Zaskórniki otwarte - przyczyny występowania i najlepsze sposoby leczenia
Wiele, szczególnie młodych, osób zmaga się z problemem jak usunąć zaskórniki otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte to właśnie te brzydkie, czarne kropeczki, które sprawiają, że nos czy broda wyglądają jak skórka pomarańczy. Problem ten dotyka głównie osoby z tłustą cerą, ale nie tylko. Jak pozbyć się tych nieestetycznych czarnych kropeczek? Czy istnieją dobre domowe sposoby, które można łatwo zastosować bez korzystania z kosztownych zabiegów kosmetycznych? Doradzimy jak samodzielnie zmniejszyć problem, jak oczyścić skórę i jak ją pielęgnować. Podamy świetne domowe sposoby jak maseczka na wągry, parówka czy inne, nowoczesne sposoby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.

Rodzaje zaskórników
Jak powstają zaskórniki na nosie
Zaskórniki czy wągry to nieestetyczne zmiany skórne, z którymi zmagają się ludzie młodzi i nie tylko. Brzydkie czarne lub białe punkciki na twarzy stanowią spore zmartwienie, szczególnie że każdy chce mieć ładną, nieskazitelną cerę.
Zaskórniki powstają w skutek niewłaściwego złuszczania naskórka i zbyt dużej produkcji tłuszczu przez gruczoły łojowe. Zaskórniki, zwane także wągrami, najczęściej pojawiają się na nosie. Na twarzy występują także na brodzie i czole. Mogą pojawić się również na plecach lub na klatce piersiowej. Wągry nie tylko nieestetycznie wyglądają, lecz także mogą przerodzić się w ropne krosty.
Do powstawania zaskórników na skórze może się przyczynić także niewłaściwa higiena, niektóre kosmetyki czy leki, jak również spożywanie pokarmów, które zmieniają pH skóry jak czekolada, orzechy czy tłuste potrawy. Na pojawianie się zaskórników na twarzy ma wpływ także stres, zmiany hormonalne oraz zanieczyszczenie środowiska.
Rodzaje zaskórników
Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:
- zaskórniki otwarte, czyli czarne zaskórniki,
- zaskórniki zamknięte, czyli białe zaskórniki.
W skórze znajdują się mieszki włosowo-łojowe, w których zachodzi proces keratynizacji. Powstają wówczas nowe komórki, a stare obumierają. Obumarłe komórki tworzą zrogowaciałą warstwę ochronną na skórze. Warstwa ta powinna się naturalnie złuszczać. U niektórych osób komórki naskórka są bardziej lepkie, gromadzą się na skórze i mogą zatkać kanaliki łojowe. Jeśli ujście mieszków włosowo-łojowych pozostanie otwarte, wtedy na skórze mamy czarne zaskórniki otwarte. Jeśli zaś ujście kanalików jest zamknięte, wówczas tworzą się białe zaskórniki.
Zaskórniki otwarte wyglądają jak czarne punkciki na skórze. Wydobywa się z nich masa łojowo-rogowa. Powstają one w wyniku zatkania się mieszków włosowych, w których gromadzi się sebum. Pod wpływem zetknięcia z powietrzem sebum utlenia się i zmienia barwę na czarną. W zaskórnikach dochodzi również do zakażenia bakteriami, wskutek czego może dojść do przekształcenia zaskórników otwartych w wykwity grudkowo-krostkowe lub torbiele ropne.
Zaskórniki zamknięte, czyli białe zaskórniki wyglądają jak biało-kremowe punkciki na skórze. Powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez proliferujące komórki warstwy rogowej naskórka. Białe zaskórniki są wypełnione kremową masą rogowo-tłuszczową.
Oba rodzaje zaskórników są niekorzystne dla skóry, szczególnie gdy jest ich dużo. Zarówno zaskórniki zamknięte jak i otwarte mogą doprowadzić do powstania zmian trądzikowych na skórze. Sprawdź takżeten artykuł o oczyszczaniu porów krok po kroku.
Jak usunąć wągry z nosa, brody i czoła - domowe sposoby
Czy wyciskanie wągrów to dobry pomysł
Czy zaskórniki na nosie można usunąć domowymi sposobami? Do niedawna jedynym sposobem na wągry było wyciskanie ich. Jest to sposób dość nieprzyjemny i bolesny, szczególnie jeśli chodzi o zaskórniki na nosie. Aby wycisnąć zaskórniki należy najpierw zmiękczyć skórę przy pomocy parówki. Ciepła para wodna nawilża skórę i rozszerza pory, dzięki czemu zaskórniki można łatwiej wycisnąć. Przed i po zabiegu należy skórę przetrzeć środkiem antybakteryjnym. Wyciskanie wągrów należy przeprowadzać przez chusteczkę lub w rękawicach lateksowych, nigdy gołymi rękami.
Obecnie nie zaleca się samodzielnego wyciskania wągrów, gdyż w warunkach domowych nie ma możliwości zachowania odpowiedniej sterylności. Ponadto nigdy nie udaje się usunąć wszystkich wągrów i wycisnąć ich do końca. Pozostałości nie wyciśniętego sebum mogą zostać zakażone bakteriami i doprowadzić do powstania ropnych krost.

Lepiej przeprowadzić oczyszczenie skóry w gabinecie kosmetycznym, gdzie kosmetyczka przygotowuje skórę do zabiegu przy pomocy peelingu i maseczki rozpulchniającej skórę. Następnie usuwa zaskórniki ręcznie lub przy pomocy specjalnej łyżeczki. Po zabiegu skóra jest dezynfekowana i nakładana jest na nią maseczka ściągająca pory.
Parówka i maseczka na wągry
Dobrym rozwiązaniem w warunkach domowych jest parówka. Polega ona na wlaniu do miski gorącej wody, do której można dodać ziół jak szałwia, rumianek czy lipa. Nachylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Para wodna zmiękcza skórę i ułatwia jej złuszczenie. Po parówce można zrobić maseczkę na wągry.
Dobrym i sprawdzonym domowym sposobem jest maseczka na wągry z miodu i sody oraz z białka i cytryny. Aby powstała maseczka na wągry z cytryny i białka, mieszamy razem białko z 1 jajka oraz 2 łyżki soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz i czekamy, aż wyschnie. Wtedy zmywamy ją ciepłą wodą. Maseczka ta rozjaśnia i oczyszcza skórę.
Jeśli chcemy delikatnie złuszczyć skórę przygotowujemy maseczkę z miodu i sody. Mieszamy 1 łyżkę miodu i 2 łyżki sody. Nakładamy na twarz i czekamy około 10 minut. Następnie zmywamy maseczkę ciepłą wodą.
Kosmetyki na wągry
Domowe sposoby na zaskórniki nie są szybkie i na efekty trzeba trochę poczekać. Polegają one na systematycznym oczyszczaniu twarzy przy pomocy kosmetyków. Kosmetyki na wągry powinny zawierać w swoim składzie rezorcynę, siarkę czy kwas salicylowy.
Walkę z zaskórnikami zaczynamy od systematycznego oczyszczania skóry rano i wieczorem przy pomocy żelu oczyszczającego do skóry tłustej i trądzikowej. Do oczyszczania skóry stosujemy również toniki oraz peeling. Na noc warto stosować kremy oczyszczające i regenerujące, najlepiej z kwasem salicylowym.
Nowoczesne domowe sposoby na zaskórniki na nosie
Na rynku pojawiają się coraz nowsze domowe sposoby na wągry. Jednym z popularnych ostatnio sposobów są plastry na wągry. Plastry na zaskórniki nasączone są substancjami aktywnymi jak czarny węgiel i olejek z drzewa herbacianego. Plastry te nakleja się na miejsca z zaskórnikami, a następnie energicznie odrywa. Aby plaster usunął całe zaskórniki i nie uszkodził naskórka, warto wcześniej zrobić parówkę, która zmiękczy skórę i delikatnie otworzą pory.
Na wągry stosuje się również odkurzacz próżniowy. Jest to domowe urządzenie do mikrodermabrazji, które kosztuje od około 40 do 120 zł. Urządzenie to nie tylko usuwa zaskórniki, oczyszcza zatkane pory, lecz także stosuje delikatny masaż, który spłyca zmarszczki. Odkurzacz do wągrów spotyka się z dobrymi opiniami jako urządzenie bezpieczne. Jednak odradza się używanie go osobom z cerą wrażliwą i naczynkową.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!