Żarówka do lodówki – przepalanie się żarówki

Obecnie w lodówkach są coraz trwalsze żarówki, które przepalają się o wiele rzadziej, niż to miało miejsce na przykład w bardzo starych modelach marki Polar czy Amica. Jednak czasami zdarza się, że żarówka przestaje świecić. Czasami problemem jest połączenie kabelków z czujnikiem, czasami może być związane z tym, że żarówka po prostu się przepaliła. W takiej sytuacji można ją łatwo wymienić.

Chociaż żarówka do lodówki jest z reguły o wiele bardziej trwała, niż standardowe żarówki do lamp i żyrandoli, czasami zdarza się, że się przepala. Może być to wynikiem problemów z napięciem prądu, a może po prostu starości i zużycia. Żarówka lodówkowa to koszt rzędu kilkunastu złotych (chociaż żarówki LED mogą być nieco droższe). Jej wymiana w serwisie kosztuje z reguły kilkadziesiąt złotych, podobnie przyjdzie zapłacić, jeśli zdecydujesz się zatrudnić złotą rączkę. Warto zrobić to samodzielnie, ponieważ jest bardzo proste. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych modelach lodówek Siemens?

Żarówka do lodówki – jak dobrać odpowiednią?

Nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna żarówka do lodówki. Chociaż może okazać się, że niektóre marki mają podobne modele lub część z nich ma taki sam gwint, najlepiej jest dobrać żarówkę polecaną przez producenta.

Marki takiej jak Samsung, Amica, Bosch, Gorenje czy Polar najczęściej mają własne żarówki. Ich specyfikacja powinna być opisana w instrukcji. Na portalach aukcyjnych i w sklepach z częściami zamiennymi do AGD możesz znaleźć żarówki zastępcze. Z reguły są opisane markami i modelami lodówek, do których pasują. To dobry moment, by zwykłą żarówkę wymienić na LED – będzie to duża oszczędność w wykorzystywanej energii.

Należy jednak pamiętać, że jej parametry powinny być identyczne. Musisz sprawdzić, czy liczba WAT i gwint są takie same. Najczęściej są to maleńkie żarówki 15 WAT, chociaż czasami zdarza się inaczej. Warto się upewnić, ponieważ w przeciwnym razie nowa żarówka błyskawicznie się przepali. Sprawdź także ten artykuł o lodówkach Liebherr.

Wymiana żarówki w lodówce krok po kroku

Zanim przystąpisz do wymiany żarówki, koniecznie musisz odłączyć ją od prądu, a następnie zlokalizować położenie źródła światła. Najczęściej otacza je specjalna osłona z tworzywa sztucznego, ale w najnowszych modelach może być różne. Samsung, Bosch i Gorenje mają lodówki wyposażone w komory oświetlane LED-owo. Światło znajduje się pod dużą osłoną, którą trzeba odkręcić śrubokrętem. W przeciwnym razie należy tylko zdjąć przezroczysty plastik przytrzymywany przez zaczepy. Miejsce, w którym trzeba go podważyć jest widoczne lub zaznaczone w instrukcji obsługi.

Zazwyczaj żarówka do lodówki nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Wystarczy ją odkręcić, tak jak standardową żarówkę w żyrandolu. Na jej miejsce wkręca się nową. Należy zrobić to w rękawiczkach. Żarówka do lodówki może być bardzo delikatna. Cieniutkie szkło często pęka w momencie zetknięcia się z niską temperaturą, rękawiczki mogą ochronić dłonie przed szkłem. Należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli wszystko się uda, osłona powinna być znów zamontowana. Całe działanie zajmuje zaledwie kilka minut i nie nastręcza większych problemów. Nowa żarówka lodówkowa powinna posłużyć przez kolejne lata.

ikona podziel się Przekaż dalej