Zatrucie alkoholowe

Czy zatrucie alkoholem jest groźne?

Oczywiście, że tak! Jego objawy bardzo często są jednak mylone z kacem bądź stanem nietrzeźwości. Stan upojenia alkoholowego to pojawiające się zaburzenia świadomości – zwłaszcza, gdy przedawkuje się alkohol. Kac jest zaś złym samopoczuciem, jakie pojawia się na drugi dzień po „suto zakrapianej imprezie” – zatem, boli głowa i organizm jest osłabiony. Zatrucie winem czy innym alkoholem jest to z kolei stan, gdy oprócz objawów upojenia pojawiają się też… zupełnie inne symptomy! Zatrucie alkoholem czy etanolem zależy w dużej mierze od:

  • wieku osoby oraz jej masy ciała i płci,
  • ilości zjedzonego wcześniej pożywienia,
  • rodzaju wypitego alkoholu,
  • szybkości spożycia alkoholu,
  • chorób „pobocznych” poszkodowanego.

Jeśli nie masz zatrucia, a po prostu źle się czujesz po alkoholu, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaca.

Objawy zatrucia alkoholem

Zanim podejmiesz leczenie, należy prawidłowo rozpoznać objawy zatrucia się alkoholem. A więc, można podzielić je na poszczególne etapy:

  • I stopień – zatrucie alkoholowe można rozpoznać po nadpobudliwości ruchowej danej osoby, a także zaburzeniach mowy i ciała bądź dziwnych zachowaniach,
  • II stopień – przyspieszona akcja serca, zaburzenia świadomości, osłabienie organizmu i chwiejne ruchy,
  • III stopień – brak kontroli nad zachowaniem czy fizjologią, utrata świadomości,
  • IV stopień – śpiączka, hipotermia, problemy z oddychaniem.

Należy pamiętać, że pozornie lekki stan upojenia alkoholowego szybko może zmienić się w zatrucie alkoholowe. A to z kolei często prowadzi np. do niewydolności oddechowej, co skończyć się może nawet… śmiercią. Zatrucie organizmu alkoholem często bywa przyczyną śmierci również przez niewydolność krążenia, która się wówczas zdarza. Pojawia się często również hipotonia, czyli obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Z powodu zatrucia alkoholem najczęściej umierają... mężczyźni w wieku średnim. A więc, jak widzisz, skutki nadmiernego spożywania alkoholu bywają okropne – dlatego tak ważna jest świadomość oraz… pierwsza pomoc!

Zatrucie alkoholem etylowym – co robić?

Zatrucie alkoholowe – co powinno wzbudzić niepokój?

Aby nie pomylić zatrucia alkoholowego ze stanem upojenia, warto przyjrzeć się osobie, której może dotyczyć zatrucie winem bądź innego rodzaju alkoholem. Zachowania, jakie powinny wzbudzić czujność, to:

  • dezorientacja i zmieszanie,
  • bladość skóry związana ze spadkiem temperatury ciała,
  • odrętwienie,
  • brak reakcji na bodźce,
  • senność,
  • wymioty,
  • zaburzenia oddychania albo przerwy między oddechem jednym a drugim.
Kieliszek wódki i zatrucie alkoholowe, czyli zatrucie alkoholem oraz objawy zatrucia alkoholem, pierwsza pomoc i leczenie
Zatrucie alkoholowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc, porady

Zatrucie alkoholem etylowym należy do dość często pojawiających się zatruć. Alkohol etylowy, czyli inaczej etanol, to organiczny związek chemiczny, jaki stanowi główny składnik czystego… spirytusu oraz wódki. Zostaje on szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego – i to już nawet kilka minut po jego spożyciu! Etanol wykazuje silne oddziaływanie na organizm, zmniejszając jego odporność i zwiększając ryzyko:

  • nowotworu wątroby,
  • nowotworu krtani,
  • nowotworu przełyku.

Alkohol etylowy jest środkiem psychoaktywnym, jaki powoduje trwałe zmiany w mózgu. W wysokich dawkach może spowodować porażenie ośrodka oddechowego bądź naczynioruchowego, a następnie… śmierć.

Zatrucie etanolem – jak postępować?

Jeżeli zatrucie alkoholowe jest mocne, należy ułożyć zatrutą osobę w bezpiecznej pozycji bocznej i bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe! Dzięki odpowiedniemu ułożeniu osoby, jaka zatruła się alkoholem, ułatwisz jej oddychanie czy wymiotowanie. Trzeba wykluczyć też narażenie osoby leżącej na wszelakie wstrząsy czy urazy głowy. Nie ma tu miejsca na domowe sposoby, jakie stosuje się na kaca czy zwykłe osłabienie organizmu w stanie nietrzeźwości. Tu konieczny jest wyłącznie kontakt z lekarzem! Alkohol w dużej mierze przyczynia się bowiem do silnego odwodnienia – a więc, trzeba będzie pacjenta nawodnić. Zazwyczaj robi się to dożylnie, w szpitalu. Mało tego, etanol wypłukuje elektrolity oraz witaminy – lekarz będzie musiał uzupełnić więc zarówno wydaloną z niego glukozę, jak i resztę cennych składników.

Poszkodowany musi być przez cały czas monitorowany – sprawdzanie oddechu to ważna czynność w przypadku zatrucia się alkoholem. Często lekarze przeprowadzają również płukanie żołądka, z kolei swego rodzaju „odtrutką” jest zaś fizostygmina. W skrajnych przypadkach, jeżeli lekarze uznają, że istnieje ryzyko zatrzymania się oddechu, mogą umieścić oni rurkę intubacyjną w drogach oddechowych poszkodowanej osoby. To zapewni zastępczą wentylację płuc – którą często wykonuje się również z użyciem respiratora.

A więc, w przypadku zatrucia alkoholem najważniejsze jest umieszczenie osoby poszkodowanej w szpitalu – tylko tak można będzie bowiem uzupełnić niezbędne elektrolity i przywrócić życiowe funkcje. Należy również pamiętać o tym, że nie wolno u pacjenta stosować leków psychotropowych – to grozi bowiem pogłębieniem się objawów, jakie zagrażają życiu. Jeżeli zatrucie alkoholowe będzie nieco lżejsze, a osoba jest przytomna, ważne będzie szybkie podanie glukozy i elektrolitów – ważne będzie także nawodnienie osoby upojonej alkoholem i udzielenie pierwszej pomocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że…

Wypicie tylko 300 ml alkoholu etylowego w ciągu jednej godziny odpowiada aż… 0,7 l wódki! A więc, jest to śmiertelna dawka etanolu. Pamiętaj także o tym, że picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie zabronione – i to nawet w niewielkich ilościach. Niestety, ale nawet minimalna dawka może doprowadzić bowiem do… alkoholowego zespołu płodowego!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny