanie salonu SPA

Interesującym jest fakt,  że brak szczegółowych opisów prawnych tyczących się wymagań sanitarnych względem salonu SPA. Wcześniejsze Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej określające standardy sanitarne dla firm usługowych z tej grupy zakończyło swoje funkcjonowanie 1 stycznia 2012 r. Dziś nadal brakuje odpowiedniego aktu prawnego. Z tego powodu osoby zarządzające salonem powinny przykładać szczególną uwagę w kwestii czystości takich obiektów, aby były wolne od zanieczyszczeń czy potencjalnych chorób. W tym celu przyda się wdrożenie racjonalnego zarządzania kanalizacją i odpadami.

W salach do wykonywania zabiegów trzeba będzie przeprowadzić sterylizację wszystkich narzędzi. Trzeba też wspomnieć, że osoby zatrudnione w salonie objęte są obowiązkiem posiadania książeczki sanitarnej.

Aranżacja

Współcześnie stwierdzenie „im więcej, tym lepiej” nie ma faktycznego przełożenia w branży SPA. Tutaj opłacalne jest tworzenie miejsc specjalizujących się w danych zabiegach, dedykowanych określonej grupie odbiorców. Wyróżnić można te przeznaczone wyłącznie dla kobiet, mężczyzn, czy rodzin z dziećmi. Trafiając z selekcją, zapewnimy sobie stały segment klientów, zainteresowanych właśnie naszymi usługami.

Więcej na temat projektowania SPA dowiesz się na https://studioloko.pl/projektowanie-spa

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny