Zamarznięty zamek w samochodzie

Zapobieganie

Oczywiście, najprościej będzie zapobiec takiej sytuacji. W przypadku, gdy wiesz, że drogi są oblodzone a na drogach leży spora warstwa śniegu, wyjdź z domu wcześniej. Warto spokojnie rozwiązać problem zamarzniętego zamka i mieć na to nieco więcej czasu. Oczywiście, staraj się nie dopuścić wody do zamka – najlepiej zaklejaj go taśmą klejącą w trakcie mycia pojazdu. Zanim temperatura drastycznie spadnie, smaruj zamek specjalnym preparatem do niego przeznaczonym. Smar do zamków nie jest dużym wydatkiem, a może zapobiec sytuacji jego zamarznięcia!

Ważne, żebyś szczególnie uważnie smarował uszczelki przy drzwiach. Kiedy woda dostanie się w szparę, jaka się w nich znajduje, zetnie uszczelki… lodem. W momencie otwierania drzwi można w ten sposób łatwo wyrwać kawałek uszczelki bądź (co gorsza!) całą prowadnicę. Nie możesz też doprowadzić do tego, by w środku samochodu zaczęła się gromadzić woda – para wodna skutecznie może bowiem unieruchomić zamek. Koniecznie strzepuj śnieg i używaj klimatyzacji w celu wysuszenia pojazdu od środka.

Odmrażacz do zamków

Jeżeli nie zapobiegałeś zamarzaniu zamków zawczasu, warto będzie sięgnąć po odmrażacz do zamków – najczęściej produkt tego typu dostępny jest w sklepach pod postacią sprayu. Nie przechowuj go w schowku samochodu, lecz w… kieszeni albo przy kluczach! Z odmrażacza trzymanego w schowku auta nie będzie żadnego pożytku. Odmrażacz jest nieduży, a bardzo przydatny. Dodatkowo, nie kosztuje wiele – zazwyczaj ok. 5 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze odkurzacza samochodowego?

Dobrze jest mieć także odmrażacz do zamków… na baterie. To niezwykle pożyteczne urządzenie, jakie również można nosić stale przy sobie. Nie kosztuje wiele, a wielkością przypomina kluczyk. Podstawową jego funkcją jest… nagrzewanie zamka. Kiedy włożysz ciepłą wkładkę w zapadkę zamka, lód zacznie ustępować i z łatwością uda się odmrozić w ten sposób zamek!

Zamarznięty zamek w samochodzie, czyli centralny zamek i porady, jak odmrozić zamek w aucie, środki do odmrażania zamków w samochodzie
Zamarznięty zamek w samochodzie – jak sobie z nim poradzić? Porady

Jak odmrozić centralny zamek w samochodzie?

Zapalniczka lub butelka wody

Warto nosić przy sobie zapalniczkę – nawet wtedy, gdy nie palisz papierosów. Dzięki niej możesz bowiem płomieniem delikatnie podgrzać zamarznięty zamek w drzwiach. Możesz również spróbować podgrzać kluczyk, a następnie takim rozgrzanym kluczykiem otworzyć zamek. Dzięki ciepłu, jakie będzie się z niego wydzielać, lód powinien się roztopić. Najlepiej jest stosować zapalniczkę żarową – płomień będzie wówczas skupiony w pozycji poziomej i nie będzie mu straszny podmuch wiatru! Dzięki temu prościej będzie wycelować w zamek i błyskawicznie go rozgrzać. Nie stosuj jednak żadnej zapalniczki na kluczyku z immobiliserem – niestety, ale możesz go w ten sposób zniszczyć i… nie uruchomić pojazdu!

Nie masz zapalniczki? Wróć się do domu i przynieś z niego gorącą wodę w butelce. Spróbuj ogrzać zamek przyciskając butelkę do otworu, a następnie włóż w zamek klucz. Rozgrzany kluczyk potrzebuje ok. 3 sekund na to, żeby ciepło prawidłowo się po nim rozeszło. Jeżeli to nie zadziała, spróbuj zrobić to samo jeszcze kilka razy. To sprawdzona metoda, która naprawdę… działa! Nie masz ani odmrażacza, ani zapalniczki, ani butelki z gorącą wodą? Warto będzie więc przyłożyć do zamka… palec! Czasami może się bowiem okazać, że ciepło palca będzie zupełnie wystarczające do rozmrożenia zamka – zwłaszcza, jeżeli nie panują na zewnątrz wysoce ujemne temperatury. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu klimatyzacji samochodowej.

Zamarznięty zamek w samochodzie – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

  1. Jeśli nie masz innego pomysłu, możesz spróbować użyć wysokoprocentowego alkoholu – polej nim kluczyk i zaaplikuj trochę trunku do zamka.
  2. Kup specjalną plandekę bądź pokrowiec, jaki zabezpieczy auto przez mrozem, śniegiem i lodem. Dzięki temu unikniesz konieczności odmrażania zamarzniętego zamka. Za zasługą materiałów, z jakich produkty tego typu są stworzone, niska temperatura nie będzie straszna… żadnemu pojazdowi. Tak więc, plandeka nie przywrze do samochodu i na pewno nie nasiąknie ona wodą.
  3. Staraj się zawsze parkować w takich miejscach, gdzie łatwiej będzie się dostać do samochodu… promieniom słonecznym. Dzięki temu ułatwisz sobie odmrażanie zamków. No cóż, słońce zrobi to… samodzielnie!
  4. Podczas mycia samochodu zimową porą pamiętaj o tym, aby zawsze zaklejać zamki taśmą – w ten sposób nie dostanie się do nich woda.

5. Nigdy nie wlewaj gorącej wody bezpośrednio do zamka – możesz bowiem przez to przypadkowo uszkodzić mechanizm zamka!

6. Nie przesadzaj z ilością używanego odmrażacza – bowiem w ten sposób również możesz go zepsuć.

7. Staraj się używać substancji smarnych oraz konserwujących – właśnie one najlepiej zapobiegają zamarzaniu zamków.

8. Zamek w aucie zamarza zbyt często? W takim przypadku warto będzie zgłosić się po pomoc do fachowców ze sprawdzonego warsztatu samochodowego. Oni najlepiej ocenią skalę problemu i postarają się usunąć usterkę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny