Zalety i wady męskich puchówek - czy znasz je wszystkie?
Puchówki męskie - ulubieńcy na chłodniejsze miesiące w roku. Ten rodzaj kurtek szybko podbił serca użytkowników. Jest też niezwykle popularny, bo dostępny niemal w każdym sklepie z odzieżą męską, kiedy tylko temperatury na zewnątrz zaczynają spadać. Jak każda rzecz, mają swoje wady i zalety. Poznaj je wszystkie!
Za co uwielbiamy kurtki puchowe?
Nie ulega wątpliwości, że kurtka męska puchowa to jeden z najczęściej wybieranych modeli spośród wszystkich kurtek zimowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów puchówek, choć w ostatnim sezonie szczególną popularnością cieszyła się długa kurtka puchowa męska sięgająca do połowy uda. W czym jednak tkwi fenomen tego rodzaju kurtek? Chodzi o ich właściwości termiczne.
Zimowa kurtka puchowa męska o przedłużanym kroju parki
Na wstępie należałoby jednak rozwiać często powtarzany mit, jakoby kurtki puchowe „grzały”. O tym, czy i jak kurtka jest ciepła, decyduje jej struktura. W przypadku męskich kurtek puchowych mamy do czynienia ze specjalną technologią pikowania, która notabene jest znana od stuleci. W pikowaniu chodzi o „poduszki powietrzne”, które tworzą się poprzez zszycie kilku - najczęściej trzech - warstw materiałów, gdzie środkową część stanowi warstwa docieplająca: ocieplina syntetyczna lub puch naturalny. Choć pikowanie, szczególnie te dekoracyjne, tworzące fantazyjne kształty na materiale, jest niezwykle schludne, to bynajmniej nie służy jedynie celom estetycznym. Owe „poduszki powietrzne” wypełnione są rzecz jasna ociepliną, ale i powietrzem właśnie, a to z kolei jest izolatorem - „murem” pomiędzy ciepłem twojego ciała a zimnem otoczenia. Z tego właśnie powodu kurtka puchowa męska, choć niezwykle lekka, znakomicie sprawdza się podczas niskich temperatur, znajdziesz ją np. na Denley.pl - https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Kurtki-meskie_Kurtki-puchowe-16156.html.
Kurtki puchowe sobie nierówne
Najczęściej zauważalną rozbieżnością w puchówkach męskich jest cena. Dlaczego za jedną kurtkę puchową zimową męską musimy zapłacić fortunę, a inne mieszczą się w kwocie do 200 zł? Jak się okazuje, tańsze wcale nie muszą być gorsze. Kurtka męska puchowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna jako warstwę docieplającą zawierać puch. Puchem z kolei są najmniejszych rozmiarów kacze lub gęsie pióra. Naturalne wypełnienie sprawdzi się jednak najprawdopodobniej jedynie w ciężkich warunkach alpinistycznych, gdzie wymaga się naprawdę ciepłej i lekkiej odzieży specjalistycznej. W polskich warunkach jako wypełnienie kurtki męskiej puchowej najlepiej wybrać wypełnienie poliestrowe. To gwarancja bezkonkurencyjnie niższej ceny.
Niska waga to zaleta męskich kurtek puchowych
Wielka zaleta: niska waga
Lekkość męskich kurtek puchowych, nawet tych zimowych, wynika z użycia materiałów - puch i ocieplina poliestrowa same w sobie nie są przecież ciężkie. Mogą oczywiście zdarzyć się sytuacje, gdy kurtka przemoknie, i tu dochodzimy do kolejnej kwestii: naturalny puch źle znosi kontakt z wilgocią, a tej, jak wiadomo, nie brakuje na naszej szerokości geograficznej. Jeśli gęsie lub kacze pióra zamokną, kurtka puchowa zupełnie traci swoje właściwości. Dodatkowo trudno tę naturalną ocieplinę dobrze wysuszyć w warunkach domowych. Z kolei kurtka męska puchowa z wypełnieniem syntetycznym, nawet kiedy przemoknie, po wysuszeniu ciągle będzie odgrywała swoją rolę. Można ją zresztą bez problemu uprać w domowej pralce i wywiesić do wysuszenia. Dotyczy to zarówno kurtek pikowanych męskich zimowych, jak i przejściowych: jesiennych i wiosennych. Ocieplina poliestrowa, w przeciwieństwie do naturalnego wypełnienia, jest antyalergiczna. W przypadku męskich kurtek puchowych przejściowych są jeszcze lżejsze i łatwo można je skompresować do mniejszych rozmiarów. Zatem w sytuacji, gdy będzie ci za ciepło, lekką kurtkę puchową męską po prostu ściągniesz i zwiniesz w rulonik, albo poniesiesz w ręku.
artykuł sponsorowany