Zapach stęchlizny w domu - możliwe przyczyny

Podstawowym czynnikiem, który może wpłynąć na powstanie zapachu wilgoci w mieszkaniu jest oczywiście nieprawidłowa wentylacja. Warto zaznaczyć, że obejmuje ona nie tylko wietrzenie pomieszczeń (otwieranie okien jest niezwykle istotną kwestią, zwłaszcza w kuchni oraz w łazience, w której jak wiadomo wilgotność powietrza jest najwyższa), ale również założenie i regularne udrażnianie kratek wentylacyjnych. Aby w mieszkaniu uzyskać odpowiednią wentylację, warto wziąć pod uwagę szczelność drzwi. Gdy jest ona zbyt duża, do naszych pokoi nie będzie docierała optymalna ilość powietrza. W tym przypadku świetnie sprawdzi się zastosowanie podcięcia wentylacyjnego (które niemalże każdy z nas posiada w łazience).

Poruszając temat kratek wentylacyjnych w kontekście nieprzyjemnego zapachu wilgoci w domu, warto wziąć pod uwagę okres jesienno-zimowy. Gdy na dworze panują niskie temperatury, niezliczona liczba osób decyduje się na całkowite zaklejenie kratek, aby zapobiec dopływie zimna do pomieszczeń. Taką czynność zazwyczaj przeprowadza się w łazience, gdzie jak wiadomo - każdy z nas wychodząc z wanny oczekuje należytego ciepła. Niestety, jest to istotny błąd, gdyż w ten sposób całkowicie blokujemy przepływ powietrza do wnętrz, a co za tym idzie - w mieszkaniu może powstać uciążliwy zapach grzyba. Jeśli zaobserwujemy, że z kratek wentylacyjnych za bardzo wieje, możemy delikatnie je przymknąć, jednak nie powinniśmy całkowicie ich blokować. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pleśni w domu.

Istotny jest fakt, iż zapach wilgoci w domu może pojawić się również w przypadku zupełnie odwrotnej sytuacji, to znaczy, gdy w pokoju panuje zbyt niska temperatura. Jeśli nie chcemy, aby stęchlizna w domu spędzała nam sen z powiek, musimy zadbać o regularne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z domu?

Zapachu stęchlizny w domu można zamaskować stosując domowe sposoby. Zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu może być bardzo proste
Zapach stęchlizny w domu - skąd się bierze i jak go zlikwidować?

Nieprzyjemny zapach wilgoci - domowe sposoby

Aby zlikwidować zapach stęchlizny w domu warto zastosować tradycyjne metody. Okazuje się, że nasze prababcie korzystały z rozmaitych ziół nie tylko w kuchni (w kontekście kulinarnym), ale również w celu pozbycia się swądu grzyba.

  • Jeśli chcemy zniwelować zapach wilgoci w pokoju, wystarczy, że na spodeczkach ułożymy goździki lub świeże owoce pigwy i postawimy je w pobliżu miejsca, w którym powstał. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim w przypadku stęchlizny w szafie lub komodzie.
  • Zapach stęchlizny w domu najczęściej daje się we znaki w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach, tzn. w kuchni oraz w łazience. O ile powyższy sposób idealnie sprawdzi się w przypadku toalety, w kuchni możemy zastosować inną metodę, która skutecznie usunie przykre zapachy. Polega ona na zagotowaniu ziół i przypraw w niedużej ilości wody. Będą to przede wszystkim: pieprz, mięta, majeranek i wcześniej wspomniane goździki. A może zainteresuje cię także artykuł o czyszczeniu fug z pleśni?
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Zapach wilgoci w domu a profesjonalna ekipa

Jeśli po zastosowaniu powyższych sposobów zapach grzyba nadal nie chce opuścić progów naszych mieszkań, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług fachowców.

Profesjonalne firmy po szczegółowych oględzinach wnętrza zdiagnozują problem oraz zastosują specjalny sprzęt osuszający. Tego typu osuszacze nie tylko pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w pokoju, ale całkowicie usuną wilgoć.

Stęchlizna w domu może zostać zlikwidowana dzięki specjalnym technologiom, które pozwolą na usunięcie z powietrza nawet kilku litrów wody. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się dokuczliwego swądu, ale również usuniemy jego źródło.

ikona podziel się Przekaż dalej