Zawór do zmywarki – co warto wiedzieć?

Rodzaje zaworów do zmywarki

W instalacjach wodociągowych najczęściej stosuje się zawory grzybkowe i kulkowe, ale też zawór czerpalny i kątowy. Zawory grzybkowe wyróżniają się dość mocno złożoną konstrukcją, jednak pozwalają na dość płynną regulację wody – umożliwiają jej przepływ jednak tylko w jednym kierunku, co przekłada się na stałe naprawy. Ze względu na to (oraz dodatkowe problemy z przeciekaniem), zawory grzybkowe wypierane są dzisiaj głównie przez zawory kulkowe – jest to również świetny zawór wody do pralki, który dostępny jest m.in. z filtrem i ze śrubunkiem.

Zaworek w typie kulkowym wyróżnia się dużo mniej skomplikowaną budową oraz niezwykle prostym działaniem – wystarczy jedynie przekręcić dźwignię o kąt prosty, a woda zostanie całkowicie odcięta! Taki zawór do zmywarki jest bardzo szczelny i występuje w różnych odmianach:

 • zawory trójdrożny – znany również jako zawór trójdrogowy, umożliwia dzielenie wody i różne kombinacje przepływu,
 • zawór czterodrożny,
 • zawór kątowy pod baterię z odejściem – posiada „motylka” zamiast klasycznej dźwigni,
 • zawór kołnierzowy,
 • zawór z filtrem.

Aby dobrze dobrać kranik do zmywarki, należy skorzystać zawsze z pomocy specjalisty – on na pewno odpowiednio dobierze zawór do instalacji w ten sposób, by nie pojawiła się żadna awaria, a zmywarka mogła jeszcze długo nam posłużyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywarkach do zabudowy?

Zawór trójdrogowy – do czego właściwie służy?

Trójdrożny zawór do zmywarki to produkt odpowiadający za mieszanie wody – wykorzystywany jest rzecz jasna w instalacjach wodnych. Umożliwia on łączenie ze sobą gorącej wody ogrzanej (np. w kotle) razem z zimną wodą wodociągową. Dzięki niemu uzyskać możesz wodę o pożądanej temperaturze. Poza tym, zawór mieszający pozwala rozdzielić wodę na dwa obwody, zapewniając w ten sposób dostęp do gorącej wody… w dwóch miejscach jednocześnie.

Zawór do zmywarki lub tak zwany kranik do zmywarki, na przykład zawór trójdrogowy oraz inne rodzaje i polecane produkty
Zawór do zmywarki – rodzaje, porady dla wybierających i podłączających samodzielnie

Możesz także zastosować zawór trójdrożny do całkowitego zamknięcia bądź otwarcia jednego z obwodów. Produkt jest łatwy i wygodny w obsłudze – zwłaszcza, że ustalenie stopnia otwarcia zaworu dokonasz ręcznie, przy pomocy pokrętła (np. zawór mieszający 3/4” producenta Afriso, dostępny w Castoramie za ok. 200 zł). Na jego powierzchni jest skala, która informuje o wartości wybranego parametru. Trójdrogowy zawór mieszający wykonano z mocnego i wytrzymałego mosiądzu, dzięki czemu zachowa on swoją pierwotną trwałość na długi czas! Sprawdź także ten artykuł z poradami o podłączeniu zmywarki.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Gdzie zamontować zawór wody do pralki lub do zmywarki?

Najważniejsze miejsca montażu zmywarki

Zawory odcinające wodę powinno się montować przy każdej zmywarce bądź armaturze. Weź zatem pod uwagę również baterię umywalkową, prysznicową, bidet bądź wc. Elementy armatury powinno się umieścić w następujących miejscach:

 • przed wodomierzami,
 • przed bateriami wymagającymi dopływu wody,
 • przed filtrami wody,
 • przed urządzeniami podnoszącymi ciśnienie wody,
 • na odgałęzieniach przewodów rozdzielczych,
 • na odgałęzieniach od pionu.

Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach ludzie bardzo chętnie chowają elementy armatury wodnej np. za szafkami czy po zabudową – czasami używają również używania wersji podtynkowych. Nie zapomnij jednak, że zawsze powinno się posiadać dostęp do instalacji oraz zaworów. Nigdy nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi niepożądana awaria!

Przykładowe ceny i parametry wybranych zaworów

Jesteś ciekaw, ile kosztuje wybrany zawór do zmywarki i jakie są jego parametry? Cóż, ceny zależne są przede wszystkim od rodzaju zaworu, jego właściwości oraz… producenta. Oto przykładowe ceny wybranych produktów z marketu budowlanego Castorama.

Zawory do zmywarki - parametry i ceny

Zawór kątowy pod baterię z odejściem Ferro

Zaworek kulkowy Idmar ze śrubunkiem

Zawór czerpalny Idmar (żeliwny)

Średnica zaworu

1/2”

1”

1/2"

Ciśnienie robocze

10 bar

30 bar

10 bar

Maksymalna temperatura robocza

100 st. C

180 st. C

100 st. C

Cena

27,48 zł / szt.

56,98 zł / szt.

30,48 zł / szt.

ikona podziel się Przekaż dalej