Jakie żarówki LED będą najlepsze do domowego użytku? 

W ciągu ostatnich kilku lat technologia LED stała się swoistym standardem w większości domów oraz firm. Rynek został wręcz zasypany niezliczonymi modelami żarówek, przez co wybór wysokojakościowych produktów jest mocno utrudniony. Podczas poszukiwań należy kierować się przede wszystkim energooszczędnością, która w dalszej perspektywie wiąże się z oszczędnością pieniędzy. Należy też pamiętać, że niektóre żarówki LED służą wyłącznie do tzw. oświetlenia dekoracyjnego, a więc raczej nie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. 

Do grona najbardziej popularnych żarówek LED zalicza się żarówki E27, które wkręca się głównie w lampki biurkowe, żyrandole i w niektóre systemy oświetleniowe. Poszczególne modele żarówek LED różnią się też barwami światła, co pozwala uzyskać ciekawe efekty w zależności od preferencji i typu pomieszczenia. Często wybieraną opcją jest np. żarówka A60, które emituje zimną barwę o temperaturze 4000K, nie męcząc przy tym oczu. Zaletą jest tutaj również wysoka energooszczędność. 

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://sklep.elus.pl/led-trzonek-e27-banka-a60-a67,2,411217 

Cechy dobrego oświetlenia LED 

Żarówki LED powinny cechować się przede wszystkim niskim poborem mocy i gwarantować odpowiednią moc świetlną. Wiąże się to z nieco wyższym kosztem niż w przypadku tradycyjnych żarówek, ale z drugiej strony taka inwestycja szybko się zwraca. Przyjmuje się, że moc świetlna żarówki LED powinna wynosić przynajmniej 80 lumenów na 1 Wat, choć najczęściej (w przypadku małych pomieszczeń) wykorzystuje się żarówki ok. 200 lm. Większe pomieszczenia lub te, w których po prostu potrzebujemy mocnego światła, wymagać będą żarówek LED o mocy minimum 400 lm.  

Niektórymi żarówkami LED można sterować za pomocą aplikacji mobilnej. To ciekawe rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej znanych producentów. Z poziomu smartfona można wówczas sterować jasnością i zmieniać temperaturę barw. Spośród bardziej zaawansowanych funkcji warto wymienić też możliwość programowania scen czy programowanie przycisków. Do prawidłowego funkcjonowania systemu wystarczy dostęp do domowej sieci Wi-Fi.  

Żarówki LED a typ pomieszczenia — co warto wiedzieć? 

Żarówki LED powinny się od siebie różnić w zależności od typu pomieszczenia. Najczęściej proponowanymi są żarówki E27 ze względu na uniwersalny gwint. W łazience warto zainstalować żarówki o neutralnej barwie, a w salonie te, które emitują nieco cieplejsze światło. Liczy się tutaj przede wszystkim wygoda domowników, stąd też nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświetlenie dostosować do własnych preferencji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej