Zastosowanie sody kalcynowanej

Do czego stosujemy bezwodny węglan sodu

Soda kalcynowana, czyli bezwodny węglan sodu Na2CO3, soda amoniakalna lub soda lekka, to nieorganiczny środek chemiczny występujący w postaci białego proszku. Soda amoniakalna to produkt higroskopijny, oznacza to, że chłonie wodę.

Zastosowanie sody kalcynowanej w przemyśle jest bardzo szerokie. W przemyśle spożywczym wykorzystywana jest jako regulator kwasowości, substancja spulchniająca oraz dodatek przeciwzbrylający. Stanowi ona również surowiec to wytopu szkła. W połączeniu z wapnem, soda kalcynowana to najprostszy sposób na zmiękczenie wody. Soda lekka znajduje zastosowanie również do produkcji nawozów, pigmentów i barwników oraz do odsiarczania spalin. Stosuje się ją również do produkcji środków czystości. Jeśli szukasz także sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o sodzie oczyszczonej.

Do czego stosować bezwodny węglan sodu w domu

Soda lekka, podobnie jak soda oczyszczona, to środek, który warto mieć w domu. Coraz więcej osób jest świadomych ochrony środowiska i przerzuca się na środki czystości, które nie niszczą środowiska i nie powodują wypuszczania chemicznych ścieków do gleby i wód. Dlatego też coraz bardziej popularne jest samodzielne wytwarzanie w domu środków czystości, jak proszki do prania, płyny do mycia, a nawet mydło czy pasty do zębów.

Soda kalcynowana posiada właściwości, które czynią ją idealnym materiałem do wykonania domowych środków czystości. Właściwości sody kalcynowanej:

 • neutralizowanie zapachów,
 • zdolność usuwania szczególnie uporczywych plam (np. z wosku, kawy, smaru, wina czy szminki),
 • higroskopijność (zdolność pochłaniania wody),
 • zdolność do zmiękczania wody.

Soda lekka może z powodzeniem zastąpić wiele chemicznych detergentów i środków czystości, które niszczą środowisko.

Zastosowanie sody kalcynowanej w domu:

 • jako składnik proszku do prania lub kostek do zmywarki domowej roboty,
 • możemy ją dodać do proszku do prania w celu wybielania,
 • 1 łyżkę sody kalcynowanej można dodać do prania w celu zmiękczenia wody,
 • do wywabiania plam z tłuszczu i alkoholu - papkę z sody i wody należy nanieść na plamę i pozostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać,
 • do sprzątania i dezynfekcji łazienki,
 • do mycia podłóg (oprócz lakierowanych i pokrytych woskiem),
 • do zmywania sadzy - 2 łyżki sody rozpuścić w szklance wody i tym roztworem umyć powierzchnie ubrudzone sadzą,
 • do czyszczenia przypalonej patelni żeliwnej - wsyp na patelnię 5 łyżek sody, zalej gorącą wodą i pozostaw na noc,
 • do usuwania pleśni - soda skutecznie zabija pleśń, można stosować roztwór wodny do spryskiwania lub papkę z wodą do pokrywania,
 • do mycia szkła, luster.
Soda amoniakalna, czyli zastosowanie sody kalcynowanej i węglan sodu do prania oraz działanie, wady i zalety
Zastosowanie sody kalcynowanej krok po kroku - wyjaśniamy

Podczas stosowania sody kalcynowanej należy zachować szczególną ostrożność, gdyż działa ona drażniąco na oczy. Jeśli soda dostanie się do oczu należy przepłukiwać oczy wodą przez kilka minut, a następnie udać się do lekarza. Aby stosowanie sody kalcynowanej było bezpieczne, należy używać rękawic, chronić oczy i twarz, a po skończonym sprzątaniu dokładnie umyć ręce.

Jak stosować węglan sodu do prania krok po kroku

Czy warto samodzielnie robić środki czystości?

Mimo świadomości ochrony środowiska w społeczeństwie, wiele osób nie decyduje się na samodzielne robienie środków czystości. Boimy się, że coś nie wyjdzie i efekt będzie gorszy niż w przypadku środków czystości ze sklepu. Sam przepis wydaje się zbyt skomplikowany i nie wiemy, gdzie kupić różne nieznane składniki.

Wbrew pozorom samodzielnie wykonane środki czystości wychodzą taniej, gdyż pozbawione są kolorowego opakowania. Są one przyjazne dla środowiska i równie skuteczne jak środki ze sklepu.

Gdzie kupić węglan sodu do prania i składniki do wytworzenia własnego proszku do prania

Składniki do zrobienie proszku do prania rzeczy kolorowych:

 • soda kalcynowana,
 • boraks,
 • płatki mydlane.

Aby zrobić proszek do prania rzeczy białych należy dodać nadwęglan sodu. Jest to środek stosowany przy wyrobie proszków do prania. Działa rozjaśniająco i pomaga przy usuwaniu plam.

Osoby początkujące w dziedzinie domowych środków czystości często nie wiedzą, gdzie kupić te składniki, ponieważ nie ma ich w zwykłych drogeriach. Bezwodny węglan sodu bez problemu można dostać w sklepach internetowych. Cena za 1 kg proszku wynosi około 8,50 zł. Nadwęglan sodu kosztuje około 11 - 15 zł za 1 kg. Droższe są płatki mydlane, których cena wynosi od około 25 do 30 zł za 1 kg. Dodatek płatków mydlanych nie jest niezbędny, lecz powodują one, że proszek lepiej się pieni i ma większą moc piorącą.

Możemy się też zastanawiać, gdzie kupić boraks, nad którym narosło wiele kontrowersji. Boraks może z powodzeniem zastąpić w domu środki odkażające i bakteriobójcze. Boraks sprawdza się jako środek na insekty w mieszkaniu, do czyszczenia toalet, do udrażniania rur, do czyszczenia piekarnika lub jako płyn do mycia okien. W internecie można znaleźć wiele przepisów na domowe środki czystości na bazie boraksu. Cena boraksu w sklepach internetowych wynosi od około 9 do 16 zł za 1 kg.

Węglan sodu do prania - jak zrobić ekologiczny proszek do prania krok po kroku

Przygotuj niezbędne przybory jak:

 • rękawice ochronne,
 • szklanka,
 • pojemnik na gotowy proszek do prania.

Pamiętaj, aby zachować środki ostrożności. Wszystkie czynności wykonuj w rękawicach. Środki do wyrobu proszku oraz gotowy proszek przechowuj w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Jak zrobić proszek do prania krok po kroku:

 1. składniki (bezwodny węglan sodu, boraks i płatki mydlane) odmierz w równych proporcjach, na przykład 1 szklankę każdego składnika,
 2. wsyp je do pojemnika i dokładnie wymieszaj. Lepszy efekt daje rozpuszczenie przed praniem mieszanki w ciepłej wodzie. Taki roztwór należy wlać do bębna pralki.
 3. stosuj 3-4 łyżki stołowe do prania.

Zanim zaczniesz stosować domowy proszek do prania, należy dokładnie oczyścić pralkę. W tym celu wlej do przegródki około pół litra octu i nastaw puste pranie na program o najwyższej temperaturze.

Jak widać wykonanie własnego proszku do prania jest łatwe. Czy dokładnie dopiera? Tak samo jak wszystkie inne proszki do prania. Czy ładnie pachnie? Jeśli ma to znaczenie, można dodać olejki eteryczne. Czy warto? To zależy tylko od chęci i czasu.

ikona podziel się Przekaż dalej